Edvard Blaževič nuotr.

L. Andrikienė – apie lietuvių darbštumą EP, ateities planus ir kartų santykius konservatorių partijoje

L. Andrikienė – apie lietuvių darbštumą EP, ateities planus ir kartų santykius konservatorių partijoje

Senų politikos dramblių kapinėmis kartais pavadinamame Europos Parlamente (EP) lietuvių yra vienuolika, bet ne visų jų darbus rinkėjai gali įvertinti remdamiesi oficialia statistika. Po šimtais neva pasakytų kalbų iš tiesų slepiasi parlamento tyleniai, sako jo narė Laima Andrikienė. Tiesa, kai darbotvarkėje atsiduria Lietuvai svarbūs klausimai, dėl vieningos pozicijos keblumų nekyla, pažymi ji.

Alfa.lt su EP nare kalbėjosi apie darbą Briuselyje, paradoksalų lietuvių požiūrį į europines institucijas, kartų santykius konservatorių partijoje bei tinkamiausią pastarosios kandidatą prezidento rinkimuose.

Statistika – ne tikrovės atspindys

Kad mažos šalies politikai dideliame ir margame EP gali būti pastebimi, rodo tai, kad šių metų kovą du Lietuvos atstovai – Petras Auštrevičius ir L. Andrikienė – pirmą kartą istorijoje buvo pripažinti metų europarlamentarais. O kaip su mažos šalies interesais? L. Andrikienės teigimu, pirmosios savo kadencijos pradžioje, kai Lietuva ką tik buvo priimta į bendriją, ir ji pati buvo skeptiškesnė.

„Žinote, dirbdama trečią kadenciją EP aš galiu jums pasakyti – kai važiavau 2004-aisiais, optimizmo turėjau nedaug, buvau skeptiškesnė negu dabar. Tuomet europarlamentarų buvo, atrodo, apie 650, ir aš galvojau, kad toje masėje mes trylika nuskęsim, mūsų balso negirdės niekas. Dabar, dirbdama trečią kadenciją, galiu pasakyti – nuoseklus, kantrus, atkaklus darbas tikrai duoda rezultatų ir Lietuvos balsas EP yra girdimas“, – sako pašnekovė.

Nors dėl Lietuvai aktualių klausimų mūsų šalies atstovai dažniausiai balsuoja identiškai, jų darbštumas toli gražu ne toks pats, pastebi L. Andrikienė. Jai kliūva tai, jog remiantis oficialia statistika galima pamanyti, kad parlamento nariai per plenarinę sesiją pasako ir po tūkstantį ar daugiau kalbų, nors tai nėra realu.

„Jeigu europarlamentarai tiek kalbėtų, sesija turėtų niekada nesibaigti, ji turėtų tęstis visus penkerius metus, tada būtų įmanoma pasakyti tiek kalbų. Kas yra padaroma: yra susumuojamos kalbos, kurios tikrai pasakytos plenarinėje sesijoje, su tokiu veiklos formatu kaip aiškinimai po balsavimo. Įsivaizduokite, baigiasi plenarinė sesija ir dar visą savaitę parlamentaro padejėjai kepa paaiškinimus po balsavimo, kurie neturi jokios įtakos, absoliučiai jokios prasmės. Jie išsiunčiami posėdžio sekretoriatui ir lieka istorija. Prikepa jų, jeigu balsavome dėl 40-ies klausimų plenarinėje sesijoje, tai tikėkitės 40 paaiškinimų“, – Alfa.lt sakė L. Andrikienė.

„Sakykim, vienas mano kolega, parašyta, kalbėjo du šimtus šešiasdešimt kažkiek kartų, de facto jis kalbėjo nulį kartų per ketverius metus. Kitas kolega kalbėjo, ten sakoma, daugiau negu tūkstantį kartų, iš tikrųjų kalbėjo šimtą kartų“, – pastabų kolegoms iš Lietuvos pažėrė politikė.

Kartų konflikto tarp konservatorių nėra

EP narių pavardės Lietuvoje linksniuojamos gana retai, tačiau kartais jie patys primena apie save, kartais – ir taip, jog vėliau veikiausiai tenka gailėtis. Liepą nuotraukų koliažas su prierašu „Nesakykite, kad klimato kaita neegzistuoja“, kuriame sugretinamos 1986-ųjų ir 2016-ųjų nacionalinės prancūzų futbolo rinktinės, L. Andrikienei pasirodė vertas pasidalijimo. Ji feisbuke pridūrė ir savo žodžių: „Ne tik klimato kaita – globalizacija taip pat veikia.“

Netrukus po L. Andrikienės įrašu pasipylė kaltinimai rasizmu, politikę sukritikavo ir partijos kolega Adomas Bužinskas: „Matyt, yra dalykų, kurių nepadeda išmokti net ir trečia kadencija Europos Parlamente. Bent tiek gerai, kad ir paskutinė“, – rašė jis.

Nors į tai L. Andrikienė atsakė pasiūlymu jaunajam politikui pasimokyti etiketo ir rasizmo įraše neįžvelgė, netrukus jis buvo pašalintas. Beje, dėl neva rasistinių užuominų praėjusiais metais partijos bičiulių, o ypač jaunesnių, kritikuota ir Rasa Juknevičienė. Jos pasakymas „minčių kyla įvairių“, kai prieš keletą metų feisbuke pasidalijo įspūdžiais iš oro uosto, kuriame meldėsi musulmonai, tapo sparnuota ir internete vis atgimstančia fraze.

L. Andrikienė nesureikšmina šio įvykio, o paklausta, ar Tėvynės sąjungos gretose juntami dideli skirtumai tarp jaunosios ir vyresniosios kartos, tarp pažiūrų ir jų raiškos būdų, ji sako esą būtų keista partijoje sugyventi be nuomonių išsiskyrimų. Galop, europarlamentarės teigimu, viską nusprendžia rinkėjai, ne šiluma tarp saviškių.

„Viskas priklauso nuo to, o ne nuo to, kaip mes partijoje vienas į kitą reaguojame, kokia nors chemija yra gera ar bloga. O Adomas irgi dalyvaus rinkimuose tikriausiai, tai galiu tik palinkėti jam sėkmės“, – sako EP narė.

Nors 2014 m. L. Andrikienė planavo dalyvauti Vilniaus mero rinkimuose, visgi užleido vietą kitiems konservatoriams. Ji pati neslepia, kad kitų metų rinkimuose jos prioritetas yra EP: „Matysime, kiek mane skyrių norės matyti besirungiančią rinkimų kampanijoje ir norės mane matyti EP. Sakyčiau, kad mano darbotvarkėje yra tie rinkimai.“

Šalies prezidento rinkimuose, kurie taip pat vyks kitąmet, konservatorių kandidatu L. Andrikienė sako labiausiai norinti matyti partinį žmogų, tačiau gebėjimas pritraukti ryškią personą už partijos ribų, artimą jos vertybėmis, taip pat rodo politinės jėgos stiprybę, mano EP narė.

„Aš tebeturiu tą svajonę – mes esame tikrai tokia didelė ir stipri partija, kad galėtume rasti savo žmogų, kuris galėtų būti rimtas kandidatas, rimtas konkurentas prezidento rinkimuose“, – dėstė europarlamentarė.

Visas pokalbis su EP nare dr. Laima Andrikiene – Alfa.lt vaizdo įraše.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų