Ketinama keisti antros pakopos pensijų finansavimą

Ketinama keisti antros pakopos pensijų finansavimą

Vyriausybė siūlys keisti antros pakopos pensijų fondų finansavimą – ketinama atsisakyti pervedimų iš „Sodros“ biudžeto, juos pakeičiant valstybės biudžeto bei pačių gyventojų didesnėmis įmokomis, tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

„Yra siūlymas atskirti pirmąją ir antrąją pensijų kaupimo pakopą, nebepriešinti jų – nebemokėti iš „Sodros“ į antrąją pakopą. Tačiau taip pat yra, mano galva, labai patrauklus pasiūlymų paketas, skatinsiantis žmones dalyvauti antroje pakopoje, kad jiems apsimokėtų tai daryti (…) Yra numatyta, kad valstybė biudžeto lėšomis prisidės prie skatinimo dalyvauti antroje pakopoje“, – susitikime su žurnalistais trečiadienį sakė L. Kukuraitis.

„Darysime viską, kad žmonės rinktųsi rūpintis savo ateitimi, nes senstančioje visuomenėje yra reikalingos papildomos priemonės, ne tik valstybinė socialinio draudimo sistema, bet ir papildomo kaupimo“, – pridūrė jis.

Ministras aptakiai kalbėjo apie tai, kaip žmonės bus skatinami dalyvauti antroje pensijų kaupimo pakopoje ir koks galėtų būti valstybės indėlis.

„Norisi, kad žmonės patys prisidėtų, nes tai yra privatus kaupimas. Valstybė gali prisidėti skatindama, bet vistiek yra labai yra svarbu, kad būtų žmogaus apsisprendimas dalyvauti ir mokėti savo indėlį, tada ir valstybė gali prisidėti kažkiek“, – aiškino L. Kukuraitis.

Jis neatsakė į klausimą, ar pervedimai iš biudžeto pilnai kompensuos nutrauktas „Sodros“ įmokas.

„To dabar nekomentuočiau“, – sakė L. Kukuraitis.

Pasak jo, pertvarkyti pensijų kaupimo sistemą yra svarbu siekiant užtikrinti dabartinių pensininkų gaunamas pajamas.

„Šiuo atveju labai svarbu, kad „Sodra“ yra atskiras fondas, iš kurio yra išmokama tiek, kiek yra surenkama. Ir jei dabar 2 proc. pervedama į (antros pakopos pensijų – BNS) fondus, tai dabartiniai pensininkai negauna. Tai yra svarbu dėl dabartinių pensininkų“, – pabrėžė L. Kukuraitis.

Jo teigimu, nutraukus „Sodros“ pervedimus į antros pakopos pensijų fondus, privačiame kaupime dalyvaujantiems gyventojams nemažes „Sodros“ mokamos pensijos.

„Kaip mes sakome nebemokėti (nebeskirti „Sodros“ lėšų – BNS), tai reiškia, kad lyg ir yra sumažinamos įmokos į antrąją pakopą, bet kas yra labai svarbu, atstatoma šimtaprocentinė sodrinė pensija. Žmonės dažnai nežino, kad kai yra mokama iš „Sodros“, jie gaus mažesnę sodrinę pensiją 10–15 procentų“, – aiškino L. Kukuraities.

Anot jo, į antros pakopos pensijų fonduose jau sukauptas gyventojų lėšas valstybė nesikėsina.

„Tuose fonduose jau yra tie pinigai ir niekas į juos nesikėsins. Tai bus žmogaus pinigai, kuriuos jis galės panaudoti savo reikmėms“, – tvirtino L. Kukuraitis.

Pasak jo, siūlomi pakeitimai visuomenei bus pristatyti, kai dėl jų bus pasiektas politinis sutarimas.

„Tie siūlymai yra paruošti, kol kas mes dėl jų turime sutarti politiniame lygmenyje ir tada pateikti viešai diskusijai visuomenei. Ir jau (Seimo – BNS) pavasario sesijoje turime priimti esminius įstatymų pakeitimus, kurie nuo 2019 metų pradėtų galioti“, – sakė ministras.

Šiuo metu antros pakopos pensijų fondų dalyviams pervedama 2 proc. jų atlyginimo, o jei pats žmogus savo lėšomis prisideda 2 proc. nuo atlyginimo, valstybė perveda papildomus 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų