Paramos gavėjų skaičius Panevėžyje gerokai šoktelėjo. Vien per pirmą metų ketvirtį pagalbos maistu pasiprašė vos ne tiek pat žmonių, kiek pernai per visus metus.

Karantinas atėmė ir duoną

Karantinas atėmė ir duoną

Griežtas karantinas smarkiai sumažino ar net paliko visai be pajamų ne vieną šeimą – paramos gavėjų maistu skaičius Panevėžyje gerokai šoktelėjo. Nuo metų pradžios pagalbos maistu pasiprašė vos ne tiek pat, kiek pernai per visus metus.

Panevėžyje pradėti dalyti antrieji šiais metais Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo maisto paketai. Šįkart maisto krepšelį sudaro devyni produktai: aliejus, avižiniai sausainiai su šokolado gabaliukais, cukrus, greitai paruošiama avižų košė su uogomis, grikių kruopos, vištienos konservai, konservuota daržovių sriuba, keptos pupelės pomidorų padaže, saldintas sutirštintas pienas.

Šį kartą paketai dalijami ne tik laikantis saugumo rekomendacijų – dėvint veido kaukes, laikantis atstumo, bet ir trijuose punktuose, kad būtų išvengta didelio žmonių susitelkimo vienoje vietoje. Antradienį ir trečiadienį produktai skirstyti Marijonų gatvėje esančiuose Bendruomeniniuose šeimos namuose, ketvirtadienį ir penktadienį dalijami Ramygalos gatvėje Panevėžio atvirame jaunimo centre, o visą savaitę – „Maisto banko“ sandėlyje Kranto gatvėje. Pasiimti produktus gavėjams nurodyta pagal jų gyvenamas vietas. Maždaug 30–35 procentus maisto paketų reikia išvežioti į namus rizikos grupėje esantiems žmonėms ir daugiavaikėms šeimoms.

Labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ Panevėžio padalinio vadovės Justinos Tubienės teigimu, tokiam darbui reikėjo didesnių žmogiškųjų resursų.
„Visai Lietuvai karantinas buvo iššūkis ir mes – ne išimtis. Buvo daugiau paruošiamųjų darbų, reikėjo įdėti daugiau pastangų“, – sako vadovė.
Nors maisto paketų dalijimų metu vis pasigirsdavo svarstymų dėl vieno ar kito produkto vertės ir reikalingumo, J. Tubienė sako per karantiną kol kas tokių dalykų negirdėjusi.

Išgelbėjo netikėti rėmėjai

Karantino metu kovo mėnesį turėjo įvykti ir tradicinė pavasarinė „Maisto banko“ akcija, papildanti paties fondo ir kitų paramą maistu teikiančių organizacijų sandėlius. Pasak J. Tubienės, kai kurios organizacijos šiuo metu veiklą sustabdžiusios. Jos teigimu, teko pasukti galvą, kaip maistu paremti žmones ištikus nelaimei. Visgi ir per griežtą karantiną būdų rasta. Vieno prekybos tinklo parduotuvėse stovi „Maisto banko“ dėžės, į kurias dedami pirkėjų aukojami ilgai galiojantys produktai. Visgi pastarąjį mėnesį aukų irgi sumažėjo. Labdaros organizacijas gelbėjo netikėtai atsiradę rėmėjai, kurie, dėl karantino priversti stabdyti veiklą, neturėjo kur realizuoti turimų maisto produktų.

„Buvo darželių, mokyklų, kurie atidavė produktus, kurių galiojimo laikas jau baigiasi, rėmė ūkininkai“, – vardijo J. Tubienė.

Iš užsidariusių maitinimo įstaigų „Maisto bankas“ Panevėžyje produktų nesulaukė. Vadovė spėja, kad jie galbūt pateko į labdaros valgyklas.

Daugėja prašančiųjų pagalbos

Panevėžio socialinių paslaugų centras, į kurį suplaukia prašymai skirti paramą maistu, irgi pajuto, kad karantino metu didesniam būriui reikalinga parama maistu. Įstaigos direktorė Lina Kazokienė sako, kad vien šį mėnesį jau gauta apie dešimt vienkartinės paramos prašymų iš senjorų, skambinusių į Pagalbos namuose skyrių, ir sulaukta apie 15 darbingo amžiaus panevėžiečių tokių kreipimųsi į kitus skyrius.

Trečiam maisto paketų dalijimo etapui, kuris vyks birželį, per nepilną mėnesį jau sulaukta 60 prašymų. Iš jų, pasak L. Kazokienės, maždaug pusė yra žmonių, kurie niekada nėra kreipęsi dėl tokios pagalbos.

Panevėžyje nuo metų pradžios jau priimta 1712 pagalbos maistu prašymų. Per visus 2019 metus tokių būta 2016.

„Prašymų gauname tiek, kad per pusantro ketvirčio jau baigiame pavyti visus 2019 metus“, – konstatuoja L. Kazokienė.

Anot direktorės, pagalba gali būti ne vien maistu. Yra žmonių, siūlančių atiduoti nebereikalingus, bet gerus daiktus, knygas, ugdymo priemones.

„Galbūt ne kiekvienas išdrįsta prašyti, bet klausti nėra gėdinga. Niekas neapdraustas nuo sunkmečio, nuo krizės“, – sako ji.

Rajonas jau išdalijo

Panevėžio rajone maisto paketai jau išdalyti. Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Virginija Savickienė sako dar negavusi duomenų iš seniūnijų, kiek žmonių reikėjo pagalbos. Ją gaus kitą savaitę. Pasak V. Savickienės, pirmasis maisto dalijimas karantino metu rajone vyko balandžio pabaigoje ir pasisekė neblogai. Daugelis seniūnijų maisto paketus išvežiojo žmonėms į namus, kai kurios gražiu oru kvietė žmones jų atsiimti pasistačiusios stalą lauke.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų