Bendruomenė kaltinama užvaldžiusi valstybės turtą.
Už valstybės nekilnojamojo turto priežiūrą atsakingas Turto bankas pranešė, kad kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
Turto banko atstovų teigimu, pasinaudodami jų geranoriškumu, bendruomenės atstovai kaip savo nuosavybę įregistravo ketinamus parduoti mokyklos Skaistgiriuose priklausinius: krepšinio aikštelę, automobilių stovėjimo aikštelę, tinklinio aikštelę ir mokyklos stadioną.
Paradoksalu, tačiau nebuvo įregistruoti sporto treniruokliai, kuriuos Turto bankas teigia sutikęs perleisti bendruomenei.
Turto bankas aukcione artimiausiu metu ketino parduoti mokyklą Panevėžio rajone, Skaistgirių kaime.
Mokyklą, kaip nebereikalingą turtą, valstybės įmonei perdavė Panevėžio rajono savivaldybė mainais į valstybės patalpas mieste.
„Gal kas labai vertingo yra pakasta po tais sporto aikštynais, kad taip nenorima jų atiduoti bendruomenės poreikiams? Gal ten koks lobis ar kokie naftos klodai?“
E. Švipienė
Uždarytos švietimo įstaigos pastatą rengiant parduoti paaiškėjo, kad dalis mokyklos priklausinių nėra registruoti, o žemės sklype yra Skaistgirių bendruomenės iniciatyva įrengti sporto treniruokliai. Turto bankas aiškina sutikęs, kad bendruomenė įregistruotų treniruoklius, jais toliau naudotųsi, o ateityje jų likimą spręstų su naujuoju mokyklos šeimininku.
„Suprasdami vietos bendruomenės lūkesčius stengėmės juos atliepti, tačiau buvo pasinaudota mūsų geranoriškumu ir pažeistas ne tik pasiektas susitarimas, bet ir galimai neteisėtai užvaldytas valstybės turtas. Tenka tik apgailestauti dėl susiklosčiusios situacijos ir teisingumą siekti atstatyti teisinėmis priemonėmis“, – sako Turto banko Komunikacijos skyriaus vadovas Karolis Vaitkevičius.
Pasak Turto banko atstovo, sužinojęs apie bendruomenės poelgį Turto bankas stengėsi situaciją ištaisyti gražiuoju, prašydamas bendruomenės panaikinti neteisėtus veiksmus, tačiau šioji iki nurodyto termino jokių žingsnių nesiėmė.
Skaistgirių bendruomenės valdybos narė Elona Švipienė tvirtina, kad žinia apie laukiantį bylinėjimąsi jai buvo didelė staigmena.
„Mums tai naujiena. Dabar lauksime, kas bus toliau, nes patys nebesuprantame, kas vyksta. Pats Turto bankas raštu mums suteikęs teisę bendruomenės vardu įsiregistruoti už europines lėšas įrengtus sporto aikštynus, kurie ir buvo statyti bendruomenės poreikiams, o paskui jau kalba, kad mes neteisėtai juos užgrobėme. Toks jausmas, kad tapome savotiškais Panevėžio rajono savivaldybės ir Turto banko vidinių susitarimų įkaitais“, – kalbėjo E. Švipienė.
Pasak Skaistgirių bendruomenės atstovės, jiems visiškai nesuvokiamas Turto banko noras skaistgiriečius palikti be sporto aikštynų. Juk bet kokiu atveju sklypas su sporto įrenginiais liktų valstybės žinioje, tik juo naudotųsi vietos žmonės.
„Mes nieko blogo nepadarėme, tik tai, ką Turto bankas pats leido. Gal kas labai vertingo yra pakasta po tais sporto aikštynais, kad taip nenorima jų atiduoti bendruomenės poreikiams? Gal ten koks lobis ar kokie naftos klodai? Gal per teismą kas nors paaiškės, nors toks jausmas, kad Turto bankas, mums leidęs įregistruoti aikštynus, dabar teisme bandys šį leidimą panaikinti. Galėjo iš karto nesutikti, tiesiog neleisti mums registruoti tų aikštynų. Jaučiamės tarsi gyventume kreivų veidrodžių karalystėje“, – teigė E. Švipienė.
Mažiau nei 400 gyventojų turinčiuose Skaistgiriuose renovuota mokykla uždaryta prieš keletą metų. Kad ir kaip gailėdama mokyklos, bendruomenė suprato: mažėjant mokinių, kovoti dėl jos išlikimo beviltiška. Tačiau staigmenos, kad kartu su mokykla į valstybės rankas perėjo krepšinio, teniso aikštelės bei futbolo stadionas, skaistgiriečiai tikrai nesitikėjo.
Pasak E. Švipienės, bendruomenės prižiūrimi aikštynai yra ne tik vienintelė vieta, kur kaimo gyventojai gali rengti šventes ir susitikimus. Vaikams, jaunimui reikalinga erdvė aktyviai leisti laisvalaikį.
„Mokykla tiek to. Bet sporto aikštynai ir dalis parkelio turi būti palikti bendruomenei“, – šį pavasarį kilus ažiotažui dėl planuojamo parduoti turto, „Sekundei“ kalbėjo I. Švipienė.
Sužinojusi, kad Savivaldybė su Turto banku išmainė mokyklą į Savivaldybės pastato ketvirtąjį aukštą, bendruomenė ėjo kalbėtis su pačiu meru, tačiau iš jo išgirdo, kad jau per vėlu – liko kreiptis į Turto banką.
Dėl sporto aikštynų kovojanti bendruomenė rankų nenuleido.
Pasak E. Švipienės, galiausiai šį pavasarį per nuotolinį susitikimą, kuriame dalyvavo Panevėžio rajono savivaldybės ir Turto banko atstovai, pavyko rasti kompromisą.
„Tąkart visiems pavyko sutarti, kad sporto aikštynai būtų bendruomenės žinioje, o sklypas, kur jie stovi, atidalytas nuo mokyklai priskiriamo. Iš Turto banko gavome sutikimą“, – „Sekundei“ yra pasakojusi E. Švipienė.
Bet šią vasarą bendruomenę pasiekė ultimatumas – privalanti geruoju atsisakyti savo sporto aikštynų, nes neva apgavo valstybės įstaigą, priešingu atveju teks bylinėtis teisme.
„Taip ir likome nesupratę, ar čia iš mūsų kažkas tyčiojasi, ar tikrai nesusikalbame kalbėdami ta pačia lietuvių kalba“, – stebėjosi E. Švipienė.
Anot jos, kadangi susitikime buvo kalbėta, jog bendruomenei reikalingi visi aikštynai, kuriuos ji pati įrengusi už ES lėšas, „Skaistgiriai“ savo vardu ir įregistravo krepšinio, tinklinio aikšteles, futbolo stadioną ir dar automobilių stovėjimo aikštelę.
Tačiau Turto bankas tvirtina, kad bendruomenei leidęs registruoti tik jai priklausančius sporto treniruoklius, nes perkeliami į kitą vietą šie gali būti mechaniškai pažeisti ir nebetinkami naudoti. Bet stadionas, krepšinio, tinklinio bei automobilių aikštelės, nors ir neįregistruoti Nekilnojamojo turto registre, vis tiek yra mokyklos pastato priklausiniai ir teisinio pagrindo juos įregistruoti nuosavybės teise bendruomenės vardu nėra ir nebuvo.
Bendruomenė buvo įspėta iki rugpjūčio 10-osios sporto aikštynus perleisti Turto bankui, antraip jis kreipsis į teismą.
„Dar bus taip, kad teismams reikės susimokėti už tai, jog mūsų pačių turtą paėmė. Bet gal neverta net ką nors daryti, kai paprastas žmogus nieko nereiškia“, – nesuvokiama E. Švipienei.