S. Bernoto nuotr.

Kolekcija – iš vaikystės pasakų

Kolekcija – iš vaikystės pasakų

Su lietuviškomis pasakomis užaugusios ir jų įkvėptos dvi jaunos, ambicingos ir talentingos panevėžietės sukūrė originalią maudymosi kostiumėlių kolekciją, kuri sugrąžins į gražiausius vaikystės prisiminimus.

Panevėžietės bičiulės – iliustratorė Indrė Svirplytė ir dizainerė Rūta Kepalaitė šiuo metu toli viena nuo kitos: viena Belgijoje, kita Lietuvoje. Tačiau atstumas nevirto kliūtimi realizuoti unikalią idėją – sukurti maudymosi kostiumėlių kolekciją, paremtą lietuviškų pasakų motyvais.

Dar prieš kelerius metus jaunųjų dizainerių apdovanojimuose R. Kepalaitė su savo kurta apatinių kolekcija „Real look“ dizaino tyrimų kategorijoje laimėjo pagrindinį prizą. Prizinę kolekciją ji brandinusi

Anot R. Kepalaitės, mūsų kūnas yra ne tik atspindys veidrodyje.

ištisus dvejus magistrantūros studijų Vilniaus dailės akademijoje metus. Tąkart išgryninus temą, ją apibrėžus ir sukonkretinus liko keturios kūrybinės atspirtys: socialinė lygybė – odos atspalviai; išskirtinumas per odos „defektą“ – baltmė, strazdanos, apgamai, pigmentinės dėmės; saviraiškos priemonė – tatuiruotės; žmogaus prigimtis – gyvūnų raštai. Nusprendusi surasti konkrečius žmones, turinčius šiuos odos išskirtinumus, R. Kepalaitė parašė per trisdešimčiai merginų. Drąsuolių atsirado ne tiek jau daug. Vis dėlto surado septynias nuostabias moteris, kurios tapo kūrėjos mūzomis ir padėjo išsiaiškinti daugybę su magistro darbo tema susijusių klausimų. R. Kepalaitė svarsto, jog ši eksperimentinė apatinių drabužių kolekcija vertintojus sužavėjo tuo, kad buvo susijusi su konkrečiomis merginomis, turinčiomis tam tikrų kūno netobulumų. Pats kūrybinis procesas ir bendravimas su nestandartiniais modeliais, anot dizainerės, įkvėpė ne tik ją, bet ir kitus.

O naujoji maudymosi kostiumėlių kolekcija glaudžiai susijusi su lietuviškomis pasakomis.
„Šia kolekcija norėjau papasakoti apie gražias, užburiančias mūsų vaikystės pasakas, kurias mums sekdavo senoliai. Ir ne tik Lietuvos žmonėms, kurie su jomis užaugo, bet ir visam pasauliui“, – sako R. Kepalaitė.

Sukurti maudymosi kostiumėlių kolekciją buvo sena jos svajonė. Kadangi jau kuris laikas Rūta domisi apatiniais ir jų gamyba, nusprendė, kad pagaminti plaukiojimo aprangą būtų šauni nauja patirtis ir tam tikras iššūkis.

Dizainerės ir iliustratorės tandemas

Į dienos šviesą paleidžiant maudymosi kostiumėlių kolekciją vienas tikslų buvo sukurti žaismingą drabužį, tad į kūrybinį procesą R. Kepalaitė įtraukė ir savo draugę, gabią iliustratorę panevėžietę Indrę Svirplytę. Pasak Rūtos, būtent jos iliustracijos padėjo kostiumėlius padaryti tiesiog kitokius nei įprasta.
Anot R. Kepalaitės, kolekcijoje dominuoja ryškios spalvos, lygiai taip pat, kaip mūsų pasąmonėje prisiminimai apie vaikystėje girdėtas pasakas.

„Suaugę dažnai pamirštame atsipalaiduoti ir į gyvenimą žvelgti paprasčiau. Šita kolekcija norime žmonėms priminti apie vaikystę, apie gražias akimirkas ir nuoširdžias pasakas. Jos inspiruoja nebijoti išsiskirti iš kitų, nebijoti būti matomam“, – pabrėžia Rūta.

Pasakų herojai ant audinio

Begalvodamos apie kolekciją, kūrėjos žinojo, kad ji turėtų būti spalvinga ir labai pozityvi.

Begalvodamos apie naują kolekciją, kūrėjos žinojo, kad ji turėtų būti spalvinga ir labai pozityvi. Si. Bernoto nuotr.

Merginos nusprendė sukurti Bilą, kuris patiria nuostabių nuotykių ir su draugais – pasakų veikėjais – leidžiasi į nepakartojamą kelionę.

Prieš pradėdamos kurti kolekciją, merginos visą dėmesį sutelkė į idėjos paieškas.
„Kiekvienas kostiumas atskleidžia atskiras istorijas. Čia persipina „Pagranduko“, „Vištytės ir gaidelio“, „Mikės melagėlio“ pasakos ir jų herojai. Gimus idėjai ir žinant, ką nori pasakyti, tipažas atsiranda pats. Tada jau kiekvienas iš mūsų galime priskirti save tam tikrai grupei ar istorijai“, – sako R. Kepalaitė.

Koks yra Bilas?

Maudymosi kostiumėlis turi būti ne tik gražus. Sukurti jį patogų kur kas sunkiau, nei pasiūti sijoną. Kaip menininkėms pavyko rasti tą viduriuką tarp patogumo ir stilingumo?
Pasak Rūtos, sukurti estetišką patogų maudymosi kostiumėlį, kuris dar ir puikiai atitiktų savo paskirtį, dažnu atveju tikrai yra iššūkis.

„Techninė ir gamybinė dalis, modelis, jo patogumas buvo mano atsakomybė, o iliustracijos – Indrės. Mes papildėme viena kitą, pasidalinome žiniomis ir įžvalgomis“, – pasakoja R. Kepalaitė.
Rūta sako dažnai pabandanti įsivaizduoti, kokiam žmogui galėtų patikti jų sukurti kostiumėliai. Juos nešiosiantis tam tikra prasme turės panašumų su kolekcijos pagrindiniu veikėju Bilu.

„Jis turėtų nebijoti leistis į nuotykius, būti sąmoningas, šmaikštus ir pozityvus“, – vardija Rūta.
Anot kūrėjos, suaugę mes paprastai pamirštame, kokie buvome tada, kai klausėmės tų stebuklingų vaikystės istorijų.
„Kiekvienas augome su pasakomis. Tai ritualas, atveriantis ramybės oazę. Juk pasakos praplečia mūsų akiratį ir dažnu atveju nuramina. Vaikystėje girdėtos pasakos padeda nebijoti suklysti, pagalvoti, o svarbiausia – neskubėti užaugti“, – mano R. Kepalaitė.

Pamilti save

Nors šiandieninėje visuomenėje vis dar įsigalėjęs liekno kūno kultas, o merginos nedrįsta rodyti savo netobulumų, tas, kurios vis dar nesusidraugavo su savo išvaizda, R. Keplaitė ragina ne tik galvoti, kaip atrodo. Anot drabužių kūrėjos, mūsų kūnas yra ne tik atspindys veidrodyje.
„Socialinėje medijoje jau kuris laikas dominuoja ne tik liekno kūno kultas – vis dažniau išvystame didesnių dydžių ar plius dydžio merginas. Visuomenė po truputį laisvėja ir nebevaržo savęs taip, kaip anksčiau. Taigi svarbiausia jaustis gerai ir mylėti save, nebijoti išsiskirti ir kartais paeksperimentuoti – išeiti iš komforto zonos“, – teigia Rūta.

Jaunos panevėžietės menininkės Indrės Svirplytės įsitikinimu, siekiant svajonės svarbiausia nebijoti klysti ir eksperimentuoti.

Popierinių lėlių pasaulyje

Panevėžietė R. Kepalaitė, šiuo metu Šveicarijoje karjeros laiptais sėkmingai kopianti dizainerė, pasiruošusi paneigti kiekvieną šiai profesijai taikomą mitą.
Rūta atvira: šešeri metai mados srities studijų Vilniaus dailės akademijoje neabejotinai paveikė jos gyvenimą. Atsirado kitoks estetikos suvokimas, kurį ji, kartais net nesąmoningai, stengiasi taikyti kiekvieną dieną pačiose įvairiausiose situacijose.

Mada ir dizainas Rūtą lydėjo nuo vaikystės. Jau nuo mažų dienų mėgusi piešti popierinėms lėlėms drabužėlius. Vaikui tai buvęs puikus laiko leidimo būdas. Bėgant metams pomėgių ratas plėtėsi, Rūta pradėjo lankyti Panevėžio dailės mokyklą. Tekdavo daug piešti, o laisvalaikiu mergina kurdavo aksesuarus. Tuomet prasidėjo konkursai, dailės olimpiados – kūryba vienokia ar kitokia forma neišvengiamai lydėjo kiekviename žingsnyje.

Žaismingumas ir naivumas – kūrybos dalis

Į tarptautinius vandenis išplaukusios kitos jaunos panevėžietės menininkės Indrės Svirplytės įsitikinimu, siekiant svajonės svarbiausia nebijoti klysti ir eksperimentuoti. Tiesiog pasinerti visa galva ir tikėti tuo, ką darai.

Gabi menininkė darbus jau eksponavo Ostendės mieste, Belgijoje, kur šiuo metu ir gyvena. Panevėžietė – diplomuota grafikos dizainerė, siekianti vaizduojamojo meno magistro laipsnio prestižiniame „Luca schoool of Arts“ universitete.

I. Svirplytės iliustracijos išties traukia akį ir prikausto dėmesį. Jauna menininkė įsitikinusi, jog jos kūrybos išskirtinumas slypi personažuose ir jų kuriamoje aplinkoje. Iliustruotoja nesistengia paišyti preciziškų eskizų, komponuoti pagal nusistovėjusias taisykles. Jai tai vyksta natūraliai, o kartais istorija išsivysto iš vieno taško, persišviečiančio kitoje lapo pusėje. Pasak menininkės, žaismingumas ir netgi šioks toks naivumas gali būti didžiulė kūrybos dalis.
Nors dabar Indrė gyvena Belgijoje, Panevėžys liko labai svarbus miestas. Čia ji užaugo ir su malonumu grįžtanti: per didžiąsias šventes stengiasi aplankyti artimuosius, draugus ir gimtąjį miestą. Nepraleidžia čia vykstančių parodų ir džiaugiasi meno srities progresu.

L. Kavaliauskaitės-Bernotės nuotr.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų