("Sekundės" archyvo nuotr.)

Iš kabinetų – tramdyti piktadarių

Iš kabinetų – tramdyti piktadarių

Nuo šiol palikę popierius valdininkai turės eiti į gatves bausti kelių „erelių“, triukšmautojų, girtuoklių ir kitų pažeidėjų. Tokios pareigos užgriuvo seniūnus ir miestų savivaldybių specialistus.

Artėja Lietuvos valstybės atkūrimo diena, kai ant kiekvieno pastato privalės plevėsuoti oficialus šalies simbolis – vėliava. Ar lietuviai laikosi šios pareigos, anksčiau tikrindavo policija. Dabar tokia pareiga perleista seniūnams ir kitiems valstybės tarnautojams.

Nuo sausio 1 d. įsigaliojus naujam Administracinių nusižengimų kodeksui (ANK), jų pečius užgulė dar daugiau panašių funkcijų.

Kai kuriuos administracinius pažeidimus spręsdavo ir savivaldybėse suburtos administracinės komisijos. Jų taip pat nebeliko.

Kaip įvertinti?

Seniau seniūnai galėdavo surašyti protokolus tik dėl išvažinėtų ar išganytų pasėlių. O pagal naują tvarką šiems valstybės tarnautojams teks rūpintis dar keliomis dešimtimis įvairių administracinių nusižengimų.

Miežiškių seniūnas Albinas Jacevičius apskaičiavo, kad jam su bendradarbiais teks vykdyti 23 naujas funkcijas. Jo pavaduotojas ar socialinis darbuotojas turės surašyti protokolus dėl ANK pažeidimų, o seniūnui teks priimti nutarimą.

Seniūnai bus kaip teisėjai. Reikės skaityti kodeksą ir įvertinti nusižengimą. O jei gresia piniginė bauda, kaip ją apskaičiuoti nuo minimalios iki maksimalios?“ – savo nuomonę apie pasikeitusį darbą dėstė A. Jacevičius.

Seniūnas įsitikinęs, kad principingai doroti pažeidėjų nepavyks. Prieš kelerius metus jam jau teko nubausti arklius žiemą ant sniego laikiusį asmenį ir teismas jį vėliau išteisino.

Nuvykome su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais į įvykio vietą. Nubaudėme gyvulių šeimininką už jų nepriežiūrą. O šis apskundė mus teismui ir laimėjo“, – prisiminė pašnekovas.

Miežiškių seniūnas A. Jacevičius įsitikinęs, kad su pažeidėjais patogiau bus tartis gražiuoju, nei juos principingai bausti. “Sekundės“ archyvo nuotr.

Baisu bausti

Susitarti taikiai, pasak seniūno, siūlo ir patys naujojo kodekso aiškintojai. Jei esą prasižengėlis apgailestauja, geriau jį pabarti ir įspėti.

Kol kas Miežiškių seniūnijoje nuo metų pradžios nenubaustas nė vienas pažeidėjas. Seniūnijos darbuotojai neseniai buvo mokymuose ir vis dar bando perprasti naują tvarką.

Artėja Vasario 16-oji. Kaip seniūnas, tą dieną turiu laisvadienį. Bet turėsiu važinėti po kaimus ir tikrinti, ar gyventojai laikosi pilietinės pareigos iškelti vėliavą“, – „Sekundei“ tvirtino A. Jacevičius.

Be to, jam teks stebėti, ar parduotuvės vaikams neparduoda energinių gėrimų, cigarečių, ar po kaimus nevažinėja neblaivūs vairuotojai ir net kontroliuoti, ar prekybininkai teisingai naudoja kasos aparatus.

Socialiniai darbuotojai galės surašyti protokolus dėl nusižengimų, susijusių su vaikais, šeimomis.

Miežiškių seniūno pastebėjimu, jo kompetencijai priskirtų nusižengimų kaimuose nebūna itin daug. Tačiau nauja tvarka esą jam ir seniūnijos darbuotojams uždės nemažai papildomo darbo.

Pašnekovo nuomone, į kai kuriuos pažeidimus reaguos ir policija. Tačiau smulkesnius dieną teks aiškintis jam.

Seniūnams primesta pareiga

Su policininku tapatinamas jaučiasi ir Ramygalos seniūnas Valdas Chirv. Skirtumas, anot jo, tik toks, kad policijos pareigūnai savo darbo mokosi ketverius metus, o seniūnijų vadovams viską tenka suprasti per vieną seminarą.

Palaidi šunys, pasėliai, viešoji tvarka, triukšmas, eismo įvykiai – nežinau, kaip viską sužiūrėti. Manau, kad policininkų darbas tiesiog numestas savivaldai. Panaikino gaisrininkus kaimuose – seniūnams liepė eiti savanoriauti. Nebeliko įgaliotinių, jų pareigos – vėl mums“, – kalbėjo dar nė vieno pažeidėjo pagal naują tvarką nenubaudęs V. Chirv.

Be teisinio pasirengimo, anot jo, priimti nutarimus ir skirti baudas bus labai sunku. Seniūnai, anot jo, rizikuoja įsisukti į teismų karuseles.

Iki šių metų gyvavusiose savivaldybių administracinėse komisijose panašius klausimus kartu spręsdavo ir teisininkai, ir kiti specialistai. Todėl priimti objektyvų sprendimą būdavo lengviau.

Doros gražiuoju

Gražiuoju užfiksuotus pažeidimu bei skundus žada spręsti ir Karsakiškio seniūnijos vadovė Rima Jaškūnienė.

Dar nieko nesame nei surašę, nei nubaudę. Bandysime dėl mažų nusižengimų įspėti. Galėsime prieiti prie duomenų bazės ir matyti, ar nusižengta pirmą kartą, ar daugiau. Patys taip pat duomenis siųsime į bendrą sistemą“, – pasakojo seniūnė.

Naujai tvarkai įgyvendinti, anot jos, reikės ir teisininkų, ir policijos pagalbos.

Savivaldybės teisėjai

Administracinės komisijos nebeliko ir Panevėžio miesto savivaldybėje. Čia protokolus už administracinius nusižengimus ir nutarimus surašys administracijos skyriai.

Kaip „Sekundei“ aiškino Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Aušrys Valkūnas, protokolą surašys pavaduotojas arba specialistas, o nutarimą priims skyriaus vedėja. Svarbu, kad šių darbų nedarytų vienas asmuo.

ANK straipsniai išskirstyti pagal savivaldybės skyrių funkcijas ir darbuotojai kontroliuos jiems priklausančius pažeidimus. Mūsų skyrius stebi atliekų, automobilių stovėjimo rinkliavas, gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimus“, – „Sekundei“ aiškino vedėjo pavaduotojas.

Teisės ir viešosios tvarkos skyriuje jau yra surašytas protokolas dėl nesumokėto mokesčio už automobilio stovėjimą, bet nutarimas dar nepriimtas.

Pasak A,Valkūno, Savivaldybės darbuotojams dėl naujos tvarkos labai daug darbo neprisidėjo. Tačiau teko iš naujo peržiūrėti kodeksą ir taikomas nuobaudas.

Komentarai

  • Niekada niekas neives tvarkos,kol bus tokie teisejai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų