Kasmet siūlančiųjų policijos pareigūnams kyšius mažėja. Manoma, kad prie to prisidėjo ne tik žmonių sąmoningumas, bet ir policijoje įkurtas kovos su korupcija padalinys, griežtesnė šios srities kontrolė, nusikalstamų veikų registravimas. DELFI nuotr.

Išsipirkti bando ir pinigais, ir kebabais

Išsipirkti bando ir pinigais, ir kebabais

 

Už kyšį policijos pareigūnui galima netekti laisvės ilgiems metams, tačiau tuo rizikuojančių pažeidėjų vis tiek netrūksta. Siūlomi kyšiai dažnai stebina net pačius pareigūnus.

Kaip teigė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė Rasa Meištė, Panevėžio apskrityje praėjusiais metais nustatyta 17, o 2016-aisiais – 27 pažeidėjai, kurie nuo atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimus bandė išsisukti siūlydami kyšius. Visoje Lietuvoje tokių pažeidėjų praėjusiais metais buvo 393.

Kasmet tokių, kurie, užuot sumokėję baudą, siūlo kyšį, mažėja: 2005 metais įkliuvo 816, o 2004–aisiais 896 asmenys. Policijos departamentas skelbia, kad tokius pokyčius lėmė ne tik žmonių sąmoningumas, bet ir policijoje įkurtas kovos su korupcija padalinys, griežtesnė šios srities kontrolė, nusikalstamų veikų registravimas ir net tai, kad daugelyje policijos tarnybinių automobilių įdiegta vaizdo filmavimo technika. Skamba gal kiek keistai, bet viena netradicinių kovos su korupcija formų pareigūnai laiko ir tą, kad daugiau moterų priimta dirbti į Kelių policiją. Tarptautiniai tyrimai rodo, jog moterys yra kur kas atsparesnės korupcijai.

Beje, dailiosios lyties atstovės daug rečiau ir siūlo kyšius. Nors moterys ir taip linkusios gerokai rečiau pažeisti Kelių eismo taisykles, jei padaro pažeidimus ir būna sustabdytos, dažniau reiškia emocijas ašaromis, bando prašyti, kad paleistų, ar skambina artimiesiems pasitarti.

„Situacijų, kai pareigūnams siūlomi kyšiai, pasitaiko labai įvairių. Kartais bauda už pažeidimą, pavyzdžiui, vairavimą neprisisegus saugos diržo ar kalbėjimą telefonu, būna mažesnė nei pažeidėjų siūlomas kyšis. Sunku paaiškinti, kodėl žmonės taip elgiasi. Bandymas papirkti pareigūnus užtraukia dar daugiau bėdų“, – teigė R. Meištė.

Papildomų nemalonumų prisidarė ir antradienį popiet pareigūnų Paliūniškio g. sustabdyto patikrinti automobilio BMW 118D 39-erių vairuotojas panevėžietis. Alkoholio matuokliu jam nustatytas 1,63 promilės girtumas. Vengdamas atsakomybės, vyriškis tarnybiniame automobilyje ant priekinės dešinės pusės sėdynės padėjo 450 eurų kyšį. Dabar jam teks atsakyti ne tik už vairavimą neblaiviam, bet ir už bandymą papirkti policijos pareigūnus.

Originalūs ir dosnūs

R. Meištės teigimu, tai buvo viena didžiausių sumų pastaraisiais metais, kuri kaip kyšis pasiūlyta pareigūnams. Dažniausiai pažeidėjai tikisi išsisukti su iki šimto eurų siekiančiais kyšiais. Tiesa, kartais pareigūnai sulaukia ir kiek netradicinių „dovanėlių“: nuo kebabų iki kvietimo į pasimatymą.

„Pažeidėjai pasižymi ir originalumu. Pasitaiko net tokių atvejų, kai vietoj pinigų kviečia puodelio arbatos, siūlo mėsos gaminių ar kitų produktų. O kai kada net prašo palydėti iki bankomato, kad galėtų išsiimti pinigų ir savotiškai „atsidėkoti“ pareigūnams. Dažnas net nesupranta, kaip pareigūnai gali nepriimti tokio pasiūlymo ir išrašyti baudą už papirkimą“, – teigė R. Meištė.

Nors Panevėžio pareigūnams dažniausiai buvo siūlomi pinigai ir valgomi kyšiai, kitų miestų policininkai yra sulaukę dar labiau viliojančių pasiūlymų. Klaipėdoje dvi moteriškės už tai, kad pareigūnė iš areštinės paleistų vienos jų vyrą ir sumažintų namuose kratos metu rastų narkotinių medžiagų kiekį, siūlė perleisti savo butą, automobilį BMW ir net nupirkti poilsinę kelionę į Turkiją. Tai buvo didžiausias iki šiol policijos istorijoje siūlytas kyšis.

Gana dažna situacija, kai pareigūnams siūlomas automobilis, kuriuo važiavo pats pažeidėjas. Vilniuje eismo įvykį sukėlęs vyriškis, kuriam buvo nustatytas 2,39 promilės girtumas, kaip kyšį pareigūnams norėjo atiduoti sudaužytą automobilį „Peugeot 206“. Kitas neblaivus Vilniaus rajono gyventojas pareigūnams pasiūlė motociklą „Yamaha“. Vyriškis teigė, kad jo motociklas vertas 700 eurų, o kad nebūtų per mažai, priedo ir mobilųjį telefoną taikėsi padovanoti. O jurbarkiškis, kišenėse neradęs solidžios sumos, nuo kaklo nusiėmęs baltos spalvos grandinėlę, nuo piršto nusimovęs baltos spalvos žiedą ir pridėjęs mobiliojo ryšio telefoną, bandė juos įsiūlyti pareigūnams. Viena Vilniaus tyrėja buvo gerokai nustebinta, kai už grasinimą susidoroti sulaikytasis jai pasiūlė labai moterišką kyšį – suknelę, supakuotą dailioje dėžutėje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų