Kaip ankstukai prisitaiko prie gyvenimo už ligoninės ribų?

Kaip ankstukai prisitaiko prie gyvenimo už ligoninės ribų?

Atėjus ilgai lauktam metui, kai po ilgų savaičių ar mėnesių, praleistų ligoninėje, pagaliau galima su anksčiau gimusiu naujagimiu keliauti namo, tėvelių palengvėjimą ir džiaugsmą dažnai aptemdo nerimo ir abejonės šešėlis – kaip naujagimiu reikės pasirūpinti išvykus iš ligoninės? Ar jis jau tikrai pasiruošęs keliauti į namus? Kaip padėti ankstukui sutvirtėti ir jaustis saugiam be nuolatinės medikų pagalbos?

Rutinos sukūrimas

Anksčiau pasirodžiusiems naujagimiams mamos pienas ir miegas yra gyvybiškai svarbūs, padedantys jiems greičiau pasivyti savo bendraamžius. Ankstukas turėtų būti maitinamas 8–12 kartų per dieną, kaskart, kai atrodo alkanas. Tačiau ilgainiui, maitinimo tvarkaraščio sukūrimas padeda užtikrinti, kad kūdikis pakankamai pasisotina, o atsiradusi rutina padeda sukurti patogumo ir ramybės jausmą tiek ankstukui, tiek ir jo mamai.  

Vos gimę, ankstukai miega itin daug – apie 18 valandų per parą. Daugybė miego valandų skatina ankstukų fizinę raidą, ugdo motorinius įgūdžius, prisideda prie atminties, dėmesio, charakterio, kalbos vystymosi. Tad kol kūdikis yra pasinėręs į jėgų suteikiantį miegą, tėvelių pareiga – sukurti tam tinkamą aplinką, kad miegas būtų kuo kokybiškesnis.

Ankstuko lankytojai

Kadangi anksčiau gimę naujagimiai yra itin imlūs infekcijoms, nereiktų labai skubėti supažindinti jų su draugais ar artimaisiais. Patariama lankytojus priimti praėjus 1 mėnesiui po grįžimo iš ligoninės.

Svarbu įspėti lankytojus neatvykti, jei sirguliuoja, taip pat praneškite, kad prieš susipažįstant su mažyliu reikia kruopščiai nusiplauti rankas bei įspėkite, jog namuose negalima rūkyti arba po rūkymo imti ankstuką į rankas. 

Ankstuko tėvams bei šeimos nariams patariama be reikalo nesilankyti dideliuose prekybos centruose, viešose vietose, kur susiburia daug žmonių, vengti nebūtinųjų kontaktų. 

Aplinka, kuri padeda augti

Ankstuko prisitaikymui prie naujųjų namų labiausiai padeda nuolatinis tėvelių artumas ir namuose vyraujančios geros emocijos. Į šeimą pasibeldusiam ankstukui itin svarbus tėvelių prisilietimas. Glostymas, apkabinimas, tėvelių artumas kūdikį nuramina ir suteikia jėgų augti, o patiems tėveliams padeda sukurti glaudesnį ryšį su atžala. 

Vaikai itin jautrūs tėvelių emocijoms, tad jei namuose vyrauja liūdesys, nerimas, įtampa, mažyliui sunkiau augti ramiai ir laimingai. Svarbu išmokti švęsti mažus pasiekimus  ir įsisąmoninti, jog nesėkmės irgi praeina. Verčiau susitelkti į tai, kas džiugina – pirmoji šypsena, ropojimo pradžia, pirmieji žingsniai.

Augimo stebėjimas ir konsultacijos su gydytojais

Su ankstuku sugrįžus namo, jo sveikata toliau rūpinsis šeimos gydytojas arba pediatras. Pas juos prisirašyti turite per 3 dienas nuo grįžimo namo arba tai galite padaryti dar būnant ligoninėje. Mažylį prižiūrintis gydytojas įvertina ankstuko būklę ir nusprendžia, kaip dažnai reikėtų lankytis sveikatos priežiūros įstaigoje ankstuko vystymosi eigoje. Įprastai tokie vizitai būna 1 kartą per mėnesį.

Su sveikatos komplikacijomis nesusiduriančiam ankstukui būdingas gana greitas fizinio vystymosi tempas. Anksčiau gimę naujagimiai savo svorį gali padvigubinti 2-3 kartus per pirmuosius mėnesius nuo gimimo, o iki metų svoris padidėja 4-8 kartus. 

Mažylio būklė gali bet kada pasikeisti, tad pastebėjus, jog ankstuko sveikatos būklė pakito, turint klausimų ar prireikus suteikti pirmąją pagalbą, pirmiausia reikia skambinti šeimos gydytojui. Gydytojas telefonu užduos klausimus ir įvertins, ar kūdikiui būtina skubioji medikų pagalba, ar pakaks atvykti pas šeimos gydytoją peržiūrai. 

Apsilankykite – ANKSTUKAI.LT

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite