Tačiau, priešingai nei tokie ekstremalūs nuotykiai, siaubo filmus renkasi tie, kurie nori patirti baimę jausdami saugumą.
Žinant, kad baimė nėra reali, žmogui kyla kontrolės jausmas, o mokslininkų teigimu, tai gali būti naudinga tiek psichinei, tiek fizinei sveikatai.
Kai kurie žmonės skeptiškai vertina siaubo filmų žiūrėjimą. Tačiau mokslininkai tvirtina, kad tai neturi neigiamo poveikio, o tam tikrais atvejais net gali būti naudinga. Baisios akimirkos sužadina „kovok arba bėk“ reakciją dėl išskiriamo adrenalino ir kitų hormonų, o tuo pačiu slopinami streso hormonai. Taigi siaubo filmų žiūrėjimas yra puikus būdas sumažinti stresą.
Be to, mokslininkai teigia, kad siaubo filmai gali padėti žmonėms, sergantiems depresija, nes depresijos metu pastebimai sumažėja adrenalino lygis. Šią situaciją gali pagerinti tinkamos emocijos, gautos žiūrint siaubo filmus. Kai kurie gali sakyti, kad siaubo filmai sukelia tamsias emocijas, tad kaip tai gali padėti kovoti su depresija? Tiesa, jie neprivers juoktis kaip komedijos, tačiau gali sumažinti beviltiškumo, nerimo ir liūdesio jausmą. Todėl Amerikos psichologai rekomenduoja žiūrėti siaubo filmus tiems, kurie kenčia nuo nerimo sutrikimų. Ir jei filmas tikrai įdomus ir baisus, žiūrėjimo malonumas taip pat prisideda prie savijautos gerinimo, o sveikatai nekenkia, kaip, pavyzdžiui, važinėjimasis ekstremaliais atrakcionais.
Dažniausiai norėdami sudeginti kalorijas ir atsikratyti antsvorio einame į sporto salę ar bent jau atliekame pratimus namuose. Tačiau ne vien fizinis krūvis skatina kalorijų deginimą – reakcija į bauginančias scenas taip pat padeda. Todėl, jei turite problemų su antsvoriu, siaubo filmų žiūrėjimas gali būti papildoma priemonė, nors stebuklų tikėtis nereikėtų. Nuo kelių siaubo filmų staiga nesulieknėsite, bet derinant su kitomis priemonėmis, rezultatas gali būti pastebimas.
Paprastai peršalus ar susirgus sezoniniu gripu rekomenduojama vartoti daugiau citrusinių vaisių dėl juose esančio vitamino C, kuris tariamai stiprina imunitetą. Tačiau iš tiesų vitamino C nauda šiuo atžvilgiu yra abejotina. Įrodymai, kad citrusiniai vaisiai ar kiti vaisiai pagreitintų sveikimą, nėra patikimi, o antivirusiniai preparatai gali būti veiksmingesni. Tačiau kai kurių tyrimų duomenimis, siaubo filmai taip pat gali stiprinti imunitetą. Po tokių filmų žiūrėjimo smegenys gauna didelę dozę dopamino, glutamato ir serotonino, kurie teigiamai veikia imunitetą ir palaiko smegenis aktyvioje būklėje. Tai nereiškia, kad siaubo filmai gali pakeisti antivirusinius vaistus, bet jų poveikis sveikatai yra pastebimas – Čikagos universiteto tyrimas, paskelbtas žurnale PsyArXiv, parodė, kad siaubo filmų mėgėjai lengviau ištvėrė COVID-19 pandemiją.
Tikriausiai pastebėjote, kad yra žmonių, kurie tiesiog negali gyventi be siaubo filmų. Galbūt jūs pats esate šio žanro gerbėjas. Kas lemia tokį potraukį? Tyrimai rodo, kad maždaug 10% žmonių turi adrenalino priklausomybę, tad jiems reikia adrenalino antplūdžio, kad jaustųsi gyvi ir energingi. Galbūt jūs ar jūsų pažįstami priklauso šiai kategorijai ir adrenalino ieško žiūrėdami siaubo filmus.
Be to, siaubo filmuose dažnai vaizduojamos situacijos, su kuriomis tikėtina, kad nesusidursime kasdieniame gyvenime. Todėl šie filmai suteikia naujumo pojūtį ir leidžia pabėgti nuo kasdienybės. Vaiduokliai, vampyrai, maniakai panardina mus į kitą, neegzistuojantį pasaulį, padeda atsiriboti nuo kasdienių rūpesčių.
Visa tai rodo, kad jei mėgstate siaubo filmus, neverta atsisakyti šio malonumo. O jei dar nesate jų žiūrėję, verta pabandyti – galbūt ir jūs atrasite juose kažką sau.