Jau artimiausiomis dienomis vakcinos nuo COVID-19 pasieks slaugos ir globos įstaigas. Daugelyje jų nemaža dalis gyventojų ir darbuotojų jau prasirgę arba vis dar grumiasi su šia liga. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Išgyvenusieji pragarą laukia skiepų

Išgyvenusieji pragarą laukia skiepų

Lietuvą pasiekė ketvirtoji vakcinos nuo COVID-19 siunta, joje – 25 tūkst. 740 dozių. Visos jos bus išdalytos globos ir slaugos namams. Šią savaitę skiepijimai prasidės ir Panevėžio miesto bei rajono slaugos ir globos įstaigose. Viruso židiniais tapusių globos namų vadovai sako vakcinų laukę kaip išsigelbėjimo iš savotiško pragaro, kai nevaldomai išplitęs virusas pareikalavo ir daugybės gyvybių.

Šiuo metu bene sudėtingiausia situacija Panevėžio rajone įsikūrusiuose Jotainių socialinės globos namuose. Nuo gruodžio 20-osios iki dabar čia užfiksuotos jau 22 globotinių mirtys.

Kol kas oficialiai patvirtinta, kad nuo COVID-19 mirė trys gyventojai. Anot Jotainių socialinės globos namų direktoriaus pavaduotojos socialiniam ir medicininiam darbui Violetos Lumbienės, daugelis mirčių buvo visai netikėtos.

Daug atvejų buvo tokių, kai žmogus iš vakaro net neturėjo temperatūros, jautėsi ganėtinai gerai, o ryte kūnas rastas be gyvybės ženklų. Baisiausia, pasak pavaduotojos, kad net greitoji pagalba atsisakydavo sunkiausius pacientus vežti į ligoninę.

„Būna, kad po kelis kartus tam pačiam žmogui kviečiame greitąją, bet į ligoninę atsisako vežti. Tik per didžiausius triukšmus pavyksta pasiekti, kad žmogus gautų stacionarinę pagalbą. Suprantu, kad ir ligoninėje nėra vietų. Neva mes taip pat galime suteikti tokį pat gydymą, bet mes nesame ligoninė, čia tik globos namai. Turime įsigiję keturis deguonies aparatus, be jų situacija būtų dar tragiškesnė, bet tokiems sunkiems ligoniams reikia kitokio gydymo“, – kalbėjo V. Lumbienė.

Į ligos patalą vienas po kito atgulė ne tik gyventojai, bet ir darbuotojai. Direktoriaus pavaduotoja V. Lumbienė neslėpė, kad buvo tokių dienų, kai iš nevilties ir dėl fizinio bei emocinio krūvio darbuotojai netramdė ašarų.

„Praėjęs penktadienis buvo kritiškiausia diena. Atrodė, kad blogiau jau negali būti. Virtuvėje liko tik viena virėja. O aukštuose, kur gyvena po 60 globotinių – vos viena slaugytoja. O juk reikia gyventojus ir pamaitinti, pakeisti sauskelnes, išvalyti ir dezinfekuoti patalpas. Krūviai nežmoniški. Nepamačius iš arti tokio pragaro sunku suvokti“, – pasakojo pavaduotoja.

Šiuose globos namuose iš 182 gyventojų serga 60, iš 118 darbuotojų sveikų likę tik 50.

P. Skrudupio teigimu, Šv. Juozapo globos namuose visi, kurie nesirgo, įtraukti į skiepijamųjų sąrašus. Bet ir čia yra nenorinčiųjų skiepytis. „Sekundės“ nuotr.

Viltys į skiepus

Jotainių globos namus šiandien pasieks vakcinos. Pasak pavaduotojos, per vieną dieną planuojama paskiepyti tiek darbuotojus, tiek ir globotinius. Iš viso reikės 180 vakcinos dozių, tačiau gali būti, kad panaudota jų bus mažiau. Antradienį buvo laukiama paskutiniųjų COVID-19 tyrimų rezultatų. Jeigu bus nustatyta, kad žmogus užsikrėtė, skiepytis jis negalės. Pageidavimą gauti skiepą nuo COVID-19 išreiškė visi gyventojai ir praktiškai visi darbuotojai. Tik trys jų skiepytis atsisakė dėl turimų alergijų ir tam tikrų baimių.

„Labai tikimės išeiti iš tos beviltiškos situacijos. Dideles viltis dedame į skiepus“, – sako V. Lumbienė.
Vilčių teikia ir tai, kad į darbą grįžta pirmieji susirgę ir jau pasveikę darbuotojai. Pagelbėti virtuvėje taip pat atsirado savanorių – savo pagalbą pasiūlė dėl karantino uždarytų kavinių virėjai.

Suklupo prie finišo

Viruso židinys liepsnoja ir Panevėžio Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose. Jų direktorius Sigitas Juodzevičius pasakojo, kad tiek čia slaugomi senukai, tiek darbuotojai bus skiepijami ketvirtadienį. Kol kas jis negalintis pasakyti, kiek vakcinos dozių reikės. Šiomis dienomis kaip tik sudarinėjami sąrašai ir, kaip sako S. Juodzevičius, atliekamas šviečiamasis darbas dvejojantiesiems dėl skiepų naudos.

„Kaip girdime iš spaudos, vieni skiepų nori be eilės, „po blatu“, o kiti jų atsisako, nors turi galimybę pasiskiepyti. Tokių abejojančiųjų ir tvirtai nusprendusių, kad skiepas jiems nereikalingas, turime apie dešimt“, – sakė S. Juodzevičius.

Šiuose globos namuose serga 20 globotinių ir septyni darbuotojai. Anot S. Juodzevičiaus, situacija įstaigoje gana įtempta. Pastarąjį pusmetį ne kartą jų globos namuose buvo fiksuota susirgimo koronavirusu atvejų, tačiau pavykdavo infekciją suvaldyti jai neišplitus. Kai liko vos kelios savaitės iki skiepų gavimo, virusas išplito visoje įstaigoje. Darbuotojai testuojami kas tris dienas, tačiau užgesinti ligos židinį šįkart sudėtingiau.

Direktoriaus teigimu, šis virusas tuo ir pavojingas, kad žmogus jį gali platinti net ir nežinodamas, jog pats serga. Kaip ir nutiko šioje įstaigoje.

„Tiek išplito, kad nebeįmanoma buvo suvaldyti, nors iki tol laikėmės gana gerai. Kai jau vakcina pakeliui, nebeatsilaikėme, dėl to šiek tiek skaudu. Aš pats esu infekcinių ligų gydytojas, toje srityje dirbęs du dešimtmečius, tad puikiai suprantu, kad be vakcinos vargu ar pavyks virusą suvaldyti“, – sakė S. Juodzevičius.

Baisiausia išgyveno

Praėjusių metų pabaigoje itin sudėtingą laikotarpį teko išgyventi ir Šv. Juozapo globos namų kolektyvui, kai nebelikus kam dirbti, teko prašytis savanorių ir geros valios žmonių pagalbos. Šiuo metu čia nebėra sergančių nei globos namų gyventojų, nei darbuotojų. Šv. Juozapo globos namų direktorius Patrikas Skrudupis teigė, kad vakcinavimas jų įstaigoje suplanuotas trečiadienį. Numatyta gauti 54 vakcinos dozes, mat didžioji dauguma COVID-19 jau prasirgę: apie 40 proc. darbuotojų ir apie 75 proc. gyventojų. Šių globos namų neaplenkė ir mirtis – nuo spalio iki sausio fiksuota trylika mirčių atvejų, kurie susiję su COVID-19.

„Visi, kurie nesirgo, įtraukti į skiepijamųjų sąrašus. Bet kaip ir visur, ir čia yra nenorinčių skiepytis. Iš 25 dar nesirgusių gyventojų tokių yra 5, o iš 31 darbuotojo, galinčio gauti skiepą, jo nenori 6“, – pasakojo P. Skrudupis.
Nors Šv. Juozapo globos namuose dabar gerokai ramiau, nei kad buvo metų pabaigoje, kai globos namai buvo tapę didžiausiu COVID-19 židiniu mieste, tiek darbuotojai, tiek ir globotiniai viliasi, kad vakcina padės grįžti į įprastą gyvenimą. Anot direktoriaus, kita mažiau matoma karantino pasekmė – atskirtis ir vienišumas.

„Per Kūčias aplankiau visus gyventojus jų kambariuose, nes bendros vakarienės teko atsisakyti. Viena globotinė guodėsi, kokia buvo kvailė, kad ankstesniais metais taip nenorėjo Kūčių, nes neturėjo nuotaikos. Dabar labai gailisi ir kai tik sulauks Kūčių, su dideliu džiaugsmu sės prie bendro stalo. Visa ši situacija leido įvertinti tuos paprastus dalykus, kurie tarsi buvo savaime suprantami, todėl ir nebevertinami. Vakcina atneša viltį, kad galima bus grįžti į gyvenimą, kurį pažinojome iki šio viruso, tik dabar labiau vertinsime, ką turime brangaus“, – mano P. Skrudupis.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų