Keramikos paviljone – vėjo gūsis iš atvertų archyvų

Keramikos paviljone – vėjo gūsis iš atvertų archyvų

Panevėžio dailės galerijoje lankytojams atverta atostogomis prie jūros dvelkianti kolekcija iš archyvuose saugomų lobių.

„Parodą norėjosi sukurti itin lengvą, alsuojančią atostogų nuojautomis. Kad užėjęs į ekspozicijos erdvę mintimis nusikeltum kažkur toli, prie jūros, galėtum trumpam įsijausti į supančią aplinką, pagauti kūrinių siunčiamus estetinius signalus, pamiršęs viską aplink: biurą, barnį, rutiną, galų gale negalėjimą išvykti kažkur toli dėl pasaulyje vyraujančios pandemijos“, – apie Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kūrinių rinkinio parodą „Dvelksmas“ sako parodos kuratorė Aurelija Seilienė.

Nors galerijos archyvuose saugoma didžiulė keramikos kūrinių kolekcija iš viso pasaulio, sukurtų per tris tarptautinių keramikos simpoziumų dešimtmečius, dabar eksponuojama mažytė, kruopščiai atrinkta jos dalis. Keramikos simpoziumuose kuriantys menininkai dažniausiai demonstruoja savo meistrystę kurdami pačių pasirinkta tema, tačiau, kaip rodo patirtis, temos dažnai tiesiog atliepia bendražmogiškąsias vertybes. Todėl tam tikrų temų bendrumo atrasime galerijos archyvuose skirtingų metų kūrinių kolekcijose. Šiuo metu eksponuojama labai koncentruota tos kolekcijos dalis, skirta jūros tematikai. Jūra dažnam pirmiausia asocijuojasi su atostogomis, dvelkiančiomis prisiminimais, sukeliančiomis malonius jausmus.

Galerija

„Mūsų tikslas – kad parodos lankytojai tiesiog galėtų kūriniais pajausti vėjo, jūros, ramybės ar net ilgesingo liūdesio dvelksmą. Tačiau dėl šių intencijų patys kūriniai tikrai netampa mažiau svarbūs, jie nepraranda savo meninės vertės, o kaip tik įrodo, kad menas geba teikti estetinį pasitenkinimą“, – sakė A. Seilienė.

Ir išties, patekęs į mažytę uždarą ne tik sunkiomis užuolaidomis nuo išorinio pasaulio atribotą erdvę, akimirkai pasijunti išnykęs iš miesto šurmulio. Ausis kutenantis vėjo gūsio garsas tik sustiprina jausmą, kad tokia teleportacija įmanoma. Jeigu bent kiek pasiduosime vaizduotei – organiškose kūrinių formose atpažinsime paplūdimyje gulintį poilsiautoją, virš bangų jaukiai besiilsinčius vidurvasario debesis, pajusime akmenėliais ir kriauklytėmis nusėtą pajūrio smėlį. Leisime sau prisiminti, kaip dar būdami vaikais atidžiai apžiūrinėjame, pirštų galiukais čiuopėme jų faktūras, stengdamiesi atrasti kiekvieno jų unikalumą…

Parodos „Dvelksmas“ kūriniai atrinkti iš jau dvidešimt du kartus Panevėžyje vykusių tarptautinių keramikos simpoziumų kūrinių kolekcijos. Parodos autoriai: Audrius Janušonis (Lietuva), Tamara Bereza (Ukraina), Filipas Kornelijus (JAV), Džiankarlas Skapinas (Italija), Bilir Zerin Erson (Turkija), Elzbieta Groseova (Čekija), Paulien Ploeger (Nyderlandai), Heidi Preus Greu (JAV), Karme Riu de Martin (Ispanija).

Šiuolaikinės keramikos kūrinių ir jų kompozicijų miesto Dailės galerija yra sukaupusi daugiau nei pusseptinto šimto. Simpoziumuose dalyvavo 170 menininkų iš 37 pasaulio valstybių.

„Dvelksmas“ Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos paviljone eksponuojama nuo liepos 8 d. iki rugpjūčio 8 dienos.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų