Praėjusi savaitė šiame bendrabutyje buvo itin nerami jo gyventojams. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Kaimynystė pakvipo tragedijos dūmais

Kaimynystė pakvipo tragedijos dūmais

Skaitytojo pasiūlyta tema

Vieno bendrabučio Panevėžyje gyventojai dar ilgai nepamirš liepos 14-osios vakaro, kai antro aukšto koridoriuje ėmė svilti ir kibirkščiuoti elektros laidai.

Kai kurie žmonės tuoj pat išėjo iš pavojuje atsidūrusių namų, kiti su ugniagesiais ir policija liko laukti iki išnaktų, kol viršutinių patalpų savininkai – Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro atstovai – pagaliau įsileis rasti grėsmingos avarijos šaltinio.

„Savo gyvenimą tą naktį sutrumpinau per pusę“, – praėjusios savaitės incidentą Klaipėdos gatvės 146-ajame name prisimena jo gyventoja Jurinta Razinskienė.

Pasirodė kibirkštys

Šį penkiaaukštį bendrabutį administruoja įmonė „Mano būstas“, o J. Razinskienė įgaliota atstovauti privatiems savininkams, kurie turi butus pirmuose dviejuose namo aukštuose. 3–5 aukštai priklauso M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centrui.

Tačiau sutrikimas pastato vamzdynuose ir dėl to visiems namo gyventojams kilęs didelis pavojus privertė suprasti, kad iki darnios bei saugios kaimynystės čia dar toli.

„Viskas prasidėjo, kai pastebėjome kibirkštis antro aukšto koridoriuje, iš elektros skydinės. Ją užliejo iš viršaus varvantis vanduo. Taigi, namo gaisras garantuotas“, – apie avarijos pradžią pasakoja J. Razinskienė.

Moteris dėl grėsmės visam pastatui pirmiausia nusprendė kreiptis į viršutinių aukštų kaimynus, kad šie padėtų išsiaiškinti įvykio priežastis. Tačiau, pasak pašnekovės, į telefono skambutį atsiliepęs M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai Danius Gružinskas nesiteikė gaišti laiko ir pasiūlė kreiptis į namą administruojančią įmonę bei kviesti pastarosios avarinę tarnybą.

Budėjo ugniagesiai

„Turiu visus paslaugų aktus, kuriuos tą dieną surašė „Mano būstas“. Jų avarinė tarnyba važiavo pas mus ne vieną kartą“, – sako pirmų dviejų bendrabučio aukštų gyventojų atstovė.

Pirmą sykį meistrai namo elektros gedimų apžiūrėti atvyko po vidurdienio, kai tik gavo pranešimą apie svylančius laidus. Pripažinę, kad visam pastatui ir jo žmonėms toks įvykis galėjo labai greitai prišaukti tragediją, bendrabutį administruojančios įmonės darbuotojai sutvarkė skydinę.

Bet iš darbo apie 21 valandą grįžę šeimininkai situaciją rado nepasikeitusią.

„Parvažiuoju namo, vėl tas pats – laidai tik čirška, kibirkštys šaudo. Skambinu tam pačiam profesinio rengimo centro ūkvedžiui, bet jis jau net nebeatsiliepia – darbo diena pasibaigusi“, – pasakoja pašnekovė.

Moteris bandė susisiekti ir su minėtos švietimo įstaigos direktoriumi Tautvydu Anilioniu, tačiau šis atostogavo.

„Kai kurie kaimynai paliko butus – šeima su dviem vaikais, bijodama gaisro, išvažiavo nakvoti į sodą. O aš likau namie ir galvojau, ką daryti: su mokykla kontakto nėra, tad skambinu į policiją“, – kalbėjo J. Razinskienė.

Policininkai gyventojai taip pat padėti negalėjo, jiems viršutinių pastato aukštų, kur galimas nelaimės židinys, šeimininkai taip pat neatsiliepė. Tad galiausiai pareigūnai pasiūlė kviesti ugniagesius.

„Atvyko dvi gaisrinės, ugniagesiai budėjo ir mūsų nepaliko iki vidurnakčio. Jie kalbėjo, kad iki nelaimės – tik žingsnis. Jų teigimu, laidai svils svils, paskui bus trumpas jungimasis ir sprogs. Patalpos būtų pilnos dūmų, koridoriai bendrabutyje ilgi ir gyventojams pasprukti į lauką galimybės praktiškai nebūtų“, – gaisrininkų žodžius persakė Jurinta.

Vėliau ji viename avarinės tarnybos akte matė informaciją, kad trumpas jungimasis antrame namo aukšte jau buvo užfiksuotas.

„Nesvarbu, kad gyvename bendrabutyje, nesame kokie asocialūs ar girtuokliai. Tiesiog gyvename name, kurio kitoks planavimas.“

J. Razinskienė

Bemiegė naktis

Avarinės tarnybos darbuotojų ekipažas dar kartą atvyko į Klaipėdos gatvės namą kartu su ugniagesiais – paprašyta išjungti elektros tiekimą koridoriuje, kur kibirkščiavo skydinė.

„O su mokykla jokios derybos nebuvo įmanomos. Net ugniagesiai jiems bandė skambinti. Pagaliau priprašėme viršutinių aukštų budėtojo įleisti pažiūrėti, iš kur pas juos bėga žemyn vanduo“, – teigia kalbinta moteris.

Tuo metu į įvykio vietą prisistatė ir M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro pavaduotojas. Šis, pasak pašnekovės, netgi apšaukė kaimynus įsileidusį pavaldinį ir jam liepė rašyti pasiaiškinimą, kodėl įstaigos vadovybė nebuvo informuota apie incidentą bendrabutyje.

„Aš pati juk su juo kalbėjau, buvau ūkvedžio netgi aprėkta, tas vyras su manimi nepagarbiai kalbėjo“, – sako Jurinta.

Avarijos naktį moteris teigė visai nemiegojusi, kas valandą ėjo žiūrėti aplietų elektros laidų. Kitą dieną esą vėl atvyko avarinė tarnyba. Elektrikas dar kartą sutvarkė elektros skydinę ir pradėjo ieškoti, iš kur ant jos varvėjo vanduo.

„Gedimą rado vamzdynuose. Kol viską tvarkė, vanduo dar kartą užpylė elektros skydinę. Dabar jau viskas gerai, bet liko labai nemalonūs prisiminimai“, – atsidūsta pašnekovė.

Pasigenda pagarbos

Po tokios kraupios nakties moteris labiausiai pyksta ant viršutinių aukštų kaimynų.

„Nebuvo jokio atsiprašymo – tik rėkimas ir užgauliojimas. Bet niekas vadovų neprašė, kad jie patys vamzdžius taisytų, tereikėjo atsiųsti, kas sustabdytų vandenį. Negalima taip tyčiotis iš mūsų – esame žmonės, o ne gyvuliai. Nesvarbu, kad gyvename bendrabutyje, nesame kokie asocialūs ar girtuokliai. Tiesiog gyvename name, kurio kitoks planavimas“, – emocijų neslepia J. Razinskienė.

Tai ne pirmas kartas, anot jos, kai kyla nesutarimų su viršutinių bendrabučio aukštų savininkais. Per Velykas privatūs butai dėl jų esą neturėjo karšto vandens. O per savo studentų atostogas mokykla lapkritį esą visiems buvo išjungusi šildymą.

Pasak pašnekovės, trečias jos namo aukštas šiuo metu tuščias, o 4–5 aukštuose nelaimės naktį matėsi šviesos. Jurintos žiniomis, kai kurios patalpos čia yra nuomojamos ir buvo apgyvendintos.

M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro direktorius Tautvydas Anilionis kaltina apatinių aukštų kaimynus. „SEKUNDĖS“ nuotr.

M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro direktorius Tautvydas Anilionis kaltina apatinių aukštų kaimynus. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Patys prisidirbo

M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro direktorius T. Anilionis teigė, kad įstaigai priklausanti bendrabučio dalis, kur praeitą savaitę veržėsi vanduo, dabar neeksploatuojama ir čia niekas negyvena.

Atostogose esantis vadovas išsamiau komentuoti liepos 14 dienos įvykių nepanoro. Jo teigimu, dėl to kalti ir apatinių aukštų kaimynai.

„Patys prisidirbo. Mes sutvarkėme, paskui jie ieško „čviekų“ vienoje vietoje“, – be užuolankų rėžia T. Anilionis.

Anot jo, jokių gedimų nebuvo, kaimynai tiesiog užkišo kanalizaciją ir vanduo ėmė bėgti.

Visa problema, pasak vadovo, kad bendrabutis yra bendra mokyklos ir privačių gyventojų nuosavybė. Abi pusės esą turi jungtinės veiklos sutartį, bet nesutaria.

„Jie tik pykti temoka ir ant svetimo gero gyventi“, – baigdamas trumpą pokalbį dar mestelėjo pašnekovas.

M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai D. Gružinskas pritardamas vadovui patikino, kad buvo užsikimšusi namo kanalizacija. Tačiau tokius nesklandumus, anot jo, turi spręsti pastato administratorius, už tai esą jam mokami pinigai.

O dėl savo bendravimo manierų su kaimynais pašnekovas teigė, kad nepagarbą pokalbyje telefonu su kitų gyventojų atstove Jurinta pats jautė nepagarbą kitame laido gale.

Kėlė pavojų

Bendrabutį Klaipėdos gatvėje administruojančios įmonės „Mano būstas“ Panevėžio regiono direktorius Ipolitas Skukauskas paaiškino, kad praėjusią savaitę šiame pastate buvo užsikišę nuotekų vamzdynai tarp trečio ir ketvirto aukštų. Dėl to esą ketvirto aukšto virtuvėje per užsikišusius vamzdžius protarpiais bėgo vanduo ir liejo apatinius aukštus.

Paklaustas, ar incidentas su elektra iš tiesų kėlė tokį didelį pavojų namui, kaip pasakojo jo gyventojai, pašnekovas neneigė: užlietas elektros paskirstymo skydelis kėlė grėsmę patirti iškrovą, galėjo kilti gaisras, sutrikti elektros tiekimas.

Pasak direktoriaus, buvo kilęs pavojus gyventojų sveikatai ir gyvybei.

„Esant aukštai lauko temperatūrai gyventojai vėdinasi, naudodami ventiliatorius bei kitas vėsinimo priemones. Nutrūkus elektros tiekimui, jų veikimas būtų sutrikęs. Tai galėjo turėjo įtakos žmonių sveikatai, ypač sergantiems širdies bei kvėpavimo takų ligomis“, – priduria I. Skukauskas.

Administruojanti įmonė, anot jo, informavo mokyklos ūkvedį apie situaciją ir vandens bėgimą iš jų patalpų, bet tvarkymo darbai vis tiek užtruko iki dviejų parų.

„Kaimynai turėjo reaguoti greičiau, nes avarija įvyko mokyklos nuosavybės patalpose. Bėda, kad viskas taip užtruko. Patalpų savininkas gali kreiptis ir į savo turto priežiūros rangovus, į mus kreiptasi šiuo atveju nebuvo“, – konstatavo pašnekovas.

Komentarai

  • Ilgą laiką toje pačioje vietoje sėdintys direktoriai yra pavargę nuo savo pareigų. Reikia naujų ir energingų. Su nauju mąstymu ir požiūriu.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų