Karščiavimo klinika Panevėžyje. P. Židonio nuotr.

Lengvesniems ligoniams – karščiavimo klinika

Lengvesniems ligoniams – karščiavimo klinika

 

Sparčiai daugėjant sergančiųjų pavojinga ir itin užkrečiama COVID-19 infekcija, ligoninės jau skambina pavojaus varpais. Joms pacientų srautus sumažinti bus bandoma įsteigus karščiavimo klinikas.

Šiose bus atliekami tyrimai pajutusiesiems koronavirusui būdingus simptomus. Panevėžyje tokia klinika duris turėtų praverti jau šį penktadienį A. Jakšto g. Čia bus priimami visi miesto ir rajono pacientai, ne vyresni kaip 60-ies. Vyresnio amžiaus susirgusieji, kaip ir dabar, greitąja bus vežami tiesiai į ligoninę.

Kaip teigė Panevėžio savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba, šiuo metu intensyviai ruošiamasi karščiavimo klinikos darbui. Buvo sprendžiama, kur tokią galima būti įkurti, mat Nemuno gatvėje esanti miesto poliklinika nėra pritaikyta priimti infekcinėmis ligomis segančius pacientus. Nors didelė dalis sveikatos paslaugų kuriam laikui joje nėra teikiama, poliklinikos darbas nesustojo. Vienas įėjimas paliktas atvykusiesiems pagal planinį skiepų kalendorių skiepytis, kitas – įvairiomis ligomis sergantiems pacientams ir trečiasis – medikams.

Panevėžio poliklinika negali užtikrinti infekcinių ligų kontrolės, valdyti sergančiųjų srautų ten nėra galimybių. Turėjome rasti kitas patalpas“, – pasakojo M. Burba.

Po paieškų karščiavimo klinikai rastos patalpos A. Jakšto g., šalia Respublikinės Panevėžio ligoninės. Šiuo metu tuščias pastatas priklauso Priklausomybių ligų centrui. Anot Sveikatos poskyrio vedėjo, klinikoje bus priimami tik infekcinių ligų požymių turintys pacientai.

Ieško darbuotojų

Steigiant karščiavimo kliniką, iškilo ir žmogiškųjų išteklių bei reikalingos medicininės technikos problemų. Pasak M. Burbos, tam, kad galima būti priimti pacientus, reikalinga tyrimų laboratorija bei rentgeno aparatas, taip pat tokie specialistai, kaip rentgenologas bei rentgeno technologas. Savivaldybė tariasi ir su privačių klinikų bei tyrimų laboratorijų specialistais, kurie galėtų budėti karščiavimo klinikoje.

Miesto poliklinika neturi visų reikiamų specialistų, todėl deramės ir su Panevėžio rajono poliklinika, privačiomis sveikatos priežiūros įstaigomis. Turime sutelkti visų reikalingų specialistų komandas“, – sakė M. Burba.

Planuojama, kad klinika veiks darbo dienomis nuo 8 iki 20 val., tačiau įvertinus srautus ir galimą jų augimą, galėtų dirbti ir savaitgaliais. Bus suburtos trys komandos, sudarytos iš keturių specialistų – gydytojo, slaugytojos padėjėjos, rentgeno technologo bei laboratorijos specialisto. Kaip teigė M. Burba, į karščiavimo kliniką galės atvykti iki 60-ies metų Panevėžio miesto bei rajono gyventojai, gavę elektroninį siuntimą iš savo šeimos gydytojo ir pajutę bent vieną iš viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų (kosulį, gerklės skausmą, kvėpavimo pasunkėjimą) bei karščiuojantys, kai kūno temperatūra 37,8 ⁰C ir daugiau.

Atvykusiesiems į karščiavimo kliniką pirmiausiai bus matuojama temperatūra, atliekamas bendras kraujo, CRB reaktyvinio baltymo bei krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimai. Taip pat paimamas tepinėlis iš nosiaryklės dėl koronaviruso infekcijos.

Karščiavimo klinika paslaugas teiks tik asmenims iki šešiasdešimties metų. Vyresni gyventojai, kuriems pasireiškia simptomai, dėl galimos rizikos bus vežami iš karto į ligoninę“, – aiškino M. Burba.

Plėsis mobilusis punktas

Atidarius karščiavimo kliniką, ir toliau visu pajėgumu prie „Cido“ arenos veiks mobilusis punktas, kuriame galima išsitirti dėl koronavirusinės infekcijos. Pasak M. Burbos, jei žmogaus būklė bus pakankamai gera, jis bus siunčiamas tirtis į mobilųjį punktą. Bet jei reikės išsamesnių tyrimų, taip pat medikų apžiūros, pacientai bus priimami karščiavimo klinikoje.

Susirgus pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, surinkęs visą anamnezę, gali nusiųsti į karščiavimo kliniką arba registruoti atlikti tyrimus mobiliajame punkte. Tiek mobiliajame punkte, tiek ir karščiavimo klinikoje bus priimami tik turintys siuntimą gyventojai. Savarankiškai atvykusieji nebus tiriami. Koronavirusas yra greitai plintanti pavojinga infekcinė liga, tad kaip tik įmanoma reikia vengti visų nereikalingų kontaktų“, – aiškino M. Burba.

Anot jo, ruošiamasi tam, kad mobilusis punktas dirbtų dar didesniais pajėgumais. Dabar čia atliekama iki septyniasdešimties tyrimų per dieną. Visgi augant sergamumui, anot vedėjo, būtina didinti tikrinimo apimtis.

Šią savaitę aštuoniolikos žmonių komanda turėtų būti parengiama dirbti Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistų ir bus suformuotos dar trys papildomos komandos.

Manome, kad antrasis mobilusis punktas galėtų įsikurti taip pat prie „Cido“ arenos. O jeigu sergančiųjų daugėtų, būtų galimybė ir kitose miesto vietose steigti mobiliuosius punktus“, – teigė M. Burba.

Ligoninėje – tik sunkūs atvejai

Pasklidus žiniai, kad karščiavimo klinikos nepriims vyresnių negu šešiasdešimties metų žmonių, Panevėžyje kilo nerimas, ar senjorai sulauks medicinos pagalbos. Karščiavimo klinikos koordinatorius ir Panevėžio miesto poliklinikos vadovas Karolis Valantinas ramina, kad kaip ir iki šiol senjorus pasirengusi priimti Respublikinė Panevėžio ligoninė.

Stebint viruso plitimą visame pasaulyje, matyti, kad vyresniems žmonėms didesnė komplikacijų rizika, jie turėtų būti gydomi ligoninėse ir stebimi 24 valandas per parą. Todėl ministerija ir priėmė sprendimą vyresnius pacientus gydyti tik stacionare“, – aiškino K. Valantinas.

Iki šiol didžioji dalis pacientų, kuriems nustatyta koronavirusinė infekcija, taip pat buvo gydomi ligoninėse, nors, pasak medikų, kai kurie ligoniai dėl savo pakankamai geros būklės gali sveikti ir namuose. Kad būtų palengvintas darbas ligoninėms, imtos kurti karščiavimo klinikos. Pasak K. Valantino, matant, kaip klostosi situacija Italijoje ar Ispanijoje, ir Lietuva turi ruoštis blogiausiam scenarijui.

Ligoninių resursai riboti. Jeigu pacientui temperatūra pakilusi nedaug, jis nedūsta, nereikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija, jis gali sveikti namuose, kaip ir sirgdamas gripu. Žinoma, tai nereiškia, kad jaunas žmogus, susirgęs sunkia ligos forma, nebus guldomas į ligoninę. Visi mes gausime pagalbą ligoninėje, jeigu tik prireiks“, – ramino K. Valantinas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų