G. Kartano nuotr.

Labirintas ir gąsdina, ir traukia

Labirintas ir gąsdina, ir traukia

Daugiabučių supamoje pievoje įrengusi akmenų labirintą, panevėžietė pripažįsta iki šiol nežinanti, ar vieną dieną nesulauks institucijų reikalavimo jį išardyti.

Šis neįprastas kūrinys iš pradžių stebino gyventojus, ne vienas kraipė galvą matydamas dėliojamus akmenis, o idėjos autorė net bedieve išvadinta.

Visgi dabar kūrėja sulaukianti padėkų, o į labirintą žiūrintiems iš aukštai pro daugiabučio langus tamsoje šviečiantis takas primena žvaigždyną.

Daugiau nei 700 akmenų

Panevėžyje, kieme tarp daugiabučių, ribojamų Beržų ir J. Basanavičiaus gatvių, ekonomistė Birutė Mejerova prieš metus įrengė, anot jos, energetinį labirintą.

Akmenis panevėžietė sudėliojo taip, kad vingiuotas takas siektų 100 metrų.

Tam prireikė trijų priekabų paprasčiausių lauko riedulių.

„Viena moteris pasakojo, kad pažvelgusi pro langą jaučiasi tarsi pats Rojus būtų priartėjęs.“

B. Mejerova

„Į labirintą sudėjau daugiau nei 700 akmenų, padovanotų giminaičio. Kūrėme ir dabar prižiūrime mudu su vyru Leonidu. Aš esu idėjos autorė, o Leonidas – ūkvedys, besirūpinantis, kad akmenų takas būtų ir saugus, ir gražus“, – pasakoja B. Mejerova.

Labirinto kūrėja neslepia, kad šio vingiuoto tako akmenų dėstymas prasidėjo nuo priekaištų.

Nors išardyti labirinto nebuvo pareikalauta, Birutė sako vis tiek jautėsi tarsi užgrobusi valstybinę žemę.

Birutė svarsto, kad labirinto kūrimas daugiabučių kieme rodo jos, 67 metų ekonomistės, ir savotišką naivumą, ir begalinį pasitikėjimą žmonėmis.

Daugiabučių kieme labirintą įkūrę sutuoktiniai Birutė ir Leonidas pasakoja sulaukiantys ne tik padėkų, buvo išvadinti net bedieviais. G. Kartano nuotr.

Daugiausia lankytojų vakarais

Daugiabučių kieme akmenų taką Birutė pradėjo dėlioti po to, kai panašiu, tik gerokai didesniu labirintu pasivaikščiojusi Šiauliuose, Talkšos ežero pakrantėje.

Tiesiog apsvaigusi nuo jo, B. Mejerova panoro būtinai tokį, tik gerokai mažesnį, išdėlioti ir savo daugiabučio kieme.

Labirinto kūrėja apgailestauja, kad netrukus akmenų take vienas vaikutis susilaužė koją, tad moteris gavo pylos už savo kūrinį.

„Labai dėl to išgyvenau, bet gana greitai pamačiau labirintu vaikštančius žmones, o man jie ėmė dėkoti už šį neklaidų akmenų taką“, – teigia B. Mejerova.

Šalia akmenų moteris įkurdino šviestuvėlius, tad pastebėjo, kad daugiausia žmonių labirintas sutraukia vakarais, o naktimis į jį žvelgiant pro daugiabučių langus atrodo tarsi ant žemės nusileidęs žvaigždynas.

„Viena moteris pasakojo, kad pažvelgusi pro langą jaučiasi tarsi pats Rojus būtų priartėjęs“, – pasidžiaugė labirinto kūrėja.

Akmenų tako dėliojimo pradžia B. Mejerovai nebuvo sklandi, teko net tikrintojams teisintis. G. Kartano nuotr.

Išvadino net bedieve

Visgi B. Mejerova teigia girdėjusi, kad josios labirintas painioja protus, kad nedera su krikščionybe, o propaguoja Rytų religijas ir tikėjimą. Ir ji pati buvo išvadinta bedieve.

„Jei būčiau numačiusi, kad labirintas susilauks tokių vertinimų, tikrai nebūčiau jo kūrusi. Nors man pačiai tikrai džiugu, kad jis yra, vaikštau po jį, mąstau, meldžiuosi. Tai paprasčiausias mudviejų su vyru prižiūrimas akmenų takas“, – patikino moteris.

Kita vertus, anot jos, nereikėtų gąsdintis, jog perėję šiuo labirintu žmonės gali pasirinkti kitą tikėjimą.

Jos vyras nuolat pjauna labirinto takų žolę, rudenį grėbia lapus, o žiemą kiekvieną dieną sniege pramindavo taką, kad kitiems būtų lengviau eiti.

„Vadinu savo vyrą manuoju angelu sargu. Tai jis tarsi angelas mane globojo, kai labirintas, o kartu ir aš, sulaukėme kritikos. O antrasis žmogus, palaikęs ir iki šiol palaikantis mano dvasią, yra gretimo daugiabučio kaimynas. Jis man nuolat randa gerą žodį, pagiria labirintą“, – sutuoktinį ir kaimyną gyrė B. Mejerova.

Leidimo reikia

Pradėjusi valstybinėje žemėje, daugiabučių pašonėje, kurti akmenų labirintą, B. Mejerienė pirmiausia kreipėsi į Panevėžio savivaldybę leidimo.

Panevėžietė prisipažįsta akmenų taką sudėliojusi, nors atsakymo nesulaukusi.

Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis nustebo, kad B. Mejerova atsakymo negavo. Jis pakartojo, ką jau prieš metus yra sakęs dėl galimybės daugiabučio kieme kurti labirintą.

Pasak vedėjo, prašymą šiam statiniui reikėtų rašyti į Nacionalinę žemės tarnybą. Jei šios tarnybos specialistai labirintui pievoje neprieštaraus, jokių trukdžių nedarys ir Savivaldybės administracija.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų