Kvėpuokime negiliai

Kvėpuokime negiliai

Kai kurias ligas galima išgydyti be vaistų. Tereikia išmokti kvėpuoti tam tikru būdu – pagal Buteiką. Šis gydymo metodas pradėtas taikyti daugiau nei prieš 40 metų ir jau tapo netradicinės medicinos klasika.

Ne visada sveika giliai
kvėpuoti

Įkvėpdami mes prisotiname kraują deguonimi, jis atlieka labai svarbų vaidmenį ląstelėse sudeginant maisto medžiagas ir taip aprūpinant organizmą gyvybinei veiklai reikalinga energija.

Be deguonies, kraujyje ir visuose kūno audiniuose yra anglies dvideginio, padedančio pašalinti iš ląstelių šlakus ir toksinus. Kai tik jo sumažėja, nuodingosios medžiagos nebepasišalina ir kaupiasi ląstelėse. Taigi geros sveikatos sąlyga – teisingas deguonies ir anglies dvideginio santykis kraujyje.

Intensyvaus fizinio krūvio metu energijos sąnaudos labai padidėja – stengiamės įkvėpti kuo daugiau deguonies, o kadangi aktyviai judame, raumenyse susidaro pakankamai anglies dvideginio.

Bet kai giliai kvėpuojame susijaudinę, susidaro mūsų sveikatai nepalanki padėtis: audiniuose deguonies daug, degimo produktų taip pat, bet raumenys nedirba, todėl anglies dvideginis nesigamina, ir toksinai iš organizmo nepasišalina. Dėl to pablogėja savijauta – svaigsta galva, sąmonė aptemsta kaip prieš nuoalpį.

Tokią būklę sukelia hiperventiliacija. Nuo nualpimo apsaugo tik bronchų spazmai – dėl jų į plaučius patenka mažiau deguonies prisotinto oro – ir kraujagyslių susiaurėjimas, nes į audinius patenka mažiau kraujo ir juose lieka daugiau anglies dvideginio. O kai jo koncentracija tampa normali, pagerėja ir savijauta.

Kai kuriems žmonėms gilus kvėpavimas yra tapęs blogu įpročiu ir nuolat sukelia kvėpavimo takų bei kraujagyslių spazmus, todėl dažnai sergame peršalimo ligomis, išsivysto chroniškas bronchitas, astma, padidėja kraujospūdis, dažnai skauda galvą, silpnėja imunitetas.

Buteikos metodo esmė – kvėpuoti paviršutiniškai, taip, kad iš šalies tai būtų nepastebima. Dėl tokio kvėpavimo deguonies ir anglies dvideginio santykis kraujyje bus optimalus, o sveikata ir savijauta – puiki.

Kada kvėpavimas padeda

K.Buteika gydomojo kvėpavimo metodiką sukūrė praėjusio amžiaus šeštąjį dešimtmetį, o ją užregistravo 1962 metais.

Gydytojas, kaip ir kiekvienas išradimo autorius, savo sukurtą gydymo būdą mėgino pritaikyti įvairiose medicinos srityse – nuo onkologinių ligų iki egzemos.

Praėjus kuriam laikui jau tapo aišku, kokiais atvejais šis metodas veiksmingiausias. Kai kurias ligas Buteikos būdu galima išgydyti visiškai – pavyzdžiui, bronchinę astmą.

Astmos priepuolio priežastis – pernelyg gilus kvėpavimas, sukeliantis bronchų spazmus. Jei priepuolio metu kvėpuojama paviršutiniškai, bronchai atsipalaiduoja ir spazmai baigiasi.

Be to, negilus kvėpavimas efektyviai gydo nuo dažnų peršalimo ligų, anginos, bronchito, lėtinio plaučių uždegimo, hipertonijos ir kai kurių širdies veiklos sutrikimų.

Kaip sau pagelbėti

Pasitikrinti, ar kvėpuojame ne per giliai, labai paprasta. Kai esame ramybės būklės ir kvėpuojame įprastai, iškvėpkime ir suskaičiuokime, kiek sekundžių be ypatingų pastangų galime išbūti neįkvėpdami.

Jei pavyko sukvėpuoti 40-60 sekundžių, vadinasi, kraujyje anglies dvideginio koncentracija normali. Jei įkvėpėte nepraėjus 40 sekundžių, anglies dvideginio audiniuose nepakanka ir ląstelėse kaupiasi toksinai.

Sunkiomis ligomis nesergantys žmonės gali kontroliuoti savo kvėpavimą savarankiškai.

Laikykitės taisyklės: „Burna – maitintis, nosis – kvėpuoti“ – įkvėpkite ir iškvėpkite tik pro nosį.

Negulėkite ant nugaros – tai sutrikdo natūralų kvėpavimo procesą.

Atkreipkite dėmesį į savo pojūčius, kai kvėpuojate ramiai: štai oras praeina per nosį, paskui pakyla ir vėl nusileidžia krūtinės ląsta, įsitempia pilvas. Dabar pasistenkite prislopinti pojūčių intensyvumą ir pradėkite kvėpuoti negirdimai ir iš šalies nepastebimai, ir vos po 10-15 sekundžių kraujyje padaugės anglies dvideginio.

Šį pratimą galima kartoti po 3-4 kartus per dieną, kelias savaites, kad organizmas jį įsimintų ir gresiant hipertonijai pritaikytų jums apie tai net negalvojant.

Kaip gydytis Buteikos
metodu?

Pirmiausia reikia pabrėžti, kad lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms negilaus kvėpavimo metodo reikia mokytis tik iš specialistų.

Per didelis kraujospūdis, bronchinės astmos priepuoliai, kvėpavimo takų ligos gali būti gydomi tik rimtai tam pasirengus, antraip būklė gali dar pablogėti.

Paprastai kvėpavimo pratimų išmokstama per 10 užsiėmimų, vadovaujamų specialisto, paskui jie atliekami kelis kartus per dieną tris mėnesius. Ilgainiui toks kvėpavimas tampa įpročiu ir ėmus didėti kraujospūdžiui arba gresiant bronchų spazmui be jokių valios pastangų „įsijungia“.

Beje, sunkią ligą negiliu kvėpavimu išsigydė ir pats metodikos autorius Konstantinas Buteika. Kai jam buvo 29 metai, jį vargino piktybinė hipertonija – būklė, kai arterinis spaudimas padidėdavo iki 260-280 be jokios priežasties ir vaistais jos išgydyti buvo neįmanoma.

Paprastai nuo tokios ligos po kelerių metų mirštama. K.Buteika hipertoniją išsigydė būdamas 31 metų ir išgyveno dar pusšimtį metų.

Parengė
A.Gotautaitė

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų