Vieno Dariaus ir Girėno gatvės daugiabučio gyventojai guodžiasi gyvenantys kaip aštraus siužeto veiksmo filme, kai niekada negali žinoti, ko tikėtis iš nesivaldančio ir netgi savo turtą pro langus išsvaidančio kaimyno. T. MARKELEVIČIAUS nuotr.

Ligoto kaimyno įkaitais būti pavargo

Ligoto kaimyno įkaitais būti pavargo

Sakoma, kad kaimynų nepasirinksi, tačiau Panevėžyje vieno Dariaus ir Girėno gatvės daugiabučio gyventojai tokio kaimyno ir priešui nelinkėtų.

Pavargę nuo nuolatinių užgauliojimų, triukšmo, gyventojai jau ne pirmą kartą prašo Panevėžio savivaldybės gelbėti nuo dažnai agresyviai nusiteikusio kaimyno.

Ekstremali kasdienybė

Savivaldybės teisininkai pripažįsta, kad jų rankos surištos įstatymų – tik policijos pareigūnai gali imtis griežtesnių priemonių. Bet ir šie atskuba į pagalbą tik tuomet, kai pro daugiabučio langus pradeda skraidyti baldai, uogienių stiklainiai ir net plytgaliai.

Daugiabučio Dariaus ir Girėno gatvėje pirmininkė Sabina Šukytė pasakojo, kad psichikos liga sergantis jaunas vyras šiame name gyvena nuo pat vaikystės. Prieš dešimtmetį jo elgesys ėmė keistis, o pastaruoju metu situacija jau tampa sunkiai valdoma. Dėl jo paties ir savo saugumo išsigandę gyventojai puolė rinkti parašus, kad Panevėžio savivaldybė imtųsi kokių nors priemonių. Pasak namo pirmininkės, taip sutapo, kad spalio pabaigoje vyriškį ištiko krizė. Užsirakinęs bute, kaimynas ėmė plūstis ir pro penkto aukšto langą svaidyti, kas pasitaikė po ranka: uogienių stiklainius, paveikslus, drabužius, baldus, buities rakandus. Pro langus skriejantys daiktai apgadino ir kieme stovėjusias dvi mašinas. Į įvykio vietą atskubėję pareigūnai agresyviai nusiteikusį panevėžietį sutramdė ir perdavė medikams. Vyras bandė priešintis, todėl patruliams teko panaudoti net dujas.

„Iš karto po šio įvykio kreipiausi į Savivaldybę. Surašiau visus kaimyno „nuopelnus“, pridėjau gyventojų parašus. Gavau atsakymą, kad šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, o kaimynui grįžus į namus ir panašiems išpuoliams pasikartojus, turėtume kreiptis į policiją“, – pasakojo namo pirmininkė.

S. Šukytės tvirtinimu, policija taip pat gyventojams nelabai kuo gali padėti – įsiaudrinęs kaimynas pareigūnams ne visada nusiteikęs atidaryti duris.

„Reikia, kad kažkas kontroliuotų jo ligą, bent prižiūrėtų, ar laikosi paskirto gydymo. Policija išsiveža tuomet, kai situacija tampa nevaldoma. Jeigu padaro ką nors, už ką galima pritaikyti bausmę, jam skiria baudą, po to jis vėl „pramogauja“, – guodėsi S. Šukytė.

Skraido ir uogienės

Namo pirmininkės teigimu, labiausiai nuo agresyvaus kaimyno kenčia tos pačios laiptinės gyventojai. Jis įvairiu paros metu šūkauja, rėkauja, kelia didžiulį triukšmą tiek pas save bute, tiek laiptinėje ar šalia namo. Pro langą išlindęs pradeda plūstis, užkabinėti ir įžeidinėti žmones. Dažnai agresyviai kaulija duoti jam pinigų. Buvo netgi užrakinęs laiptinę.

„Pati gyvenu per kelias laiptines nuo jo, bet ir tai naktimis prabundu nuo baisaus baubimo. Žmonės jau pavargę ir įbauginti. Jis mokėsi elektriko specialybės, tad savo žinias pritaiko praktiškai – laiptinėje visiems išjungia elektrą. Tie, kas savaitgalį būna išvažiavę, grįžę randa sugedusį maistą šaldytuve“, – kalbėjo S. Šukytė.

Dėl savo ir agresyviai nusiteikusio kaimyno saugumo išsigandusiems daugiabučio gyventojams Savivaldybė pataria kviestis policiją. T. MARKELEVIČIAUS nuotr.

Dėl savo ir agresyviai nusiteikusio kaimyno saugumo išsigandusiems daugiabučio gyventojams Savivaldybė pataria kviestis policiją. T. MARKELEVIČIAUS nuotr.

Anot jos, kai kaimynui paūmėja liga, galima tikėtis visko. Paskutinis atvejis, kai pro langą skrido įvairūs buities daiktai ir apgadino mašinas, buvo savotiška kulminacija. Tačiau kone kiekvieną savaitę pro langus į praeivius skrieja skardinės ar net stiklainiai su uogiene.

„Spėju, kad jis negeria paskirtų vaistų. O kai vietoj jų pasirenkamas alus, turime tokią situaciją. Tokiam žmogui turi kas nors padėti, nes jo ligos paūmėjimai kelia grėsmę ir jam pačiam, ir kitiems“, – teigė namo bendrijos pirmininkė.

Rankos surištos

Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė patvirtino, kad iš daugiabučio gyventojų dėl kaimyno elgesio per pastarąjį mėnesį gauti du pranešimai. Spalio pabaigoje pas jį nuvyko viešosios tvarkos ir kontrolės specialistai, bet šeimininko nerado namuose. Tuomet buvo kreiptasi į Panevėžio apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą.

„Iš policijos sulaukėme atsakymo, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas. Savivaldybė neturi teisinio pagrindo kištis į tyrimą. Tokią informaciją pateikėme ir gyventojams“, – sakė D. Svirelienė.

O šią savaitę sulaukta ir antrojo Dariaus ir Girėno gatvės daugiabučio gyventojų skundo. Anot skyriaus vedėjos, Savivaldybė tegali taikyti administracinio poveikio priemones, jeigu yra nustatoma, kad pažeista viešoji rimtis. Skirtingai nei policijos pareigūnai, viešosios tvarkos specialistai neturi teisės naudoti jokių prievartos priemonių – tai išimtinai tik policijos kompetencija. Taip pat tik policija gali įeiti į butą, jeigu gresia pavojus pačiam asmeniui ar aplinkiniams.

„Šiam žmogui reikalinga pagalba, kreipėmės į Socialinių reikalų skyrių, kad jis taip pat įvertintų situaciją“, – kalbėjo D. Svirelienė.

Ne vienintelis atvejis

Dariaus ir Girėno gatvės daugiabučio gyventojai nėra vieninteliai, kenčiantys nuo ligotų kaimynų. Pasak D. Svirelienės, panaši problema ne vienerius metus tęsiasi ir viename Ramygalos gatvės daugiabučių. Ten gyventojai skundžiasi, kad jauna moteris pro langus nuolat mėto šiukšles, taip pat buvo užliejusi kaimynus, dėl ko visas namas kurį laiką neturėjo vandens. Su šia moterimi dirba socialiniai darbuotojai.

„Tokiais atvejais pirmiausia ieškoma artimųjų ir giminių, kurie galėtų pasirūpinti šiais žmonėmis. Tik artimieji geriausiai žino, kokios pagalbos reikia. Giminaičiai, jeigu mato ligos požymių, kad žmogui būtina globa, gali kreiptis į prokuratūrą dėl neveiksnumo nustatymo“, – sakė D. Svirelienė.

Tiesa, šis kelias gana ilgas, mat retas kuris pagalbos kreipiasi į medikus. O kai nėra jokių medicininių pažymų apie ligos eigą, dažnai ir teismui nepakanka medžiagos pripažinti neveiksnumą.

„Kai tokiems žmonėms pasireiškia ligos paūmėjimai ir savo elgesiu jie kelia grėsmę aplinkiniams, visuomet reikia kviestis policijos pagalbą. Savivaldybė tokiais atvejais mažai kuo gali padėti“, – tvirtino D. Svirelienė.

Komentarai

  • Tai ko mums laukti? Kad užmuštų vaiką, mėtydamas pro langą daiktus? Ar kad visą namą susprogdintų? Pikčiausia šioje istorijoje, kad jo tėvai paliko jį vieną, maždaug mes išsikraustom, o jūs, kaimynai kentėkit. Ir kas turėtų atsakyti, jei neduok Dieve, įvyktų skaudi nelaimė, ar turto apgadinimas? Jei jis negali atsakyti už save, galbūt buto savininkai (tėvai) atsakytų?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų