„Matyt, atsargūs žmonės gyvena toje Uosių gatvėje, kad šiais neramiais laikais tokios lentelės nenuima“, – komentuoja kaimynai.
Lygiagrečiai Senamiesčio gatvės besidriekiančią trumputę, tik vienuolika namų teturinčią Uosių gatvelę riboja Ąžuolų ir Paežerio gatvės.
Ant pastarosios ir Uosių gatvės sankirtos esančio namo kabo lentelė su senuoju – Kolūkiečių – pavadinimu.
„Apsipratau su tuo užrašu, net nebematau jo. Per namų slenkstį sunkiai peržengiu, tikrai nebeužsiropšiu ir Kolūkiečių gatvės užrašo nenuimsiu“, – paaiškino namo, ant kurio kabo Kolūkiečių gatvės užrašas, šeimininkė garbaus amžiaus Janina Steponavičienė.
Senjorė tvirtino, kad užsilikęs senasis pavadinimas – anaiptol ne koks nors jos protestas prieš pokyčius, tuo labiau ne duoklė praeičiai.
„Neslėpsiu, kai buvo sugalvota keisti mūsų gatvės pavadinimą, turbūt visi kaimynai stojo piestu prieš tai. Protestavo ir mano vyras, nenorėjo pokyčių. Tik aš tada likau nuošaly, nesikišau“, – pamena Janina.
Protestuotojai netgi rinko parašus, nešė į Savivaldybę, bet 2016-aisiais Kolūkiečių gatvės pavadinimas pakeistas į Uosių.
Tuomet gatvėje pastatyta pora stulpų, ant jų pritvirtintos lentelės su naujuoju gatvės vardu.
Senjorė svarsto, kad ant namų sienų buvusias pritvirtintas lenteles su Kolūkiečių pavadinimu galbūt galėjo nuimti darbininkai, statę tuos stulpus.
„Nežinau kodėl, bet ant mano namo senoji lentelė liko. Mano vyras nebespėjo jos nuimti. Jis mirė, aš ligota našlė, gyvenu viena, tikrai neturiu sveikatos. Be to, ta lentelė man netrukdo“, – prisipažino J. Steponavičienė.
Pasak J. Steponavičienės, nėra ko stebėtis, kad ji, senutė, nenukabina seno užrašo.
Senjorė parodė atliekų išvežimu besirūpinančios bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ dar praėjusių metų pabaigoje atsiųstą 2025-ųjų atliekų vežimo grafiką.
Jame J. Steponavičienės namas nurodytas kaip objektas, esantis Kolūkiečių gatvėje.
„Iki pat šių metų man siųstose sąskaitose už šiukšlių išvežimą būdavau įvardijama kaip Kolūkiečių gatvės gyventoja. Pirmais metais po gatvės pavadinimo pakeitimo ir kiti komunalininkai rašydavo, kad gyvename Kolūkiečių gatvėje, bet jie greičiau persiorientavo už šiukšlių vežėjus“, – paaiškino Janina.
Senjorės kaimynė Genovaitė Juškienė svarsto, kad tai jos dėka įmonė „Panevėžio specialus autotransportas“ pagaliau susiprato rašyti tikrąjį gatvės pavadinimą.
„Jau nebežinau, kiek kartų esu skambinusi atliekų vežėjams, kad jie mums siunčiamose sąskaitose rašytų ne Kolūkiečių, o Uosių gatvės pavadinimą. Bet skambučiai nieko nepadėdavo, išgirsdavau, kad turiu pati pas juos atvažiuoti ir įrodyti, jog gyvenu nebe Kolūkiečių gatvėje“, – stebėjosi Genovaitė.
Kad gyvena Uosių gatvėje, G. Juškienė „Panevėžio specialaus autotransporto“ darbuotojams įrodė tik tada, kad nuvažiavo pasiimti jų dalinto maisto atliekų konteinerio.
Tad jau atėjus 2025-iesiems atsiųstoje sąskaitoje pagaliau įrašyta, kad gyvena Uosių gatvėje.
Kad ant kaimynės namo dar užsilikusi lentelė su Kolūkiečių gatvės pavadinimu, G. Juškienei atrodo kaip anekdotas.
Ji sako girdėjusi kaimyninių gatvių gyventojų replikų, esą pavadinimas nenuimamas bijant rusų atėjimo.
Kaimynai pasišaipo, kad išvydę, jog čia gyvena kolūkiečiai, okupantai tokių gal nesiųstų pas baltąsias meškas, ką darė praėjusio amžiaus viduryje.
„Anekdotus apie mūsų gatvę kurdavo ir tada, kai ji dar buvo Kolūkiečių“, – mena G. Juškienė.
„Matyt, atsargūs žmonės gyvena toje gatvėje šiais neramiais laikais. Turbūt jie laukia „gerų laikų“, – replikavo Uosių gatvėje „Sekundės“ pakalbintas praeivis.
Jis sakė gyvenantis netoliese ir neatsistebintis, kodėl nuo vieno iš namų nenuimama lentelė su senuoju, sovietmetį menančiu pavadinimu.
Kad klientus, gyvenančius Uosių gatvėje, bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ aštuonerius metus vadino Kolūkiečių g. gyventojais, įmonės atstovė Justina Indulytė įvardijo klaida duomenų sistemoje.
P. Židonio nuotr.
Buvusi Kolūkiečių gatvė Uosių tapo 2016-ųjų rudenį Panevėžio savivaldybės tarybos sprendimu. Keisti gatvės pavadinimą nutarta po Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išaiškinimo, kad žodis kolūkietis nusako sovietinę realiją.
O į šią komisiją kreiptasi po to, kai, miesto politikams iškėlus idėją keisti gatvės vardą, tam puolė prieštarauti jos gyventojai.
Vietiniai rašė raštus Savivaldybei įrodinėdami, kad gerai jiems ir Kolūkiečių pavadinimas. Juos palaikė ir dalis gretimų gatvių gyventojų.
Miesto Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga teigė, kad tuomečiame Tarybos sprendime, pagal kurį Kolūkiečių gatvė virto į Uosių, nurodyta, kad prie privačių namų pritvirtintas lenteles su senuoju gatvės pavadinimu nuimti privalo patys gyventojai.
„Taigi, pati Uosių gatvėje gyvenanti močiutė turėtų pasirūpinti, kad nuo jos namo sienos būtų nuimta lentelė su nebesančios gatvės pavadinimu. Privačioje jos valdoje niekas kitas šeimininkauti neturi teisės“, – paaiškino D. Vadluga.