Kelyje į Panevėžį – gyvi kokonai

Kelyje į Panevėžį – gyvi kokonai

Gamta mėgsta stebinti, o kartais ir nemaloniai. Pastarosiomis savaitėmis keliu Panevėžys – Kupiškis važiuojantys vairuotojai atkarpoje nuo Paliūniškio kaimo iki pat Naujikų pastebi šalikelės medžiuose kabančius voratinklinius kumščio dydžio kokonus. Juose knibždėte knibžda kirminų, kurie, pasirodo, netgi retokos rūšies.

Tokiu reginiu jau antrus metus priversta „gėrėtis“ ir Naujikų kaimo gyventoja Jurgita Vidugirytė. Savo didelę sodybą šalia kelio Panevėžys – Kupiškis puoselėjanti moteris pasakoja, kad atėjūnai buvo užpuolę beržus ir jos kieme.

„Ten tokie balti iš voratinklio susukti kaip ir vokai, kaip ir kokonai. Jų viduje pilna didesnių – iki penkių centimetrų ir visai mažų kirminų. Jie išlenda ėsti medžio lapų ir paskui grįžta atgal. Kažkas panašaus į vapsvų spiečius, tik čia kirmėlės“, – apie atgrasiai atrodančiais lizdais tankiai aplipusius medžius pasakojo J. Vidugirytė.

Panašų vaizdą ji prieš keletą metų yra mačiusi Druskininkuose. Netrukus šie gyviai pasirodė ir šalia moters namų.
Šiemet voratinklinių kokonų Panevėžio rajone priviso dar daugiau – jais nukibo ištisas, kone du kilometrus besitęsiantis medžių ruožas nuo Paliūniškio iki Naujikų.

Kelyje Panevėžys – Kupiškis ant šalikelėje augančių lapuočių atsirado lizdų su juose knibždančiais kirminais. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotraukos

Sunaikins medžius

J. Vidugirytė pasakoja tokią bjaurastį savo valdose prieš mėnesį išnaikino nupurškusi augalų kenkėjų nuodais. Kai kuriuos kokonus, nuplėšusi nuo šakų bandė sudeginti, bet tai padaryti ne taip lengva – „gyvi lizdai“ stipriai prilipę prie medžių.

Jurgitos tvirtinimu, kirminai iš savo voratinklių ima lįsti birželio pradžioje ir medžių lapais maitinasi iki vasaros pabaigos. Tokių kokonų daugiausia beržuose ir liepose.

Sodybos savininkė džiaugiasi nors tuo, kad šie gyviai nesitaiko į vaismedžius.

„Šitų kirminų užpulti medžiai kol kas nenudžiūvo, bet per kelis mėnesius lapų nelieka. Ar po tokios invazijos nežus ir visas augalas?“, – nuogąstauja Naujikų gyventoja.

Reta rūšis

Entomologas mėgėjas Vitalijus Bačianskas mano, kad Panevėžio rajone pastebėti masiškai išplitę kirminai ir juos išperėję naktiniai drugiai dar ne taip seniai Lietuvoje buvo retenybė.

„Čia bus drugio pūkapilvio verpiko darbas. Tai jo vikšrai graužia medžių lapus. Pati rūšis Lietuvoje anksčiau buvo labai reta, bet šiltėjant klimatui pastaraisiais metais ėmė labiau plisti”, – aiškino tyrinėtojas.
Anot jo, šiems vabzdžiams veistis palankiais metais gamtininkai vis dažniau sulaukia pranešimų apie šilkiniuose lizduose tūnančius juodus, plaukuotus kirminus.

Nors jų galima aptikti visoje Lietuvoje, kol kas dažniausiai tokie gyviai pastebimi pietinėje šalies dalyje, o šiaurinėje apie juos iki šiol nebuvo kalbama.

„Ko gero, šis drugys Panevėžio rajone rado sau tinkamas sąlygas daugintis. Apvaisintos vabzdžių patelės deda kiaušinius saulėtose vietose ant jaunų medžių ūglių, šakų galuose. Bet kirminų tiek nebūna, kad pakenktų visam medžiui. Tai ne kenkėjas. Neteko girdėti, kad pultų vaismedžius. Pagrindinis jų augalas – beržas“, – patikina entomologas.

Kadangi šį drugių rūšis, anot jo, gana reta, vikšrų dar nėra tiek, kad nuplikintų visą medį – apgraužia tik pavienių šakų lapus.

Medžiuose įsitaisęs pūkapilvis verpikas yra verpikų šeimos drugys. Jis skraido balandį pamiškėse, proskynose, aukštapelkių pakraščiuose. Šio drugio patelės neskraido, tik ropinėja.

Suaugėliai drugiai rausvai rudos spalvos. Ties sparno pagrindu ir apie vidurį yra baltų dėmių, o sparno apačioje matyti pilkšva juosta.

Kiaušinių nedėjusios patelės turi neproporcingai didelį kūną.

Birželį verpikų vikšrai įsikuria šilkinių siūlų lizduose beržuose, liepose, gluosniuose.

Kirminai lizdą palieka ir iškeliauja pasisotinti naktį, o ryte visi grįžta į lizdą, kuriame slepiasi nuo plėšrūnų.

Voratinklinių kokonų „girliandomis“ nukabintas ištisas, kone du kilometrus besitęsiantis medžių ruožas nuo Paliūniškio iki Naujikų. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Nuėdė ąžuolyną

Karsakiškio seniūnijoje medžiuose lizdus sukantis pūkapilvis verpikas buvo naujiena Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros skyriaus specialistui Giedriui Motiejauskui, atsakingam už gamtos apsaugą. Jis teigė iki šiol nėra gavęs jokio pranešimo apie lapuočius medžius nuo Paliūniškio iki Naujikų puolančius vabzdžius ir jų kirminus. Specialistas tvirtino pasidomėsiantis problema. Anot jo, pirmiausia teks išsiaiškinti, kokie išties vabzdžiai nusitaikė į medžius ir kam šie priklauso.

Valstybinės miškų urėdijos Panevėžio regiono padalinio vadovas Giedrius Bronušas tvirtino, kad pakelės medžiai priklauso kelių zonai ir ją prižiūri kelininkai. Pasak urėdijos atstovo, nereikia bijoti kirminų medžiuose – ne visada jie yra kenkėjai. Apie pūkapilvį verpiką G. Bronušas teigė nėra girdėjęs, bet voratinkliais apdengtų karklų ir kitų medžių matęs.

Anot jo, toks vaizdas akims – tikrai ne prabanga, bet didelės žalos augalijai taip pat nedaro.

„Kaune panašiai buvo užpultas visas ąžuolynas. Išsiritę vikšrai nuėdė lapus, bet paskui kirminai virto drugiais ir išskrido. Medžiai kitą pavasarį išskleidė pumpurus ir sulapojo“, – pasakojo urėdijos atstovas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų