Jis gali atsirasti bet kokiose patalpose, kuriose yra padidėjusi drėgmė.
Grybelį galima aptikti ant sienų, lubų, tapetų, medžio ir baldų.
Pelėsis neretai susiformuoja ir ant ilgai laikomų maisto produktų.
Kai kurios grybelių rūšys yra nekenksmingos ir netgi vartojamos maiste, kaip, pavyzdžiui, sūryje „Camembert“, tačiau yra ir tokių, kurios gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant net vėžį. Apytiksliai įvertinti pelėsio pavojingumą galima pagal jo spalvą.
Pelėsis – tai speciali grybų rūšis, kuri dauginasi sporomis. Šios mikroskopinės dalelės lengvai pasklinda ore ir, įkvėpus, gali patekti į kvėpavimo takus.
Dažnai tai sukelia alergines reakcijas: slogą, ašarojimą, akių niežėjimą, kosulį ir odos bėrimus.
Be to, pelėsis gali sukelti lėtines kvėpavimo takų ligas, tokias kaip astma ir bronchitas. Kai kurios pelėsio rūšys išskiria mikotoksinus – medžiagas, kurios nuodija organizmą ir veikia vidaus organų veiklą.
Ypač pavojingas pelėsis yra žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, nes gali sukelti plaučių uždegimą ir kitas komplikacijas.
Kuo ilgiau žmogus yra veikiamas pelėsio, tuo didesnė sunkių ligų rizika.
Reguliarus kontaktas su pelėsiu gali smarkiai susilpninti organizmą, o kai kuriais atvejais net sukelti vėžį.
Pelėsio rūšies tiksliai nustatyti vien pagal spalvą nepavyks, nes skirtingos grybelių rūšys gali būti tos pačios spalvos. Tačiau spalva gali suteikti užuominų apie galimą pavojų.
Juodasis pelėsis – pavojingiausias
Vienas dažniausiai namuose aptinkamų yra juodasis pelėsis. Jis atsiranda blogai vėdinamose, drėgnose patalpose – ant sienų, lubų, baldų, gipskartonio.
Pavojingiausias yra juodasis pelėsis Stachybotrys, nes jis išskiria labai toksiškus mikotoksinus. Šis grybelis mėgsta drėgnas vietas ir dažnai atsiranda ant celiuliozės turinčių medžiagų, tokių kaip gipskartonis, tapetai.
Jis gali sukelti stiprų galvos skausmą, silpnumą, pykinimą, kvėpavimo takų sudirginimą ir net nervų sistemos pažeidimus.
Mažiau pavojingas yra juodasis pelėsis Aureobasidium, dažnai randamas vonios kambariuose ir dušo patalpose. Tačiau jis vis tiek gali sukelti alergines reakcijas ir odos dirginimą.
Mėlynasis pelėsis – potencialiai pavojingas
Mėlynasis pelėsis dažniausiai aptinkamas ant maisto produktų ir sienų. Nors kai kurie mano, kad jis nekenksmingas, iš tikrųjų jis taip pat gali kelti grėsmę.
Pavyzdžiui, grybelis Penicillium, iš kurio buvo išgautas pirmasis antibiotikas, buityje gali būti pavojingas – jo sporų įkvėpimas gali sukelti alergines reakcijas ir kvėpavimo takų ligas.
Kai kurios šio grybelio rūšys gamina mikotoksinus, kurie neigiamai veikia kepenis ir inkstus.
Be to, grybelis Aspergillus gali sukelti aspergilozę – infekcinę ligą, pažeidžiančią plaučius ir kitus vidaus organus.
Sunkiais atvejais, ypač žmonėms su silpnu imunitetu, ši infekcija gali būti mirtina.
Žaliasis pelėsis – dažniausiai pasitaikantis
Žaliasis pelėsis dažniausiai randamas namuose – ant sienų, medinių paviršių, tekstilės ir maisto produktų.
Jis gali veistis ant medinių paviršių, minkštų baldų ir net vandentiekio vamzdžių viduje.
Žalią spalvą gali turėti ir minėtieji Penicillium bei Aspergillus grybai.
Be to, dažnai aptinkamas Cladosporium grybelis, kuris gali sukelti kosulį, akių dirginimą, slogą, odos bėrimus.
Jis žinomas savo atsparumu – šio grybelio sporos buvo aptiktos net Černobylio radiacijos zonoje! Apskritai, daugelis pelėsių rūšių gali atlaikyti radiacijos dozes, kurios žmonėms būtų mirtinos.
Jei pastebėjote pelėsį savo namuose, būtina imtis skubių veiksmų:
Geriausia kovos su pelėsiu priemonė – jo prevencija:
Pavojingiausia pelėsio rūšis yra juodasis Stachybotrys, nes jis išskiria itin toksiškus junginius, galinčius sukelti sunkias ligas.
Tačiau kiti pelėsiai, tokie kaip Aspergillus, Penicillium ir Cladosporium, taip pat gali būti pavojingi, ypač žmonėms su silpnu imunitetu ar lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis.