P. ŽIDONIO nuotr.

Kapinėse mažiau sentimentalumo, daugiau natūralumo

Kapinėse mažiau sentimentalumo, daugiau natūralumo

Statybinių medžiagų kainų šuolis neaplenkė ir amžino poilsio vietos. Antkapinių paminklų gamintojų Panevėžyje paslaugos jau dabar pabrangusios maždaug 10 proc. ir, kaip teigia šio sektoriaus atstovai, tai dar ne pabaiga.

Individualiai dirbantis kapinių paminklų kūrėjas Almantas Sereika teigia, jog baigiantis karantinui turi tiek užsakymų, kad klientams eilėje tenka laukti ir tris mėnesius.

A. Sereika paskaičiavo, kad šiais metais paminklų gamyba, kapaviečių dengimas, kiti kapinių tvarkymo darbai pabrango, nors akmens, reikalingo kapavietėms, jų tvarkytojai turi prisivežę anksčiau. Dabar akmens kainoms kylant, verslininkas prognozuoja, jog netrukus turėtų brangti ir visi paminklų kūrimo, kapinių tvarkymo darbai.

Pasak A. Sereikos, ir jis, ir kiti paminklų kūrėjai panevėžiečiai pastaruoju metu sulaukia ne tik panevėžiečių, bet ir užsakovų iš Vilniaus, Kauno, ieškančių pigesnių paslaugų.

„Akmuo ir visos kitos kapavietėms tvarkyti reikalingos medžiagos ir pas mus, ir sostinėje kainuoja tiek pat. Tačiau turbūt visi žinome, kad ten dirbantiems žmonėms mokamos gerokai didesnės algos, o tai ir iškelia paslaugos kainas“, – sako A. Sereika.

Anot jo, sutvarkyti kapavietę Vilniuje ar Kaune kainuoja 500 ir daugiau eurų brangiau nei Aukštaitijos sostinėje.

Kaip originaliausią gautą užsakymą A. Sereika įvardijo savo paties kurtą švyturio formos paminklą. Tokio paminklo tėvai pageidavo švyturiais besidomėjusiam mirusiam sūnui.

Šis paminklų kūrėjas atkreipė dėmesį, kad užsakovai vis rečiau benori matyti kapinių paminkluose iškaltus savo mirusių artimųjų portretus. Jis šiuolaikinių kapaviečių stilių vadina minimalistiniu, o pačias šiuolaikiškai sutvarkytas kapavietes – reikalaujančiomis kuo mažiau priežiūros.

Pokyčius diktuoja poreikis

Pagal individualios veiklos pažymėjimą kapų tvarkymu užsiimanti panevėžietė Rita Adomaitienė įsitikinusi, kad bent jau šiandienos pokyčiai kapinėse randasi ne dėl mados, o būtinybės.

„Tapusį itin populiarų kapaviečių dengimą plokštėmis aš vadinčiau tikrai ne mada, o poreikiu“, – mano R. Adomaitienė.

Uždengti kapavietę akmens plokštėmis – dažniausias tokio verslo atstovų girdimas prašymas.

„Esu girdėjusi ir tokį pasakymą, sakyčiau, netgi priekaištą, kad mes, kapinių verslininkai, įvedėm madą dengti kapavietę ir vietoj kapų smėlio atsirado plokštės. Tokius priekaištus atremiu sakydama, kad pasiūla atitiko paklausą“, – teigė R. Adomaitienė.

Anot jos, rinkdamiesi granitinių plokščių spalvas ar paties granito raštus, užsakovai pirmiausia nori praktiškumo. Dėl to populiariausios akmens spalvos, ypač pilka.

„Yra ir pageidaujančiųjų juodos plokštės. Tokios kapavietės atrodo solidžiau, tačiau ir reikalauja daugiau priežiūros. Kaskart atėjus tenka nuo jų nušluostyti dulkes“, – kalbėjo paminklų gamintoja bei kapaviečių tvarkytoja.

Užtenka tik pavardės

R. Adomaitienė teigė esanti vadinamos ekonominės klasės kapaviečių tvarkymo verslo atstovė. Kapavietės uždengimas akmens plokštėmis atsieina nuo 800 iki 1500 eurų. Vidutinė dengimo plokštėmis ir paminklo statymo kaina – 2500 eurų. Pastatyti paminklas, kapavietės tvorelė, o viduje supilta skalda kainuoja 1500–2000 eurų. Paminklams gaminti, kapavietėms dengti naudojamas akmuo, į Lietuvą atvežamas iš Skandinavijos, Indijos, Pakistano bei Kinijos.

Pasak verslininkės, didelių paminklų retas beužsako. Dažniausiai pageidaujama mažų antkapių. Ji pastebėjusi, kad dažnas atvejis, kai prašoma ant paminklo rašyti vien mirusiųjų šeimos pavardę, be vardų, gimimo ir mirties metų.

„Išgirdusi panašius prašymus, aš paprastai pirmiausia pasiteirauju, ar ant paminklo rašant vien pavardes norima taupyti lėšas, ar dėl kitų motyvų. Dažniausiai atsakoma, kad nėra reikalo rašyti vardų ir metų, nes ir taip juos atsimena“, – sakė R. Adomaitienė.

Visgi ji siūlo iškalti ir vardus, ir metus. Pati daug sykių yra susidūrusi, kai mirusiųjų palikuoniai savo senelių ar prosenelių gimimo ir mirties datų neradę kapinių paminkluose, duomenų ieškojo bažnyčių metrikose.

„Pastebiu, kad vis daugiau žmonių nori žinoti savo šaknis, jiems rūpi, kas buvo, kiek gyveno jų protėviai. Tad ir dėl to patariu įrašyti ir mirusiųjų vardus, ir kada jie gimė, mirė“, – teigė verslininkė.

Naujai gaminame paminkle iškalti vieną raidę ar skaičių kainuoja 2 eurus, jau pastatytame paminkle – 3–4 eurus.

Jurgita Čiuvašina. P. Židonio nuotr.

Jurgita Čiuvašina. P. Židonio nuotr.

Daugiau natūralumo

Velžyje įsikūrusios paminklų gamybos įmonės vadybininkė Jurgita Čiuvašina sako atkreipusi dėmesį, kad klientai ima dairytis natūralaus, nešlifuoto akmens paminklų ir netgi tokių pat plokščių. Natūralumą ji įvardijo kaip ryškiausią naujovę tvarkant kapavietes. Pasak J. Čiuvašinos, jau retas kuris beprašo ant paminklų iškalti eiliuotas liūdesio epitafijas, retai bekalami žodžiai „Liūdi šeima“, „Liūdi vaikai“ ar panašiai.

„Tačiau esu pastebėjusi, kad dažnokai paprašoma iškalti kuriuos nors Šv. Rašto žodžius“, – dėmesį atkreipė J. Čiuvašina.

Įmonės meistrai šiuo metu kuria išskirtinį knygos formos paminklą mirusiam panevėžiečiui aktoriui Algirdui Paulavičiui. Jiems yra tekę statyti žaislinio meškučio formos paminklą ant mirusio vaiko kapo. Pasak J. Čiuvašinos, nuo paminklo priklauso ir kaina: galima pastatyti ir už 80 eurų, o buvo kapaviečių sutvarkymo užsakymų, kainavusių ir iki 10 000 eurų. Vadybininkė skaičiuoja, kad deramai sutvarkyti kapavietę kainuoja vidutiniškai 3000 eurų.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų