Laiškai nesibaigia atsisveikinimu

Laiškai nesibaigia atsisveikinimu

 

Savaitgalį įvyko VII Lietuvos moksleivių dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“ Tai vienintelis tradicinis mieste renginys, skirtas iškiliausiai Aukštaitijos poetei Elenai Mezginaitei atminti. Jau septintąjį kartą Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kartu su partnere Vytauto Žemkalnio gimnazija sukvietė jaunuosius dainų autorius ir atlikėjus dainuoti poeziją profesionalioje scenoje…

***

Kol Festivalio ištikimojo draugo Žilvino komanda išvakarėse statė garso aparatūrą, nevalingai, lankstydamas pirštus, pradėjau skaičiuoti: „ Aha… Dabar – septintasis, 2019 – aštuntasis, 2020 – devintasis, 2021 metais būtų dešimtasis… Tai Elenai tuomet kiek bus… būtų buvę? Aš-tuo-nias-de-šimt! Vadinasi, X Lietuvos moksleivių dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“ įvyktų jubiliejiniais Poetės metais! Sutapimas, kuris gal ir išsipildys… O ryt – septintasis…“

***

Dabar jau jis – istorija. VII Lietuvos moksleivių dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“, skirtas poetei Elenai Mezginaitei atminti, įvyko. Panevėžio Muzikiniame teatro scenoje liko liudytojas – tentas su Elenos atvaizdu. Jį tuoj pakeis kitos dekoracijos, o šviesų burtininkė Ramunė perkomponuos scenos spalvas.

***

Rodos, kažkas baigėsi, tačiau vis tiek – kažkas tęsiasi. Juk laiškas niekada nesibaigia atsisveikinimu. Jį dar turi skaityti ir skaityti. Kokį laišką parašė VII festivalis?

***

Šįmet buvo sulaukta 16 paraiškų iš įvairių Lietuvos miestų. Po konkurso 12 atlikėjų buvo pakviesta į Laureatų koncertą. Atlikėjas – tai ir „vienišius“ autorius, ir duetas, ir ansambliukas… Taigi, minėtieji skaičiai reiškia, kad tiek jaunųjų muzikos (neretai – ir teksto) autorių lipo į sceną. Mažiausiai tiek buvo sukurta autorinių dainų Elenos Mezginaitės žodžiais įvairiose Lietuvos vietose. Sakote, nedaug? Tada padauginkime. Tarkim, 10 autorių kūrinių iš įvykusių festivalių skaičiaus. Mažiausiai 70 originalių (ne profesionalų!) kūrinių Poetės tekstais dainuojama Lietuvoje arba kur užsieniuose. Daugumos jų atsiradimą inspiravo mūsų festivalis, išprovokavęs jaunuosius pasiklausti – o kas ta E. Mezginaitė?

***

O kas tie jaunųjų kūrėjų mokytojai? – paklausite ir užduosite vieną iš nepatogiausių klausimų. Dainuojamoji poezija yra žanras, kuris reikalauja bendro išprusimo, literatūros išmanymo, nuolat ugdomo muzikinio skonio, nekalbant jau apie gebėjimą muzikuoti, klausą, dar dikcijos … ir daug dar… Tačiau, svarbiausia – išmokti skaityti, suprasti ir išgirsti ŽODĮ. Tai kas – mokytojai? Vieniems – jau pripažinti bardai, dainų autoriai ir atlikėjai, kitiems – muzikos įrašai, tretiems – poeziją skaitantys aktoriai. Aišku – viena. Visiems jauniesiems autoriams svarbi savišvieta, saviugda. Tuomet fantastiškai pavyksta, jei šalia atsiranda jaučiantis kūrėją ir dainuojamosios poezijos žanrą mokytojas entuziastas. Negaliu atsistebėti Gražvydu Gasparavičiumi iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos. Kiekviename festivalyje dalyvauja jo globojami jaunieji kūrėjai, daugelis skynė pačius aukščiausius apdovanojimus – „ Baltos varnos“, 2013 metais pelniusios I vietos prizą už E. Mezginaitės poezijos interpretaciją, Greta Šepliakovaitė – 2015 metais pelniusi I vietos prizą už E. Mezginaitės poezijos interpretaciją, o 2016 metų Grand Prix laimėtoja. Paminėjau tik kelis mokytojo Gražvydo jaunuosius kūrėjus. Šįmet iš šios gimnazijos atvyko net keturi atlikėjai. Neįtikėtina! Zarasuose pernai buvo 6 458 gyventojai, „Ąžuolo“ gimnazijoje – apie 250 moksleivių. Į festivalį-konkursą „Mano senas drauge…“ iš čia atvyksta beveik kasmet nauji dalyviai dainuoti poetės panevėžietės kūrybą. Panevėžyje – apie 95 tūkst. gyventojų, apie 11,5 tūkstančio moksleivių. 7 festivaliuose tedalyvavo 3 atlikėjai.

Proporcijos iškalbingos, deja…

O VII festivalio Didysis prizas „Poezijos medis“ vėl išvažiavo iš Panevėžio. Šįmet – į Šiaulių J. Janonio gimnaziją su grupe „VV“, pelniusia ne tik Grand Prix, bet ir I vietos prizą už E. Mezginaitės poezijos interpretaciją. Esu įsitikinęs, kad jauniesiems kūrėjams tiesiog „nuskilo“, šalia turint mokytoją Ingą Valaitienę, kuri viename iš pirmųjų festivalių taip pat globojo Didžiojo prizo laimėtoją Gintarę Juknaitę.

***

Būtų teisinga įvardyti 2018 metų festivalio-konkurso laureatus bei nominantus. Tą ir darau pasirodymo Laureatų koncerte tvarka. Šio renginio scenarijus, kuriant intrigą, – taip pat kūrybinis darbas:

1. Nemenčinės Gedimino gimnazijos grupė „Saulės blyksnis“ (Laurynas Cicėnas, Ingrida Kimsevičiūtė, Viktorija Ruseckaja, Ieva Palavinkaitė), mokyt. Miglė Matuliauskaitė – nominacija už profesionalumą.

2. Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos duetas (Rugilė Staskevičiūtė ir Ieva Baronaitė), mokyt. Gražvydas Gasparavičius – nominacija už vokalinės raiškos paieškas.

3. Emilija Fijalkauskaitė – Seimo nario Povilo Urbšio prizas už dainuojamosios poezijos žanro sklaidą Panevėžyje.

4. Vilniaus Užupio gimnazijos duetas (Goda Šiaudinytė ir Augustė Janatjeva) mokyt. Alius Avčininkas – II vieta už E. Mezginaitės poezijos interpretaciją.

5. Vilniaus Gabijos gimnazijos Dainos teatras (Meda Vaivadaitė, Skaidrė Vedrickaitė, Domantas Gasiūnas), mokyt. Edita Bagvilienė – II vieta už profesionalų atstovavimą dainuojamosios poezijos žanrui.

6. Kauno VDU „Rasos“ gimnazijos autorius ir atlikėjas Ignas Lapienis, mokyt. Algirdas Svidinskas – I vieta už profesionalų atstovavimą dainuojamosios poezijos žanrui.

7. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos grupė ,,Velvet“ (Saulė Blažaitytė, Mykolas Zablackas, Tadas Gudzinevičius, Matas Krugelis), mokyt. Jureta Šametienė – nominacija už melodingumą ir harmonijos paieškas.

8. Panevėžio Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės grupė „Pilietis“ (Ernestas Bubulis, Gabija Pagiegalaitė, Andželika Stokytė, Paulius Kairys) mokyt. Monika Šinkūnaitė – Panevėžio miesto Mero prizas už patriotinį motyvą dainuojamojoje poezijoje.

9. Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos autorė ir atlikėja Domilė Kirstukaitė, mokyt. Vilija Urbonienė – III vieta už E. Mezginaitės poezijos interpretaciją.

10. Kėdainių Šviesiosios gimnazijos duetas (Saulė Balsytė ir Gabija Paškevičiūtė), mokyt. Sigita Aukštiejūtė – nominacija už muzikinės raiškos paieškas.

11. Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos duetas (Gilmė Dainytė ir Diana Boriak), mokyt. Gražvydas Gasparavičius – III vieta už profesionalų atstovavimą dainuojamosios poezijos žanrui.

12. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos grupė „VV“ (Neringa Taulavičiūtė, Teodoras Balčiauskis, Kornelijus Ručinskas, Skomantas Ostašenkovas ), mokyt. Inga Valaitienė – I vieta už E. Mezginaitės poezijos interpretaciją ir GRAND PRIX.

***

Po Lietuvą išsisklaidė naujai dainuojami Elenos Mezginaitės poezijos tekstai. Dainų autoriai išsivežė dovanų – didžiuosius Poetės kūrybos rinkinius „Mano senas drauge…“

Kartą, kai kompozitorius Laimis Vilkončius išsivežė dovanų šią knygą, į Panevėžį grįžo po metų su keturiomis naujomis dainomis, parašytoms Elenos Mezginaitės tekstais…

***

Po metų turi įvykti VIII Lietuvos moksleivių dainuojamosios poezijos festivalis-konkursas „Mano senas drauge…“

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų