Renovacija Biržuose iš esmės keičia ir žmonių gyvenimo kokybę. M. Garucko nuotr.

Kokybiško gyvenimo garantas

Kokybiško gyvenimo garantas

 

Šilti, ekonomiški ir jaukūs namai dabar gali būti prieinami visiems. Renovacija suteikia galimybę visiems daugiabučių gyventojams turėti tokius namus, apie kuriuos galėtų sakyti – čia mano tvirtovė.

Aukštaitijos lyderiai

Sėkmingos renovacijos pavyzdys – Biržai, kuriuose jau beveik pusė visų daugiabučių renovuoti ar laukia savo eilės. Anot Biržų rajono savivaldybės Renovacijos priežiūros komiteto pirmininkės Irutės Varzienės, renovacija gerokai keičia ne tik miesto veidą, bet ir gyventojų gyvenimo kokybę.

Tiesa, kaip pripažįsta I. Varzienė, pati pradžia nebuvo lengva. Žmonėms patikėti renovacijos idėja prireikė laiko, tačiau lėmė labai svarus argumentas, kad Biržuose centralizuotai tiekiama šilumos energija buvo viena brangiausių visoje Lietuvoje. Renovacija – kol kas vienintelė galimybė mažiau mokėti už šildymą.

„Savo namo renovacijai žmonės ryžosi pirmiausia norėdami sumažinti sąskaitas už šildymą. Be abejo, sėkmingą pradžią lėmė ir mūsų įdirbis, ir pasisekę rangovai“, – sakė I. Varzienė.

Įgavo pagreitį

Nuo pirmųjų Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos metų specialistai ypatingą dėmesį skyrė informacijos sklaidai bei bendravimui su gyventojais. Specialiai įkurtas darbų priežiūros komitetas buvo paskyręs žmogų, kuris nuolat artimai bendravo su gyventojais ir kiekvieną savaitę komiteto posėdžiuose perduodavo net smulkiausius jų priekaištus ar pastebėjimus. Šis žmogus, be kitų savo darbų, nuolat informuodavo gyventojus ir apie galimus vėlavimus, priežastis, kodėl darbai užsitęsia. Nuolatos būdavo rengiami susitikimai renovuojamų namų kieme, kur gyventojai, rangovai ir administratorius aptardavo renovacijos eigą. Taip pat aktyviai rengiami vadinamieji renovadieniai. Pasak pašnekovės, kad renovacija sėkmingai vyktų, būtina reaguoti į kiekvieno gyventojo nuomonę ir priekaištus.

„Svarbiausia sistemingumas ir tai, kad negalima ignoruoti nė vieno žmogaus, net ir to, kuris renovacijai nepritarė, nuomonės. Tai yra jo turtas ir jis privalo gauti atsakymus į bet kokius klausimus. Net ir smulkūs nesusipratimai, pavyzdžiui, statybininkai žadėjo darbus pradėti konkrečią dieną, bet darbai dėl vienokių ar kitokių priežasčių nebuvo pradėti, kelia gyventojų nepasitikėjimą. Tokiu atveju labai padėdavo vadinamasis tarpininkas, savotiškas amortizatorius, kuris žmonėms suteikdavo konkrečią informaciją, paaiškindavo, nuramindavo“, – pasakojo I. Varzienė.

Geras startas lėmė, kad renovacija netrukus įgavo pagreitį. Biržuose yra 104 daugiabučiai, iš kurių jau 22 renovuoti, dar 19-oje vyksta darbai, naujam etapui parengti 11 daugiabučių investiciniai projektai.

„Džiaugiamės, kad iš esmės mieste jau pusė renovuotų daugiabučių, o jeigu valstybė ir toliau palaikys šį renovacijos modelį, tikėkimės, kad turėsime ir dar daugiau“, – sakė Renovacijos priežiūros komiteto pirmininkė.

Kitokia gyvenimo kokybė

Biržai renovaciją pradėjo ne nuo pavienių daugiabučių, o nedidelių kvartalų. Renovuoti namai Rotušės ir Vytauto bei Gimnazijos gatvėse iš esmės pakeitė šių vietovių veidą. Pasak I. Varzienės, renovuoti daugiabučius kvartalais ne tik patogiau, rangovams lengviau organizuoti darbą, bet ir išlaikomas vientisumas ir išbaigtumas, visų namų atnaujinami fasadai dera tarpusavyje. „Formaliai kvartalinė renovacijos programa nėra įteisinta, bet praktiškai turime tris nedidelius renovuotų namų kvartalus. Jeigu pavyktų sutvarkyti šių daugiabučių kiemus, infrastruktūrą, būtų tai, ko labiausiai nori mūsų žmonės. Gyvenimo kokybė pasikeistų iš esmės“, – sakė I. Varzienė.

Pasak pašnekovės, nors dažniausiai akcentuojama tai, kas blogai, iš tiesų jie ir patys sulaukia daugybės gyventojų padėkų. Gyvenimas daugiabutyje prieš ir po renovacijos – nesulyginami dalykai. Vien tai, kad renovavus daugiabutį žmonės gyvena šiltai ir komfortiškai, o sąskaitos už šildymą sumažėja net kelis kartus. 2017 m., palyginti su 2014 m., kai buvo priduoti patys pirmieji renovuoti namai, buvo sutaupyta daugiau kaip 21 tūkst. megavatų šilumos energijos. Be to, gyventojai turi kokybės saugiklius – jeigu buvo palikta klaidų, kurios išlindo per penkerius metus nuo namo pridavimo, rangovai jas turi pašalinti nemokamai.

„Labai tikiuosi, kad renovacija išlaikys pagreitį. Iš pradžių buvo daugiau abejonių, paskui – pusiausvyros, o dabar – pozityvaus vertinimo. Biržų gyventojai itin teigiamai vertina renovaciją, o iš lūpų į lūpas sklindanti pozityvi nuomonė prisideda prie renovacijos sėkmės“, – sakė I. Varzienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų