Kaimynus pjudo nevažiuojantys automobiliai

Kaimynus pjudo nevažiuojantys automobiliai

Vienas tvarkingiausių mieste Rožyno kvartalas slepia savus skaudulius. Žalgirio gatvėje teritoriją nenaudojamais automobiliais apstatęs gyventojas jau daug metų neduoda ramybės ne tik kaimynams, bet ir atsakingoms institucijoms.

„Prastas kaimynas kaip dieglys šone“, sako sena lietuvių patarlė. O Žalgirio gatvės gyventojai tvirtino tokius negalavimus kenčiantys jau ne vienerius metus.

Vienas jų, prašydamas pagalbos, kreipėsi į „Sekundės“ redakciją. Prisistatyti nepanoręs pensinio amžiaus vyras tikino, kad ir kitiems kaimynams jau nusibodo laukti pokyčių, o jis pats perėjo ne vieną instituciją, kad gyvenamoji aplinka pagaliau taptų tvarkingesnė.

Nuo 2013 metų rašomuose raštuose, adresuotuose tiek aplinkosaugos, tiek policijos tarnyboms, tiek miesto valdžiai, pašnekovas skundėsi gana išskirtiniu kaimyno Evaldo Šidlausko gyvenimo būdu. Šis jau daug metų kiemą apstatęs senais lengvaisiais automobiliais. Savoje valdoje, aišku, galima elgtis kaip nori. Tačiau ilgainiui Rožyno gyventojas sukauptą turtą ėmė sandėliuoti ir bendrai naudojamoje teritorijoje, ant kelio, šalia savo sklypo.

E. Šidlausko „kolekcijoje“ dabar jau devyni automobiliai. Pagal išvaizdą ne patys naujausi – kai kurie net be ratų kaba ant medinių trinkų.

Bijo taršos ir didesnių nelaimių

„Kiek raštų mano prirašyta įvairioms tarnyboms ir jokios naudos. Beveik trylika metų kovoju su kaimynu, o jis ir toliau daro ką nori, – apie užsitęsusią nesantaiką kalbėjo automobilių mėgėjo kaimynas. – Jis mus ir aborigenais, ir kvailiais išvadina. Stengiamės į tai nereaguoti, bet kiek galima kęsti šitą taršą!“

Vyro teigimu, teršalai nuo stovinčių transporto priemonių patenka į gretimus sklypus. Žmonės esą jau priversti daržus perkelti toliau, nes gelsti pradėjo net ir daug kam pakančios braškės.

Miesto Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyrius vedėja Daiva Svirelienė stebisi užsitęsusiu konfliktu Žalgirio gatvėje: paprastai užtenka vieno įspėjimo, ir gyventojai susitvarko. T. Šiaudinio nuotr.

„Kaimynas nuolat ką nors remontuoja, pjausto, virina. Ir viskas po tokių darbų bėga į aplinką. Dėl grožio mes dar pakentėtume, bet neaišku, kaip viskas atsilieps sveikatai“, – nuogąstavo pensininkas. Jis apie savo būgštavimus pranešė ir aplinkosaugos inspektoriams. Tačiau išsitirti savo sklypo gruntą turėtų jis pats, o tokie tyrimai 200 eurų pensiją gaunančiam panevėžiečiui didelė prabanga. Todėl jau treji metai jis nieko nebesodina.

Be to, Žalgirio gatvės gyventojas bijo, kad vieną dieną servitutinį keliuką okupavęs kaimynas gali prišaukti nelaimę.

„Jeigu čia skubiai reikėtų privažiuoti greitajai ar gaisrinei, kas tada? Tie automobiliai kliudytų“, – įsitikinęs vyras. Ir pridūrė: „Beje, kaimynas dar ir vartus valstybinėje žemėje pasistatė.“

Kodėl gretimo sklypo savininkas kaupia automobilius, jo kaimynams neaišku. Su „Sekundės“ korespondentais kalbėjusysis spėjo, kad toks vyro pomėgis. Ir tai būtų suprantama, jeigu kolekcininkas įvertintų, kur baigiasi meilė seniems ratams ir prasideda nesantaika su kitais gyventojais.

Nustatyta: pažeidimas yra

Kaimynų pagalbos šauksmą neseniai išgirdo Panevėžio miesto savivaldybė. Kovo mėnesį Teisės ir viešosios tvarkos skyrius dėl ant valstybinės žemės sustatytų nenaudojamų automobilių surašė administracinių teisės pažeidimų protokolą.

„Dėl E. Šidlausko kaimynų skundo atlikome ne vieną patikrinimą, – dienraščiui patvirtino šio skyriaus vedėja Daiva Svirelienė. – Dar kovo mėnesį nustatėme, kad minėtas panevėžietis savo neeksploatuojamas transporto priemones neteisėtai laiko bendro naudojimo teritorijoje. Mašinos nebuvo perėjusios techninės apžiūros. Savininkui skyrėme dešimties dienų terminą susitvarkyti. Bet kol kas niekas nepasikeitė. Balandžio pradžioje buvo surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas, bus skirta piniginė bauda.“

Už Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimą gresia įspėjimas arba piniginė bauda nuo 20 iki 140 eurų.

Nors D. Svirelienė Žalgirio gatvės gyventojų konfliktą linkusi vertinti daugiau kaip kaimynų principo reikalą, užsispyręs senų automobilių kolekcininkas Savivaldybės specialistę vis dėlto stebina. Paprastai, anot jos, tokiais atvejais užtenka įspėjimo ir gyventojai susitvarko.

„Būna ir daugiau kas pasistato nenaudojamas transporto priemones ne vietoje. Bet visur galioja vienodos taisyklės: tokio turto negalima laikyti ant valstybinės žemės. Privačioje valdoje tai leidžiama – tik nekeliant pavojaus ir nedarant kitų pažeidimų“, – dėstė D. Svirelienė.

Ji priminė, kad kai automobiliai išdaužytais langais ir subadytomis padangomis paliekami daugiabučių namų kiemuose, irgi galioja tie patys reikalavimai bei draudimai.

„Neturime galimybės sužiūrėti visų netinkamai sustatytų transporto priemonių. Todėl labai vertiname gyventojų pagalbą, kai jie mums atsiunčia fotografijas, kitą informaciją apie tokius atvejus. Tada kviečiame savininkus ir su jais kalbame“, – aiškino Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja.

Bent aplinka nenukentėjo

Skundas dėl galimos taršos Rožyno kvartale, D. Svirelienės duomenimis, perduotas nagrinėti Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento specialistams. Panevėžio agentūrai vadovaujanti Ieva Jakupkaitė teigė, kad rūpesčiai dėl Žalgirio gatvėje esančių transporto priemonių nesibaigia jau ketverius metus. Tačiau specialistai pažeidimų minėtame sklype niekada nerado.

„Kiek vykome tirti pranešimų, neužfiksuodavome jokios taršos aplinkai dėl tų automobilių. Nei tepalai, nei kitos medžiagos ten nebėgdavo“, – patikino agentūros vedėja

Jos teigimu, paprastai aplinkos apsaugos specialistai dėl skundų į galimą taršos vietą vyksta dieną. Tačiau, nepaisant kaimynų skunduose minimų remontų, pjaustymų ir virinimų, tokiu laiku Žalgirio gatvės pakraštyje sustatytos mašinos niekada nebūdavo tvarkomos ar ardomos.

Pašnekovė, kaip ir Savivaldybės atstovai, visą šią situaciją linkusi vadinti kaimynų ginču, į kurį be naudos įtraukta tiek institucijų.

E. Šidlauskas ne kartą skundėsi teismui dėl pradėto tyrimo jo kieme, bet visi jo pareiškimai buvo atmesti.

Aplinkosaugininkė, paklausta, ar dar daug panevėžiečių yra apsistatę nebevažiuojančiais automobiliais, teigė, kad jų tarnyboje dirba tik keturi inspektoriai ir visko pamatyti negali. O į privačius kiemus vyksta tik gavę skundą.

Pranešimas dėl E. Šidlausko, agentūros vedėjos žiniomis, buvo perduotas ir policijai. Prašyta įpareigoti minėtą pilietį patraukti nuo valstybinės žemės čia laikomas nebenaudojamas transporto priemones. Tačiau Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė Rasa Meišė informavo, kad policija neturi jokių žinių apie situaciją Žalgirio gatvėje.

Keliuku niekas nesinaudoja

Įvairių institucijų dėmesio neatsiginantis E. Šidlauskas žurnalistams tvirtino, kad savo valdose ką nori, tą daro. O servitutiniu keliu, pasak jo, naudojasi tik šeima.

„Šitas kelias veda į mano kiemą: aš žiemą valau nuo jo sniegą, vasarą pjaunu žolę. Kodėl valdžia jo nemato, kai reikia prižiūrėti?“ – klausė panevėžietis.

Kaip teigė E. Šidlauskas, jo transporto priemonės tvarkingos ir nelabai senos, tik kai kurios neperėjusios techninės apžiūros. Vyras jas retkarčiais remontuoja, bet labai atsargiai, kad nesulauktų dar vieno aplinkosaugininkų vizito dėl teršalų.

„Per visą tą skundų laiką nebuvo užfiksuota nė vieno pažeidimo mano kieme dėl taršos. Jei kaimyno darže niekas neauga, tegu padaro tyrimus, o ne kaltina kitus“, – sakė pašnekovas.

O kas dėl Savivaldybės administracinių teisės pažeidimų protokolo, tai, E. Šidlausko nuomone, įstatymai prasilenkė su logika, ir jis tokį sprendimą skųs teismui. Jeigu pergalės nepasieks, vyras prižadėjo „susirinkti savo žaisliukus ir palikti smėlio dėžę“. Tačiau tada valdžios reikalaus tinkamai pasirūpinti savo turtu.

„Kaip ir sakiau, negalima teigti, kad tai yra bendro naudojimo teritorija, nes ja, be mūsų, niekas nevažinėja ir jos neprižiūri. Be to, pažeidimas tik todėl, kas transporto priemonė neturi techninės apžiūros. Mano mašinos ir dabar tvarkingos, bet jomis nevažinėju ir nevarau apžiūrėti. Jei tai bus atlikta, jau nebebus pažeidimas. Manau, tai tik formalumas – Savivaldybė nežino, ką daryti?“ – svarstė E. Šidlauskas.

Savo rūpesčius dėl skundų vyras vadina laiko gaišimu. Kaip tvirtino, užuot atsakęs į pareigūnų užklausas, šį laiką mieliau skirtų savos technikos remontui ir vasarą jau važinėtų naujais ratais.

O ginčai su kaimynu E. Šidlauskui esą visai neaktualūs. Jis teigė besistengiąs nepakliūti jam į akis, tačiau pats yra nuolat stebimas ir sekamas.

„Viskas prasidėjo dar prieš penkerius metus, kai ant kelio palikau savo mašiną. Jis apskundė mane ir vis keršija. Bet tai nebuvo joks pažeidimas. O dabar mus seka, slepiasi už kampų, stebi ir kalba visokias nesąmones. Kiek jo prirašytų skundų, dar nežinojau iki šios dienos“, – apie užsitęsusius konfliktus kaimynystėje pasakojo panevėžietis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų