Atšalę orai ant ledo vilioja ne tik žvejus, bet ir žiemos pramogų mėgėjus, tačiau nereikėtų užmiršti, kad kai kur ledas dar pavojingas. V. BULAIČIO nuotr.

Ledo pramogų mėgėjams – perspėjimai

Ledo pramogų mėgėjams – perspėjimai

Paspaudusiu šaltuku džiaugiasi ledo pramogų ištroškę gyventojai, žvejus vilioja poledinė žūklė. Tačiau ledas vietomis dar labai plonas ir apgaulingas.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, iki sausio 15 dienos dėl neatsargaus elgesio vandens telkiniuose šalyje jau nuskendo septyni žmonės, dar kelios dešimtys išgelbėta.

Pirmasis – apgaulingas

„Žvejų ant ledo daugėja, bet kad ir mes patys dar truputį bijome ant ledo lipti“, – juokauja

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Alfredas Breivė.

Jo manymu, aplink Panevėžį dar nebuvo tiek šalčio, kaip kad šiauriau – aplink Biržus, Rokiškį. Tad ir ledas vietomis plonas ir pavojingas.

Aplinkosaugininkai jau sulaukia pranešimų apie neva prišalusias gulbes, todėl tenka važiuoti įsitikinti, ar tikrai taip yra. Kol kas nė vienas atvejis nepasitvirtino.

Pasak A. Breivės, lipti ant ledo dar buvo labai nejauku – jis pavojingai traškėjo. Tačiau jau netrukus aplinkosaugininkai dažniau tikrins poledinės žūklės mėgėjus.

A. Breivės teigimu, pagrindinė apsisaugojimo priemonė yra specialūs smaigai, kuriuos būtina turėti lengvai pasiekiamoje vietoje – geriausia pasikabinus ant kaklo.

„Smaigai reikalingi, kad įvykus nelaimei žvejai galėtų išsikapstyti. Jeigu įlūši, tikrai nespėsi iš dėžės išsitraukti“, – sako jis.

Be to, patariama ant pirmojo ledo eiti ne su grąžtais, o su peikenomis, kuriomis daužant ledą galima įsitikinti, kiek jis saugus. Jei sudavus vieną smūgį ji prasmego, pasirodė vanduo, ledas labai plonas ir eiti pavojinga.

Įlūžo žvejys

Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyriausiojo specialisto Gytauto Stuko teigimu, Rokiškio rajone, kur daug ežerų, o ledas storesnis, žvejys jau buvo įlūžęs. Laimė, šis įvykis baigėsi laimingai.

Apskrityje surengta ir reidų. Pasak G. Stuko, smaigus turėjo visi žvejai, tačiau ne visi turėjo leidimus žvejoti arba ėmė neleistino dydžio lydekas.

„Žmonės rūpinasi saugumu – nešiojasi smaigus ir netgi dėžutėse dažnai turi ilgą virvę. Rokiškyje taip ir buvo: įlūžo, o draugai greitai su virve ištraukė. Gerai, kai virvė šalia, o ne automobilyje ar namie džiūsta“, – inspektorius mano, kad žmonės vis labiau supranta, kad pirmasis ledas ne visada saugus.

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja, kad pirmasis ledas labai apgaulingas, ypač po sniegu. Tuomet jis lūžta be būdingo traškesio.

Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Vaiginytė sako, kad kol kas ugniagesiams neteko skubėti prie vandens telkinių traukti įlūžusių žmonių.

Pasak jos, tokių atvejų žiemą pasitaiko, tačiau ne per daugiausia – kokie 4–5. Taip yra galbūt ir todėl, kad mūsų krašte nėra itin daug didelių vandens telkinių, sutraukiančių ant ledo minias žmonių.

Vilioja stintos

Savaitgalį lankytojų antplūdžio laukia Neringa. Daug žvejų, taip pat ir panevėžiečių, patrauks ant Kuršių marių žvejoti stintų. Šios savivaldybės taisyklės numato, kad ant ledo lipti galima, kai jo storis ne mažesnis nei 10 centimetrų.

Penktadienį Kuršių marių ledo storis ties Nida siekė 16 centimetrų. Tačiau Neringos savivaldybė įspėja, kad atvirų vietų vis dar yra, ledo storis nevienodas, o Pervalkoje ir Juodkrantėje ledas yra nepakankamo storio ir ant jo lipti nerekomenduojama. Be to, matavimai atliekami tik dviejose vietose ties Nida (gyvenvietės uostu) bei Ventėje.

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja, kad pirmasis ledas labai apgaulingas, ypač po sniegu. Tuomet jis lūžta be būdingo traškesio. Vienam žmogui saugu lipti ant ledo, kai jo storis didesnis nei 7 centimetrai, o jei lipa daugiau žmonių – storis turi būti ne mažesnis nei 12 centimetrų.

Nereikėtų pamiršti, kad ledo storis skirtinguose telkiniuose gali būti nevienodas. Jis būna plonesnis ten, kur įšąla medžių šakos, krūmai, nendrės, arčiau kranto ir tose vietose, kur įteka šaltiniai ar upeliai. Didelį pavojų įlūžti kelia sniegu užneštos, pripustytos vietos. Ant ledo nesaugu ir tada, jeigu jame yra įtrūkimų, nelygumų, vandens.

Įlūžus patariama nepasiduoti panikai ir ropštis ant ledo į tą pusę, iš kurios atėjote. Užšliaužti ant ledo reikia plačiai ištiesus rankas. Užšliaužus iš karto stotis negalima – reikia kuo toliau šliaužti į kranto pusę.

Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o jeigu jis yra matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio, toks ledas yra nesaugus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų