Panevėžio širdyje esanti Laisvės aikštė turėtų atgyti kitokiu veidu: čia neliktų automobilių stovėjimo aikštelės, tačiau atsirastų kur kas daugiau erdvės susitikimams ir renginiams.

Laisvės aikštę vaduos nuo automobilių

Laisvės aikštę vaduos nuo automobilių

Panevėžio širdyje esanti Laisvės aikštė turėtų atgyti kitokiu veidu: čia neliktų automobilių stovėjimo aikštelės, tačiau atsirastų kur kas daugiau erdvės susitikimams ir renginiams.

Aikštė keisis

Panevėžio širdyje esanti Laisvės aikštė turėtų atgyti kitokiu veidu: čia neliktų automobilių stovėjimo aikštelės, tačiau atsirastų kur kas daugiau erdvės susitikimams ir renginiams. Visuomenei pristačiusi, kaip atrodys viena reprezentacinių Aukštaitijos sostinės vietų, Savivaldybės skelbtą konkursą laimėjusi ir aikštės bei jos prieigų sutvarkymo projektą rengianti vilniečių architektų komanda „Studija 501“ buvo apipilta vietos politikų pastabomis ne tik dėl grindinio dangos ar architektūrinių sprendinių. Į viešąjį projekto pristatymą atėjusiems politikams kliuvo ir keisti jiems pasirodę modernaus dizaino suoliukai, ir ketinimai iškirsti pavojingus medžius.

Architektai išskyrė Laisvės aikštės keturias pagrindines funkcines zonas: masinių renginių vietą priešais viešbutį, J. Miltinio dramos teatro aikštę, kasdieninio ir rekreacinio naudojimo erdvę aikštės centrinėje dalyje bei reprezentacinę erdvę priešais Panevėžio savivaldybę.

Šiaurinėje Laisvės aikštės dalyje numatyta panaikinti amfiteatro laiptus ir atraminę sienelę šalia jų. Šioje vietoje neliktų ir esamos daubos – aikštė visa bus išlyginta. Architektai motyvuoja, jog taip siekiama sukurti švarią ir saugią erdvę masiniams renginiams bei miesto šventėms.

Rekonstrukcijos sulauks ir esamas fontanas. Neliks dabartinių jo duobių – vandens čiurkšlės į viršų šaus tiesiai iš aikštės grindinio.

„Sprendimas išlyginti aikštę šia vietą padaro pritaikytą renginiams ir visiškai patogią žmonėms su negalia, nes panaikinamos kliūtys judėti“, – teigia vienas iš projektą kūrusios komandos architektų Martynas Norvila.

Renginiams ir šventėms skirtoje vietoje būtų paklota skirtinga danga su į ją įkomponuotais dekoratyviniais šviestuvais.

Tačiau laiptai iš aikštės nedings. Juos kartu su įmontuotais suolais numatyta įrengti prie J. Miltinio dramos teatro vietoje čia esančios sienelės. Taip, pasak architektų, atsiras vizualinis ryšys su Aleksandro paminklu ir Senvage.

Fontane krykštaus vaikai

Centrinę, rekreacinę, aikštės dalį iš abiejų pusių sups pagrindiniai granitu grįsti pėsčiųjų takai. Čia formuojamos vaikų žaidimų aikštelės, lauko kavinės, poilsio erdvės, aktyvaus laisvalaikio vietos, želdinių kompozicijos. Visas erdves ir saleles jungs takų tinklas. Aikštės centre bus sumontuoti individualaus dizaino suoliukai, išmėtyti po visą teritoriją.

Rekonstrukcijos sulauks ir esamas fontanas. Neliks dabartinių jo duobių – vandens čiurkšlės į viršų šaus tiesiai iš aikštės grindinio. Pasak architektų, toks fontano sprendimas sukurs trauką į šią erdvę: čia galės žaisti vaikai, ant į fontaną integruotų terasų kavinės išnešti staliukus. Aikštės centrinėje dalyje dar numatyta nauja vaikų žaidimų aikštelė.

Automobilių neliks

Iš esmės keisis ir vaizdas priešais miesto Savivaldybę. Čia planuojama panaikinti automobilių stovėjimo aikštelę, o šią teritoriją iškloti iš aikštės šiaurinės dalies perkeltomis raudonos spalvos granito plokštėmis.

Rytinėje aikštės dalyje bus nutiestas 2,5 metro pločio dviračių takas iš raudonos spalvos asfaltbetonio.

Šiuo metu rengiamas ne tik Laisvės a., bet ir jos prieigų – Respublikos, Klaipėdos, Vasario 16-osios, Elektros, Vilniaus gatvių atnaujinimo projektas. Gatves numatoma išgrįsti granito arba betono su akmens masės tekstūra trinkelėmis, bus įrengtos automobilių stovėjimo vietos, mažosios architektūros elementai – atitvėrimai, šiukšliadėžės, suoliukai, dviračių stovai.

Keisis ir P. Plechavičiaus skvero vaizdas. Čia po esamomis pušimis ketinama įrengti jaunatvišką zoną su šiuolaikiško dizaino skulptūriškomis sėdėjimo vietomis – savotišką salelę studentams. Skvere esančios sienelės viršus irgi keičiamas – šioje vietoje taip pat planuojama įrengti suoliukus.

Naujovės išgąsdino

Pasižiūrėti, kaip atrodys pasikeitęs Panevėžio centras, į viešą projekto pristatymą miesto Savivaldybėje susirinko 25-i panevėžiečiai, daugiausia – vietos politikai.

Kritikos laviną architektų idėjoms pažėrė buvę miesto merai, šiuo metu Tarybos opozicijai atstovaujantys socialdemokratas Povilas Vadopolas bei konservatorius-krikščionis demokratas Vitalijus Satkevičius.

P. Vadopolą šokiravo žinia, kad šiaurinėje aikštės dalyje numatyta naikinti laiptelius.

„Praėjo 11-a metų, kai buvo sutvarkyta Laisvės aikštė. Kuo tie laipteliai jums taip užkliūna? Susidaro įspūdis, kad ankstesni projektuotojai „lochai“ buvo“ – piktinosi P. Vadopolas, atremdamas architektų argumentus, kad visa aikštė turi būti lengvai prieinama ir neįgaliesiems.

Laiptai iš Laisvės a. nedings. Juos kartu su įmontuotais suolais numatyta įrengti prie J. Miltinio dramos teatro vietoje čia esančios sienelės.

Su P. Vadopolu solidarizavosi ir V. Satkevičius. Jo nuomone, tokia kardinali aikštės pertvarka nereikalinga.

„Laisvės aikštė ne kartą tvarkyta ir jai pakanka minimalios rekonstrukcijos“, – atsisakyti architektų pasiūlytų naujovių ragino buvęs meras.

Kai kurių susirinkusiųjų didelio užtarimo sulaukė ir planuojama nugriauti sienelė, skirianti aikštę nuo Elektros g. Projektuotojų patikinimai, kad čia įrengus suoliukus, o nuo gatvės pusės – apsauginius stulpelius, kaip kad yra ir atnaujintoje Vilniaus Lukiškių aikštėje, panevėžiečių neįtikino.

Taip pat diskusijos kilo ir dėl planuojamų aikštėje iškirsti medžių. Jų ekspertizę atlikę A. Stulginskio universiteto dendrologai iš 150-ies medžių pasiūlė iškirsti 23-is – ligotus, pažeistus ir nebeatlaikysiančius dar bent 10-ies metų. Vis dėlto konservatorė, buvusi miesto Tarybos narė Danutė Kažukauskienė suabejojo, ar tikrai turi būti pasmerkta ir sidabrinė eglė priešais Savivaldybę, mat pati pamenanti, kaip šioji buvo sodinama.

Visgi, architektų teigimu, Kremliaus medžiais laikomos sidabrinės eglės ne tik nėra ilgaamžės, bet ir netinkamos tokioms reprezentacinėms viešosioms erdvės – jų nematyti ir Europos miestų aikštėse.

Architekto M. Norvilos teigimu, Laisvės aikštė nėra morališkai pasenusi, tačiau netenkina modernėjančių miestiečių poreikių.

„Projektuodami nuo pat pradžių turėjome tikslą išsaugoti susiformavusią tiksliai išreikštą aikštės funkcinę struktūrą (reprezentacinę, rekreacinė, renginių ir J. Miltinio teatro zonos). Siekėme išgryninti šias funkcijas ir šiuolaikinio dizaino elementais pabrėžti jų savitumą“, – teigė M. Norvila.

Anot jo, dabar aikštė yra kiek uždara ir rekonstrukcija būtina ne tik dėl estetinių priežasčių. Įgyvendinus projektą aikštėje atsiras daug laisvalaikio pramogų įvairaus amžiaus miestiečiams, dėl to ji taps stipriu miesto traukos centru ir gerins panevėžiečių gyvenimo kokybę.

Galerija

Komentarai

 • 1.Sutinku, kad Laisvės aikštėje ne vieta automobiliams, bet gal pagalvokime kur jiems vieta? Pastaruoju metu visur tik stato saleles ir mažina vietas automobiliams.
  2. Ar pagalvota apie tualetą laiką aikštėje leidžiantiems miestelėnams?

  • Labai geras projektas. Svajoju dagyventi iki jo atlikimo. Sėkmės! AČIŲ!!

   • Žmonių laisvalaikiui, o ne auto turi būti aikštė. Pritariu rekonstrukcijai, nes miesto centrui, reikia patrauklaus veido. Nu ko dar ginčitis? Daryti ir tik daryti kuo greičiau. Nušalino merą – va ir pasimate pasipriešinimas iš senų partinių.

    • Tikrai taip. Tik už projektą, kuris modernus, gražus, šiuolaikiškas. Miestas nusipelnė būti gražus.

   • AČIŪ! AČIŪ! AČIŪ!
    Greičiau padaryti linkiu.

    • Atsakyti
  • Dabar suprantu ir matau ką Gerb. p. Meras vadina AUKŠTESNĖ LYGOS miestu. Labai patinka. Pritariu ir tik pritariu.

   • Būtent. Pagarba projektuotojams, merui, pozytiviems politikams. Opozicijai gėda dėl prieštaravimo.

   • Man labai gerą įspūdį padarė projektas. Tikrai pati geriausia naujiena kokia tik gali būti. Estetiška, grakštu, miela. Kiek daug gerų idėjų pateikė. Ir pagalvota apie visas gyventojų grupes. Pasakysiu nuoširdžiai kad projketas pranoksta lūkesčius. Esu sužavėta. svajoju, dėkoju, projektuotojams, merui, architektams, visiems, kurie prisidėjo prie projekto atsiradimo.

    • ŠAUNUOLIAI ARCHITEKTAI PUIKUS PROJEKTAS. PANAŠU Į DIDMIESTĮ PAGALIAU.

  • Yra tualetas apleistas Vasario 16-osios-Kranto g,kampas(t.y.Laisvės a.prieigose),manau neblogai būtų ,kad jį sutvarkytų tie,kam jis priklauso,tai ir nauda ir estetinis vaizdas būtų geras.Vilniuje mačiau ir užsienyje tvarkingos išvaizdos lauko požeminius tualetus)

 • Kuo jums dabar neįtinka Laisvės aikštė?Neseniai viskas sutvarkyta,gražu.Gal geriau šaligatvius sutvarkykite centrinėse gatvėse kur plytelės mena caro bedančio laikus!

  • Nepradėti remonto iki rinkimų! Kyla abejonė, ar atėjęs Urbšys nenurodys vietoj baseino įrengti štabą.

 • Geriau tvarkykite autobusų stotį kuri daro gėdą miestui.

  • Kritikos laviną architektų idėjoms pažėrė buvę miesto merai, šiuo metu Tarybos opozicijai atstovaujantys socialdemokratas Povilas Vadopolas bei konservatorius-krikščionis demokratas Vitalijus Satkevičius.

   • Galima suprasti buvusi miesto merą Povilą Vadopolą, jeigu ne jis, tai šiaurinė Laisvės a. dalis gal iki šiol būtų likusi kaip sovietinis istorinis paveldas… Tai jis 2007 m. gegužės mėn. išmaldavo per 3 milijonus litų iš G. Kirkilo vyriausybės Laisvės a. šiaurinės dalies renovacijai. Rūpinosi, kad renovacija būtų atlikta kokybiškai ir greitai. Po 4 mėn. renovacijos darbai buvo užbaigti, panevėžiečiai 2007 m. miesto gimtadienį šventė jau atrenovuotoje, gražioje aikštėje! Dabar, buvęs meras, taip pat rūpinasi, kad visi klausimai būtų išspręsti, trukumai – pašalinti… Ar tai blogai?

    • Atsakyti
 • Tikrai nereikai Laisves aiksteje auto, siaip projektas super. Esme, kad i Laisve galetu pritraukti kuo daugiau zmoniu, laisvalaikiui praleisti, o ne tik praeiti ja.

  • Projektas super!

   • SUPER! Už atsinaujinantį Panevėžį!

    • UŽ ATSINAUJINANTĮ PANEVĖŽĮ !!!

    • Jaukumas – toks bruožas projekto mane labiausiai dziugina.

     • Už atsinaujinanti Panevėžį

 • Pirmiausia verskite tą griozdą viešbutį,priverskite pastatų savininkus ,kurie nesitvarko savo pastatų Vasario 16-sios,Kranto,Respublikos gatvėse.Jau nekalbu apie autobusų.stotį.Nuo ten pradėkite.O kad sutvarkysite lopinėlį priešais Savivaldybę arba suversite tai kas prieš 10-metį puikiausiai padaryta-tai čia ne miesto tvarkymas.Tokie dalykai vadinami -pinigų įsisavinimas.Arba tiksliau-pinigų PASISAVINIMAS.

  • Atsakyti
  • 100% sutinku….

   • 100 ir dar 1000 proc sutinku. FANTASTIKA.
    dabar matau už ką revenšistai kenkia merui.

 • Kremliaus medžiai…

 • Man ir dabar neblogai, bet vizualizacijose irgi labai patraukliai bei siuolaikiskiau atrodo. Vis zadama tvarkyti prieeigas, todel manau salia aikstes yra labai tvarkytinu vieteliu, kurios galetu tapti susitikimu vietomis.

 • Medžius tai tikrai reiktų praretinti,o tai jau ten miškas , o ne aikštė, nesimato, kas kitoje pusėje vyksta, po medžiais žolė neauga, vien šaknys kyšo… Nuo liepų laša nektaras, ar pastebėjote kokios trinkelės pajuodusio, jos kažkada buvo rausvos. Man ten nejauku ir nenoriu ten vaikščioti, trųksta šviesos ir ypač tamsiu paros metu, spingsulės dega, kaip ir visame mieste. Nenorečiau ir gelžbetoninio dviračių tako (čia pigiau gal?), trinkelės gražiau ir neskilinėja, jei kokybiškos. Tokie pastebėjimai.

 • Labai gera ideja Paneveziui reikia atsinaujinimo as uz pokycius

  • Už pokyčius! Už atsinaujinimą!

 • Pritariu dėl visko, nes tiek tie laipteliai, tiek baseino tipo fontanai, tiek ta tvorelė yra visiškos atgyvenos. Ypač žinant, koks vyksta dviračių, vaikų vežimėlių, riedlenčių ir t.t. judėjimas aikštėje. Tačiau dėl automobilių aikštelės prie savivaldybės visiškai nesuprantu prasmės. Tiesiog duoklė madai, bet ar logiška? Toje vietoje yra daug įstaigų. Taip pat toje aikštės pusėje tiesiog nėra kur palikti automobilių. Tegul kas nors iš idėjos autorių nueina darbo dieną ir pasižiūri, kiek aikštėje žmonių. Jų tiesiog nėra. Didesnio ploto nereikia. Tai kam aukoti tai, kas puikiai veikia?

 • Aikštės būsimasis projektas puikus Pritariu, kad turėtų nebelikti mašinų stovėjimo aikštelės, taip pat laiptų (nes per šventes tėvai su vaikais ant pečių užlipa ant jų ir užstoja kitiems. Taip pat tiesiog nematau jų prasmės…), bei fontanų duobių…Nepamirškite tuoletų, taip pat ką darysite su viešbučiu! (Plakatai gelbės, bet neamžinai. Gal kokį verslo centrą padarykit ar kažką…) Norisi, kad architektai nepamirštų ir pavėsio!!!

 • Laisvės aikštės fontanas buvo kritikuotas dar ankstesniame projekte, bet niekas jo nesiteikė taisyti, dabartinis geresnis, arba darykite su skulptūrine plastika arba su šildoma danga, kad lengviau būtų eksplotuoti . Kas ten bus žiemą? Jau sniego ne visada būna. Naujas projektas , tarsi tik vasarą gyventume. Dabar gal ir ne viskas gerai, bet yra vizualinė harmonija: takų, augalijos,transporto privažiavimų, net meno, o naujame projekte to nėra. Reiškia traukų sumažės. Medžiais atitverta teatro erdvė vėl gi sumažins šventinę scenos erdvę, kurios jau ir taip trūkdavo koncertų, Naujų metų šventime, tai aiškus minusas. Lauko scenos klausimas Skaistakalnio parke sprendžiamas dalinai. LA tuo nepakeičiama, tai reikia projektą taisyti.

 • Dar.. nepamirškite nuvažiavimų neįgaliesiems laiptų pripaišę,

 • Tokius projektus įgyvendinti reikia tada, kai visas likęs miestas jau spindi, tviska ir yra nepriekaištingos būklės, visi šiukšlynai, užkaboriai ir apleistos teritorijos – sutvarkyti. Gi dabar – gražiausią ir tvarkingiausią miesto kampelį pertvarkys į šiek tiek gražesnį, įsi/pasi/savins lėšas, pasikeis vaizdelį pro savivaldybės langus, o visi likę miesto baisuokliai ir toliau grius, trūnys ir „lavins“ jaunuomenės estetinį skonį beigi skatins tamsiausius žmogaus būdo prasiveržimus. Žiauriai gaila gimtojo miesto dėl aplaidaus valdžios neatsakingumo ir trumparegiškumo…

 • Tarpą tarp dviejų pastatų paverskit stacionaria sceną, o ne alaus kromeliu kaip dabar apsitvėrus ruošiama, automatiškai pasikeis visa aikštė. Visi aikštės gyventojai privalomai turėtų auginti,puošti balkonus gėlėmis.Visi turėtume žiūrėti senvagės kryptim,o ne pastatų.

Rodyti visus komentarus (35)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų