Šilumininkai prognozuoja, kad šis šildymo sezonas bus brangiausias ir veikiausiai dar padidins skolininkų armiją. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Laikas veržtis diržus: rekordiškai brangs šiluma

Laikas veržtis diržus: rekordiškai brangs šiluma

 

Daugelyje Panevėžio daugiabučių jau šią savaitę pradės šilti radiatoriai. Prognozuojama, kad dėl gerokai šoktelėjusių biokuro bei gamtinių dujų kainų šis šildymo sezonas bus gerokai brangesnis nei praėjęs. Palyginti su kitais didžiaisiais miestais, Panevėžyje centralizuotai tiekiama šilumos energija išlieka brangiausia.

Pasak Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidento Valdo Lukoševičiaus, nors apie centralizuotai tiekiamos šilumos kainų tikruosius pokyčius bus galima kalbėti tik pasibaigus šildymo sezonui, jau dabar aišku, kad brangimo išvengti nepavyks.

„Prognozuojame, kad centralizuota šilumos kaina galutiniam vartotojui turėtų didėti vidutiniškai nuo 5 iki 15 proc. Labai daug priklausys ir nuo oro sąlygų, temperatūros, bet pagal blogiausią scenarijų vienos kilovatvalandės kaina kils iki 15 procentų“, – teigė V. Lukoševičius.

Tiesa, jis pabrėžia, kad kai kuriuose didžiuosiuose miestuose, perskaičiavus mažesnę bazinę kainą, šiluma gali net pigti. Pavyzdžiui, Kaune, kur veikia daugiausia nepriklausomų šilumos gamintojų, prognozuojama, šiluma atpigs maždaug 7 proc. Kiek pigesnės šilumos energijos gali tikėtis ir klaipėdiečiai, kur taip pat vyksta gana aktyvi konkurencija tarp skirtingų tiekėjų. Tačiau daugelio kitų miestų gyventojams teks gerokai plačiau atverti pinigines. Mat biokuras, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, pabrango vidutiniškai 40 proc. Tad miestai, kuriuose biokuras tarp kitų kuro rūšių sudaro didesnę dalį, brangimą pajus daug skaudžiau. Pavyzdžiui, rugpjūtį mažiausia šilumos kaina buvo Utenoje (3,80 ct už 1 kWh su PVM), didžiausia – Biržų rajone (8,80 ct už 1 kWh su PVM). Biržuose šilumai gaminti naudojamo kuro struktūroje 88 proc. sudaro biokuras. Čia šilumos kaina lieka aukšta ir dėl realizuojamos šilumos kiekio sumažėjimo. Taip pat nuo liepos apie 19,7 proc. šoktelėjo ir gamtinių dujų kainos.

„Pagrindiniai faktoriai, lemiantys tokį kainų šuolį, yra gerokai pabrangęs biokuras ir gamtinės dujos. Taip pat šiek tiek brango elektra, bet jos sąnaudos galutinėje šildymo kainoje mažai reikšmingos. O biokuras ir dujos paveikia tiesiogines kainas, ir čia niekur nedingsi. Šis šildymo sezonas, deja, tenka pripažinti, bus vienas brangiausių“, – sakė V. Lukoševičius.

Šuolis dar laukia

„Panevėžio energijos“ atstovė spaudai Daiva Paulauskienė teigė, kad numatyti kainų pokyčius prieš kelis mėnesius labai sunku. Šilumos kaina, priklausomai nuo gamtinių dujų, biokuro bei kitų dedamųjų, gyventojams perskaičiuojama kiekvieną mėnesį. Šiuo metu centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Panevėžio gyventojams yra 5,67 ct už 1 kWh. Palyginti su rugsėjo mėnesiu, šilumos kaina didėja 1 proc.

Kaune, kur veikia daugiausia nepriklausomų šilumos gamintojų, gyventojams žadamas šilumos pigimas. „Panevėžio energija“ šilumos brangimą aiškina būtent išaugusiomis superkamos šilumos iš nepriklausomų šilumos gamintojų, naudojančių biokurą ir biodujas, kainomis. Nepriklausomi šilumos gamintojai savo parduodamos šilumos kainą vidutiniškai padidino 9 proc. Lyginant šių metų spalio mėnesį su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, šilumos kaina Panevėžyje paaugo 1,2 proc.

„Nuo spalio 1-osios šilumos kaina mūsų klientams brangsta vienu procentu, kaip bus kitais mėnesiais, tiksliai prognozuoti negalime. Tačiau brangstant gamtinėms dujoms, biokurui bei perkamai iš nepriklausomų gamintojų šilumai, šį šildymo sezoną brangs ir centralizuotai tiekiama šiluma“, – teigė D. Paulauskienė.

Anot jos, bendrovės naudojamo kuro struktūroje biokuras sudaro 58,4 proc., todėl šilumos kainos augimas tiesiogiai susijęs su brangstančiu biokuru. Skaičiuojant „Panevėžio energijos“ šilumos kainą, įtakos turi ir iš nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG) superkamos šilumos kaina, nes jų gaminamai šilumai taip pat naudojamas biokuras.

„Palyginti su praėjusiais metais, biokuro biržoje perkamas biokuras vidutiniškai pabrango 45 procentais. Dėl brangstančio biokuro bendrovės „Panevėžio energija“ šilumos kaina gali didėti vidutiniškai apie 8 procentus“, – prognozuoja D. Paulauskienė.

Galima taupyti kitaip

Brangstanti šiluma gali lemti ir dar didesnį skolininkų skaičių. Tiesa, per vasarą tiek gyventojų, tiek verslo ir biudžetinių įstaigų įsiskolinimai gerokai sumažėja, tačiau prasidėjus šildymo sezonui ir vėl pradeda augti. Šiuo metu visų „Panevėžio energijos“ klientų skolos siekia 3,2 mln. eurų, vien panevėžiečių skolos sudaro 1,3 mln. eurų.

„Skolos per vasarą gerokai sumažėja, bet prasidėjus šildymui vėl pradeda augti. Tokia tendencija stebima kasmet“, – pabrėžia D. Paulauskienė.

Jos teigimu, ir patys gyventojai gali padaryti tam tikrus namų darbus, kad sąskaitos būtų mažesnės. Suvartotas šilumos kiekis priklauso ne tik nuo namo būklės (sienų, stogo šiluminės varžos, langų sandarumo ir kt.), lauko oro temperatūros, bet ir nuo namo šildymo sistemos techninės būklės, jos priežiūros, nuo vartotojų noro palaikyti tam tikrą patalpų, tiekiamo karšto vandens temperatūrą.

Priklausomai nuo namų ir jų šilumos ūkio būklės, panevėžiečiams mokesčiai už šildymą praėjusį šildymo sezoną buvo skirtingi. Gyventojai, kurių namuose karštas vanduo ruošiamas namo individualiame šilumokaityje, kai name įrengtas automatizuotas šilumos punktas, už 50 kv. metrų ploto buto šildymą per visą praėjusį šildymo sezoną vidutiniškai sumokėjo 259 eurus. Kituose daugiabučiuose namuose, kuriuose nėra automatizuoto šilumos punkto ir kartu galimybės reguliuoti šildymo sistemos darbą, gyventojams 50 kv. metrų šildymas kainavo apie 272 eurus per sezoną. Mažiausiai per visą šildymo sezoną mokėjo renovuotų namų gyventojai. 50 kv. metrų būsto šildymas gyvenantiesiems tokiuose namuose vidutiniškai kainavo 171 eurą.

Komentarai

  • Pavyzdžiui, Kaune, kur veikia daugiausia nepriklausomų šilumos gamintojų, prognozuojama, šiluma atpigs maždaug 7 proc.

    • Atsakyti
  • brangimas bus iki 7-9 proc. sezono metu. tai kür tas cia paskelbtas rekordinis? debiliskus straipsniu pavadinimus rasyt mokotes is vilenskos makulaturos??

    • Atsakyti
  • Tegul dabar seimo narys P. Urbšys eina per daugiabučius ir pasako , kad aš jums 8% pakėliau šildymo kainą , nes padariau viską ką galėjau , kad neatsirastu katilinė.

    • Atsakyti
    • Turint omeny, kad jis prisiima atsakomybę už ką nori, tik ne už save, labiau tikėtina, kad jis apkaltins ką nors baisiu šilumos kainos augimu ir kreipsis į STT

  • ar jūs tuo šūdmaliu dar tikite?

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų