Asociatyvi „SEKUNDĖS“ nuotr.

Kaimo mokykloms – šaltas politikų dušas

Kaimo mokykloms – šaltas politikų dušas

Panevėžio rajono kai kurių gimnazijų vadovams pastarąją savaitę teko dirbti psichologais – raminti tėvus, išgąsdintus politikų paskleistos informacijos apie uždaryti pasmerktas mokyklas.

Ažiotažas kilo, kai Panevėžio rajono valdančiųjų kolegos Seime – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai – išplatino sąrašą aštuonių dešimčių šalies gimnazijų. Joms esą gresia sunykti dėl Vyriausybės sprendimo, kad vienuoliktoje klasėje negali būti mažiau nei 21 mokinys.
Šiame skandalingame sąraše – ir trys Panevėžio rajono gimnazijos.
Jų vadovai tvirtina, kad tokia informacija neatitinka tikrovės.
Visgi rajono valdžia sutinka: nors kol kas vienuoliktokų rajono gimnazijoms užteks, demografinė tendencija gali gerokai apkartinti jų perspektyvą.

Pasmerktųjų sąrašas

Prieš kelias dienas valstiečių socialiniuose tinkluose išplatintame pranešime nurodoma, kad dėl Vyriausybės patvirtintų reikalavimų bus sužlugdytos ir anksčiau ar vėliau uždarytos 86 Lietuvos gimnazijos.
Tarp šių pasmerktųjų – ir Smilgių, Raguvos bei Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos.
Kai kilus ažiotažui buvusi švietimo ministrė konservatorė Jurgita Šiugždinienė kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl neva skleidžiamos neteisingos informacijos apie mokyklų tinklo pertvarką, valstiečiai „uždaromų“ gimnazijų skaičių sumažino iki 72.
Po tokio politikų ėjimo sąraše atsidūrusių mokyklų pedagogai dabar neriasi iš kailio bandydami gesinti gaisrą.

Paįstrio J. Zikaro gimnazija. P. Židonio nuotr.

Paįstrio J. Zikaro gimnazija. P. Židonio nuotr.

Paskelbė skubotai

Smilgių gimnazijos direktorė Asta Kačarauskienė pasakoja, kad praėjusią savaitę teko raminti ne tik būsimų vienuoliktokų, bet ir pradinukų tėvus.
Nors numatyta, kad nuo rudens nebebus galima sudaryti vienuoliktos klasės, jei joje bus mažiau nei 21 vaikas, daugelis suprato, kad bus uždaromos sąraše išvardytos gimnazijos.
„Šita jautri informacija paskleista skubotai, nepatikrinus faktų. Be to, formuojama nuomonė, kad uždaroma visa gimnazija, o ne tiesiog nelieka galimybės turėti 11 klasės. Mums pradėjo skambinti net pradinukų tėvai, sunerimę, ar tikrai nebelieka gimnazijos, tad kur jų vaikams reikės mokytis. Jei skelbia tokią informaciją, reikėtų pirmiausia ją patikrinti“, – pabrėžė A. Kačarauskienė.

Ant ribos

Smilgių gimnazijos direktorės teigimu, skaičiuojama, kad kitą rugsėjį mokyklai pavyks surinkti tiek mokinių, kad užtektų sudaryti 11-ą klasę.
„Situacija gali pasikeisti bet kada, bet dabar matome, kad 11 klasėje tikrai turėsime 21 vaiką, galbūt ir daugiau. Kasmet sulaukiame mokinių ir iš aplinkinių Radviliškio bei Pakruojo rajonų“, – teigė A. Kačarauskienė.
Anot jos, praktiškai visose klasėse yra po 20–26 vaikus.
Visgi stebima, kad pradinukų mažėja – demografinė tendencija neaplenkė ir Smilgių gimnazijos.
Bendruomenė turi vilčių, kad privalomas minimalus mokinių skaičius dar bus peržiūrėtas.
„Valdininkai skaičiuoja, kad nuo Smilgių iki Panevėžio – „vos“ trisdešimt kilometrų, bet kodėl neskaičiuojama, kad dažnam vaikui dar iki Smilgių gimnazijos reikia atvykti apie 10–18 kilometrų ne visuomet gerais žvyrkeliais. Tikimės, kad ateityje tas požiūris pasikeis ir kaimo mokyklos turės galimybę išlikti“, – vylėsi A. Kačarauskienė.

Dirbtinai sukeltas chaosas

Kilęs ažiotažas dėl mokykloms gresiančio uždarymo ne juokais išgąsdino ir valstiečių paviešintame sąraše įrašytos Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos bendruomenę.
Šios mokyklos direktorė Zita Kubilienė neslėpė pasipiktinimo skleidžiamomis melaganienomis, todėl teko raminti tėvus ir būsimus vienuoliktokus.
„Turime net 23-is dešimtokus. Jie visi planuoja toliau mokytis mūsų vienuoliktoje klasėje. Panevėžio rajono savivaldybė socialinėje erdvėje taip pat išplatino patikinimą, kad niekas rajone gimnazijų neuždarinės. Nesuprantama, kam naudingas toks dirbtinai keliamas chaosas: nerimauja ne tik tėvai, vaikai, bet ir mokyklų bendruomenės. Tai ne kas kita kaip politiniai žaidimai“, – stebėjosi Z. Kubilienė.
Direktorės teigimu, jų gimnazijų klasėse vidutiniškai mokosi po 22–23 vaikus. Jei atsitiktų taip, kad vienais metais mokykla nesurinktų reikiamo skaičiaus mokinių, tai nereiškia, kad kitąmet nebegalėtų turėti vienuoliktų klasių.
Pasak direktorės, jau dabar kai kurie moksleiviai iki mokyklos važiuoja apie 40 minučių, tad galima tik numatyti, kiek truktų jų kelionė į mokymą įstaigą ir atgal, jeigu Paįstryje neliktų gimnazijos.
„Tikėtina, kad tada važinėtų į miesto mokyklas, bet jos taip pat perpildytos. Toks jausmas, kad norima visus suvaryti į profesines“, – mano Z. Kubilienė.
Panevėžio rajone šiuo metu tėra šešios gimnazijos. Z. Kubilienė apgailestauja, kad švietimo politika orientuota į kaimo mokyklų sunaikinimą, ne išsaugojimą.
„Mokytojai ir streikuodami reikalavo mažinti vaikų skaičių klasėse, kad būtų galima užtikrinti mokymo kokybę, bet einama kitu keliu“, – kalbėjo Paįstrio J. Zikaro gimnazijos direktorė.

Sniego gniūžtės efektas

Panevėžio rajono meras Antanas Pocius neslėpė, kad reikalavimas, jog vienuoliktose klasėse mokytųsi mažiausiai 21 moksleivis, pridarė nemažai sumaišties.
Visos trys gimnazijos – Smilgių, Raguvos bei Paįstrio Juozo Zikaro, anot mero, šį rugsėjį planuoja turėti pilnus klasių komplektus, tačiau tolesnė jų perspektyva, pripažįsta meras, išties balansuoja ant plonos ribos.
Jau nuo 2025-ųjų dešimtokai, neišlaikę pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo, negalės tęsti mokslų vienuoliktoje klasėje. Jie turės tris išeitis – kartoti kursą, rinktis profesinį mokymą ar papildyti Užimtumo tarnybos klientų gretas.
„Bjaurus dalykas, kai esame spraudžiami į mokinių skaičiaus rėmus“, – kalbėjo rajono meras.
Tačiau, ramina A. Pocius, gimnazijų, nesurinkusių 21-o vienuoliktoko, niekas nepultų uždaryti.
„Jokių kalbų apie gimnazijų uždarymą negali būti, tik galbūt tais metais nebūtų vienuoliktos klasės. Bet galutinio sprendimo, ką reikėtų daryti su joje norinčiais mokytis vaikais, dar neturime“, – pripažįsta A. Pocius.
Anot jo, didžiausia bėda, kad mokykloje nebeleidžiant sudaryti vienuoliktų klasių, prasideda sniego gniūžtės efektas – alternatyvų pradeda ieškoti ir kiti vaikai.
„Tuomet jau ir devintokai ar dešimtokai pradeda dairytis kitos mokyklos. Įkandin jų paseka ir mažiausieji. Taip palaipsniui mokykla ir sunyksta. Nesinori taip lengvai išdraskyti rajono mokyklų. Turime dėti visas pastangas išsaugoti savo gimnazijas“, – tvirtina A. Pocius.

 

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite