R. Radvilos nuotr.

Daugiabučių kiemuose – kovos dėl vietos

Daugiabučių kiemuose – kovos dėl vietos

Ankšti daugiabučių kiemai, nesutalpinantys vis gausėjančių automobilių, tampa kaimynų karo zona.

Panevėžyje viename iš F. Vaitkaus gatvės daugiabučių gyvenanti panevėžietė po nakties rado subadytas automobilio padangas.
Moteris įtaria, kad pasidarbavo ne kokie prašalaičiai chuliganai, o gretimame name gyvenantis kaimynas.
Pastarasis jau ne kartą buvo grasinęs imtis tokio drastiško keršto, jei dar pamatysiantis savojo daugiabučio kieme svetimus automobilius.
Miesto viešosios tvarkos prižiūrėtojai perspėja, kad daugiabučio kieme šeimininkauti galima tik tuomet, jeigu pati bendrija savo lėšomis įsirengia ar paplatina automobilių stovėjimo aikštelę.

Ieško nukentėjusių

Kaip pasakojo panevėžietė Orinta Aleknaitė, praėjusį savaitgalį jos brolio žmona, gyvenanti F. Vaitkaus gatvės septintajame name, rado subadytas automobilio padangas. Apie tai buvo informuoti ir policijos pareigūnai.
„Tai jau ne pirmas kartas, kai šiame kieme apgadinami automobiliai. Prieš kurį laiką neaiškiu ir sunkiai nuplaunamu skysčiu buvo apipiltas ir jos sesers automobilis“, – pasakojo O. Aleknaitė.
Nukentėjusioji su pareigūnais pasidalijo ir savo įtarimais, kas taip galėjo pasielgti.
O. Aleknaitės teigimu, jos giminaitė yra sulaukusi grasinimų subadyti padangas tik todėl, kad automobilį stato tiesiai prieš savo langus, bet tai yra jau kito daugiabučio kiemas.
„Vyresnio amžiaus vyriškis grasino subadyti padangas, tą tikriausiai ir padarė. Jis visokiais būdais kovoja, kad jo daugiabučio kieme savo mašinų nestatytų kitų namų gyventojai“, – kalbėjo O. Aleknaitė.
Socialiniuose tinkluose ji pasidalijo prašymu atsiliepti tiems, kurių transporto priemonės nukentėjo šiame F. Vaitkaus gatvės kieme. Panevėžietė įtaria, jog tokių gali būti ne vienas.
„Policija pradėjo savo darbą dėl apgadinto turto. Gal ir daugiau atsiras nukentėjusiųjų, tuomet tai padaręs žmogus turės atsakyti už savo veiksmus“, – tikisi panevėžietė.

Karai automobilių aikštelėse

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė Rasa Meištė teigė, kad per mėnesį pasitaiko apie penkis atvejus, kai tenka pradėti ikiteisminį tyrimą dėl automobilių suniokojimo.
Visgi ne visais atvejais tai vyksta dėl kaimynų konfliktų.
Pavyzdžiui, šią savaitę visuomenei pavojingu būdu – padegant buvo sugadintas vieno panevėžiečio automobilis Pilėnų mikrorajone.
Šįkart santykius aiškinosi ne kaimynai – taip buvo sprendžiami asmeniniai santykiai.
„Dažniausiai policijai pranešama apie subraižytus, pradurtomis padangomis ar rečiau dažais ištepliotus automobilius. Neretai įtariamieji randami, bet kartais turto niokotojai lieka nenustatyti“, – sakė R. Meištė.

Kiemas ne tik vietiniams

Skundų dėl automobilių sulaukia ir Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai.
Jo vedėjo Tado Martinaičio teigimu, dažniausiai daugiabučių kiemai yra bendrojo naudojimo, tad visi gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie ten gyvena, ar ne, gali statytis savo automobilius.
„Jeigu daugiabučio bendrija savo lėšomis, neprisidedant Savivaldybei, įsirengusi naują ar paplatinusi dabartinę aikštelę, tuomet turi teisę riboti kitų asmenų patekimą į ją. Priešingu atveju daugiabučio kieme gali statyti visi – tiek iš kito namo, tiek ir iš kito miesto“, – padangas badančius „tvarkos sergėtojus“ įspėjo T. Martinaitis.
Savivaldybei dažniausiai skundžiamasi dėl dviejų priežasčių – netinkamose vietose parkuojamų automobilių arba tuomet, kai transporto priemonės yra ilgą laiką nenaudojamos ir tik užima vietą.
„Tikrai daugėja pranešimų apie neeksploatuojamus automobilius. Kartais dar geros būklės ir išvaizdos automobiliai nejudinami daugiau kaip pusmetį. Paprastai tokiais atvejais automobilis nebeturi draudimo, pasibaigusi ir techninė apžiūra. Toks negali stovėti bendrojo naudojimo kiemuose ir aikštelėse“, – komentavo T. Martinaitis.
Tokiais atvejais transporto priemonės savininkas informuojamas apie būtinybę pereiti techninę apžiūrą ir apdrausti savo transporto priemonę arba ją iš kiemo išgabenti. Duodama ir pakankamai laiko susitvarkyti.

Išsiųsti įspėjimai

Šiuo metu pranešimai susitvarkyti arba pašalinti automobilius iš stovėjimo aikštelių išsiųsti trims dešimtims panevėžiečių.
Maždaug 10 proc. atvejų tokie įspėjimai ignoruojami. Tuomet iniciatyvos imasi pati Savivaldybė – nebevažiuojantys ir tik vietą užimantys automobiliai nutempiami į saugojimo aikšteles ir po kurio laiko tiesiog utilizuojami.
Šiuo metu tokios baigties laukia penki iš gatvių ar daugiabučių kiemų išgabenti automobiliai.
„Automobilis bendrojo naudojimo kieme gali būti nejudinamas ir metus, bet jis privalo turėti draudimą ir techninės apžiūros lapą. Jei to nėra, ši transporto priemonė negali užimti bendrojo naudojimo aikštelių“, – pabrėžė T. Martinaitis.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų