Šokių vakaro „Kam virš 35“ organizatorius, Paįstrio kultūros centro meno vadovas Virginijus Kiršgalvis pripažino: šokius vyresniesiems išprašė vietos žmonės.
„Mes juk užaugome šokdami! Šokiai vykdavo mokyklose, miestų kultūros namuose, kolūkių laikais kaimuose irgi retas savaitgalis praeidavo be šokių. O va pastaruoju metu šokius imame pamiršti, jie nebeorganizuojami. Bet kultūros darbuotojams adresuoti prašymai rodo, kad žmonėms to reikia“, – įsitikinęs V. Kiršgalvis.
Pasak jo, žmonės nori savaitgalių vakarais išeiti iš namų, pabendrauti, atnaujinti pažintis ar užmegzti naujų.
Pirmame „Kam virš 35“ vakare, skambant muzikiniam fonui, dainuoti buvo pasirengęs pats V. Kiršgalvis su bičiuliu Laimu Bekeriu.
Parengė jiedu XX a. pabaigos – XXI a. pradžios populiarių dainų, kurias ir dabar paniūniuoja vyresnieji, repertuarą. Taip pat nusiteikę traukti ir šių dienų atlikėjų dainas.
„Dainuoti galėčiau kone visą darbo dieną – aštuonias valandas. Tačiau per šokius pasirengėme tai daryti maždaug pusantros valandos. 19 valandą prasidėję šokiai tikriausiai baigsis iki 21 valandos“, – svarstė V. Kiršgalvis.
Dainuoti Paįstryje organizuojamuose šokiuose pasirengę Virginijus Kiršgalvis ir Laimas Bekeris. Paįstrio kultūros centro nuotraukos
Paįstrio kultūros centro vadovo žiniomis, vyresniems žmonėms skirti šokių vakarai populiarūs Molėtuose, Prienuose.
Pasak V. Kiršgalvio, tokia pramoga – toli gražu ne šių laikų naujovė.
Kuršėnuose užaugusiam Virgilijui tėvukas pasakodavo, kaip pokariu į kolūkius suvaryti žmonės po sunkių dienos darbų susirinkdavo į kurią nors iš kaimo sodybų pasišokti.
„Rinkdavosi anaiptol ne vien jaunimas. Beje, tada buvo mada bent kiek pramokti groti armonikomis, jų būdavo dažnoje šeimoje. Tad vieni grodavo, kiti šokdavo“, – tėčio pasakojimus mena V. Kiršgalvis.
Bėgant metams armonikas pakeitė gitaros.
V. Kiršgalvis neabejoja, kad ir praėjusio amžiaus viduryje, ir jo pradžioje, o ir dar anksčiau, pasišokti žmonės rinkdavęsi ne tik Žemaitijoje, bet ir Aukštaitijoje.
„Skirtumas tarp aukštaičių ir žemaičių galbūt buvęs tas, kad į šokius aukštaičiai greičiausiai atsinešdavę alaus. O štai Žemaitijoje alus sodžiuose negamintas, tad šokėjai gerdavo pieną. Tą tikrai žinau“, – patikino V. Kiršgalvis.
Dabar, svarsto meno vadovas, laikai pasikeitė – einant į šokius, kaip būdavo jo jaunystėje, „dėl drąsos“ nebesivaišinama.
„Būdavo ir mada per šokius susimušti. Bet tai irgi jau pamiršta“, – patikino „Kam virš 35“ organizatorius.
Ir garantavo: „Tie, kas per daug „vaišinasi“, į šokius neateina. Jie ateina iki seniūnijos, kad parašytų prašymus pašalpoms“, – mano pašnekovas.
V. Kiršgalvis norėtų, jog šokiai kompensuotų ir bendravimo stygių. Jo nuomone, ir tie, kas groja, dainuoja, vaidina įvairiuose Paįstrio kultūros centro kolektyvuose, visų pirma ateina pabendrauti. Meno vadovas sakė netgi girdėjęs vieno iš kolektyvų narę aiškinant kitai, kodėl dalyvauja kultūrinėje veikloje.
„Moteris nuoširdžiai dėstė į repeticijas ateinanti, kad pabendrautų, su visais išgertų arbatos. O repetuojama prieš skirstantis į namus“, – juokiasi V. Kiršgalvis.
Jis ir nesitiki, kad atėjusieji į šokių vakarą „Kam virš 35“ tuoj puls šokti.
Iš pradžių, anot meno vadovo, bus bendraujama, apsižiūrima, klausomasi dainų. O šokius pradės drąsiausieji.
„Nesu koks nors šoumenas, nesu konferansjė, tad kokių nors kalbų per šokių vakarą nesakysiu, žmonių „neužvedinėsiu“, – sako V. Kiršgalvis.
Pertraukėlėje tarp dainų nebent praneš, kad šokti kviečia merginos.
V. Kiršgalvis skaičiavo, kad Paįstrio kultūros centro salėje galėtų suktis iki pusšimčio šokėjų porų.
Pasidomėjus, kas, jo manymu, ateis pasišokti, meno vadovas svarstė, kad, kaip visada ir visur, iniciatyvą greičiausiai rodys moterys.
„Kurios turi vyrus, manau, šokti vesis juos. Neturinčios vyrų vienos greičiausiai neis, nes į šokius po vieną eiti moterims kažkodėl neįprasta. Tikriausiai kviesis drauges. Tikiu, ateis ir vienišų vyrų“, – šokėjų laukia V. Kiršgalvis.
O štai jaunimas, svarsto pašnekovas, į šokių vakarą „Kam virš 35“ greičiausiai neužsuks.
Ir ne todėl, kad nurodyta amžiaus riba. Organizatoriaus nuomone, jaunimui su vyresniaisiais nelabai įdomu.