Jų bendraamžiams Panevėžio rajone mokslai ne taip gerai sekasi. Šioje savivaldybėje ketvirtokų matematikos ir lietuvių kalbos bei literatūros žinios įvertintos žemiau nei šalies vidurkis.
Nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai organizuojami nuo 2012 metų. Anksčiau juose dalyvaudavo dauguma mokinių, tačiau nuo šių metų lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos patikrinimuose privalo dalyvauti visi ketvirtokai.
Nuo tokių patikrinimų mokinys gali būti atleidžiamas tik dėl ligos.
Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Silvijos Sėrikovienės teigimu, panevėžiečių ketvirtokų (įskaitant ir Panevėžio kalėjime besimokančias penkias nuteistąsias) matematikos pasiekimų vidurkis siekia 75,4 proc., o visos Lietuvos ketvirtaklasių – 74,9.
Per lietuvių kalbos ir literatūros žinių patikrinimą panevėžiečiai surinko 80,2 proc., o šalies vidurkis siekė 75,6 proc.
Pasak S. Sėrikovienės, panevėžiečių lietuvių kalbos ir literatūros žinių patikrinimo vidurkis paprastai viršija šalies, tačiau matematikos pasiekimai šiemet geresni.
„Šiais metais matematiką geriau išlaikė visos šalies ketvirtokai, bet mūsiškių balai netgi aukštesni nei šalies vidurkis ir tai labai džiugina“, – sako vedėja.
Pernai Panevėžio ketvirtokų matematikos pasiekimai tesiekė 64,6 proc., lietuvių kalbos ir literatūros atitinkamai 57,4 proc.
Šiemet mieste aukštesnį matematikos lygį pasiekė 18,4 proc. ketvirtokų, o geresnes lietuvių kalbos ir literatūros (skaitymo) žinias pademonstravo praktiškai kas trečias – 30,5 proc.
Pagrindinį matematikos lygį pasiekė 74,8 proc., o lietuvių kalbos – 61,3.
Patenkinamo matematikos lygio nepasiekė nepilnas procentas, o lietuvių – 1 proc. miesto ketvirtokų.
S. Sėrikovienės teigimu, išvedus kiekvienos Panevėžio mokyklos ketvirtokų pasiekimų vidurkius matyti, kad geriausius matematikos ir skaitymo rezultatus šiemet parodė Beržų progimnazijos ketvirtokai. G. Kartano nuotr.
Pasak S. Sėrikovienės, skirtumas tarp Panevėžio mokyklų, matematikos patikrinime pelniusių aukščiausius ir žemiausius ketvirtokų rezultatų vidurkius, viršija 13 proc.
Pernai jis buvo dar didesnis – 14,3 proc.
Tačiau lietuvių kalbos ir literatūros žinių patikrinime atotrūkis tarp mokyklų augo – nuo 17 proc. pernai iki net 19,4 proc. šiemet.
S. Sėrikovienės teigimu, išvedus kiekvienos Panevėžio mokyklos ketvirtokų pasiekimų vidurkius matyti, kad geriausius matematikos ir skaitymo rezultatus šiemet parodė Beržų progimnazijos mokiniai.
Pasak jos, šios mokyklos ketvirtokų pasiekimai visada maždaug per vidurį, tačiau šiemet šoktelėjo.
„Dažniausiai geriausia būdavo A. Lipniūno progimnazija. Dabar ji irgi aukštai išlaiko savo pozicijas, bet šiemet lietuvių kalbos pasiekimai geriausi Beržų, Rožyno progimnazijose, matematikos – Beržų progimnazijoje ir V. Mikalausko menų gimnazijoje“, – vardijo S. Sėrikovienė.
Panevėžio rajono ketvirtokams iki šalies vidurkio žinių pritrūko.
Matematikos pasiekimų vidurkis rajone siekia 71,7 proc., lietuvių kalbos ir literatūros – 75 proc.
Visgi, Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistės Ilonos Čingienės teigimu, per metus ketvirtokų žinios pagerėjo.
Pernai matematikos pasiekimų vidurkis tesiekė 61,9 proc., o lietuvių kalbos ir literatūros rezultatai buvo dar prastesni – 55,9 proc.
„Gal kai ketvirtokams padarė privalomą ir ganėtinai reikšmingą nacionalinį patikrinimą, truputį kitaip pasižiūrėjo ir tėveliai, ir vaikučiai“, – svarsto I. Čingienė.
Pernai Panevėžio rajone aukštesnį matematikos lygį pasiekė 9,1 proc. ketvirtokų, šiemet – 11,4 proc.
Šiemet rajone mažiau nepasiekusių patenkinamo lygio. Pernai tokių ketvirtokų buvo 2,2 proc., o šiemet matematikos patikrinime tokių nėra nė vieno, o lietuvių kalbos ir literatūros – 0,4 proc.
Anot S. Čingienės, nacionalinis patikrinimas ketvirtokams itin svarbus. Be pateisinamos priežasties jame nedalyvavęs mokinys neturėtų teisės mokytis penktoje klasėje – paliekamas kartoti kurso.
Tačiau net jei patikrinime ketvirtokas surenka mažai balų ir nepasiekia patenkinamo lygio, jam vis tiek leidžiama baigti pradinio ugdymo programą ir toliau mokytis penktoje klasėje.
Pasak S. Čingienės, patenkinamo lygio nepasiekusiam vaikui kitais metais skiriama mokymo pagalba.
„Pradinėse klasėse pasitikrinti žinias labai gerai. Juk tai visų mokslų pradžia ir naudinga pamatyti, kur yra spragos“, – pabrėžia Panevėžio rajono savivaldybės atstovė.