Internetas įkvepia šiuolaikinius miesto gelbėtojus

Internetas įkvepia šiuolaikinius miesto gelbėtojus

 

Šalia namų įlūžo šaligatvių plytelė, gatvėje atsivėrė duobė, kaimynas muša žmoną – šiandien visa tai jau galima išspręsti kelių kompiuterio klavišų paspaudimu. Panevėžio savivaldybė ir net policija negali atsidžiaugti interneto programomis bei socialiniais tinklais, kurie padeda nudirbti krūvas darbų. Kartais iš tokio bendradarbiavimo galima net ir užsidirbti.

„Bijūnų g. (prie A. Baranausko g. 36 namo) asfalto dangoje atsivėrusi gili duobė, gali įvykti avarija ar būti sužaloti dviratininkai, nepastebėję duobės. Pažeista danga netvarkoma jau daugiau kaip 6 mėn.“

„Noriu pranešti apie želdinį, esantį priešais namą adresu: A. Baranausko g. 40, Panevėžyje. Medis yra senas ir pavojingai pasviręs. Kilus didesnei vėtrai jis griūtų tiesiai ant namo stogo, taip sukeldamas pavojų ne tik namui, bet ir jo gyventojų gyvybėms. Yra parašytas ne vienas prašymas Panevėžio savivaldybei. Kažkodėl tai yra ignoruojama. Nors prieš keletą metų medis buvo raudonai pažymėtas nupjauti.“

„Nuo gyvenamųjų namų – „Babilono“ – dviračiais pasiekti darbo vietą Pramonės kvartale (Pramonės g. galą) praktiškai neįmanoma. Nuo „Babilono“ iki „Schmitz Cargobull“ dar šaligatvis yra, tačiau pro „Panevėžio stiklą“ reikia skristi oru arba važiuoti gatve, nes nėra net šaligatvio.“

„Vilniaus g. atkarpoje nuo J. Basanavičiaus gatvės iki Margių g. vienoje pusėje išardyti gatvės apšvietimo stulpai. Tamsiuoju paros metu eiti Vilniaus g. nejauku.“

Tokie ir panašūs skundai plaukia į neseniai startavusią internetinę programą „Tvarkau Panevėžį“. Joje užsiregistravę Panevėžio gyventojai ar svečiai gali greitai ir operatyviai pranešti miesto Savivaldybei apie pastebėtas negeroves Aukštaitijos sostinėje. Be visa to, pareiškėjui tuoj pat atsakoma, ar informacija nagrinėjama, ar jau išspręsta, suteikiamas kompetentingas situacijos paaiškinimas. Miesto bėdas galima išvysti pažymėtas interaktyviame žemėlapyje.

Žmonės mato daugiau

„Internetinė sistema „Tvarkau Panevėžį“ labai pasiteisino – joje matome miesto pulsą. atsakingos tarnybos nepajėgios pamatyti visų bėdų, o žmonės savo aplinkoje tikrai mato viską. O dar geriau, jei apie tai mus informuoja“, – dėl programos efektyvumo džiaugėsi Panevėžio mero pavaduotojas Aleksas Varna.

Nuo birželio veikiančioje pranešimų registravimo internetinėje erdvėje programoje gyventojų aktyvumas dar tik įsivažiuoja ir rudeniop padidėjo. Mat iki tol buvo naudojama bandomoji versija.

Iš viso Panevėžio savivaldybę internetu per tris mėnesius pasiekė beveik trys dešimtys pranešimų. Juose autoriai daugiausia skundėsi dėl gatvių nepriežiūros, eismo organizavimo, dviračių takų infrastruktūros trūkumo bei aplinkos švaros.

Mero pavaduotojo teigimu, nors internetas vieno langelio darbuotojų Savivaldybėje nuo lankytojų dar neišlaisvino, krūvis jiems šiek tiek sumažėjo.

„Skatiname žmones naudotis sukurta internetine sistema, tai patogiau ir greičiau“, – teigė A. Varna.

Panevėžio mero pavaduotojas A. Varna džiaugiasi naujos galimybės įtraukti gyventojus į miesto tvarkymą efektyvumu. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Skaitmeninė visuomenė

Pasak Panevėžio savivaldybės e. plėtros skyriaus vedėjos Ritos Bytautaitės, minėta programa suteikia dar ir skaidrumo, viešumo bei kontrolės betarpiškam valdžios ir gyventojų bendravimui. Kiekvienas gautas pranešimas tuoj pat pasiekia reikalingą Savivaldybės skyrių, ten paruošiamas viešas atsakymas ir sprendžiama pati problema. Ši iš karto užregistruojama dokumentų valdymo sistemoje. 90 proc. skundų paprastai nukreipiama Miesto infrastruktūros skyriaus atsakingiems specialistams.

„Gyventojai gali ne tik pranešti apie bėdas ir matyti, kas daroma su jų skundu. Jei prašoma, pareiškėjui atsakoma ir elektroniniu laišku“, – teigė vedėja.

Anot jos, pranešimų pastaruoju metu daugėja. Savivaldybei esą rūpi net ir menkiausios smulkmenos – visa tai ugdo žmonių rūpestingumą ir pilietiškumą.

Ateityje, pasak Savivaldybės atstovų, žadama dar stipriau burti skaitmeninę bendruomenę, kuri padeda rūpinantis miesto tvarka ir saugumu.

Vilniuje analogiška programa „Tvarkau Vilnių“ veikia jau šešerius metus. Čia apie sostinės bėdas galima pranešti net ir per mobiliąją programėlę. Ir internetinių tvarkdarių skaičiaus kreivė čia kasmet auga vis sparčiau. Vien per šiuos metus Vilniaus savivaldybė gavo daugiau nei 26 tūkst. minėtų pranešimų.

Šiais metais per globalųjį tinklą tvarkyti miestą pradėjo ne tik Panevėžys, bet ir Šiauliai bei Alytus.

„Internetu žmonės gali ne tik miesto problemas mums parodyti, bet ir kitus savo reikalus sutvarkyti – užpildyti dokumentus, juos persiųsti. Tam nebereikia eiti per įvairias institucijas“, – teigė R. Bytautaitė ir priminė apie e. valdžios vartų, e. sveikatos ir kitas sistemas.

Internetas suteikia drąsos

Nesvetimas Panevėžio savivaldybei ir socialinis tinklas „Facebook“. Savivaldybės paskyra, mero pavaduotojo A. Varnos teigimu, daugiau rūpinasi Komunikacijos skyrius. Čia darbuotojai esą visuomet seka, kai žmonės bando išsakyti rūpimas bėdas. Tik dažniau visgi socialiniame tinkle viešinama Savivaldybės informacija.

Tuo metu policijai „Facebook“ labai padeda. Panevėžio apskrities policijos komisariato atstovė spaudai Rasa Meištė teigė, kad sukūrus paskyrą internautai ėmė aktyviai dalytis savo pranešimais dėl įvairių pažeidimų. Kai kurie jų papildomi ir nuotraukomis.

„Žmonės ėmė gerokai aktyviau mums rašyti žinutes apie tai, ką pastebi savo erdvėje: kažkas pamatė ne vietoje pastatytą automobilį, kitas paskundė triukšmaujantį kaimyną ar pranešė apie skriaudžiamus vaikus“, – sakė R. Meištė.

Gavę tokios informacijos pareigūnai nukreipia pranešėjus visa tai perduoti bendruoju pagalbos telefonu ar parašyti į internetinį portalą e.policija.lt, nes viską būtina įforminti oficialiai.

Pranešimų apie sunkius nusikaltimus Panevėžio policija socialiniame tinkle dar nėra gavusi. Tačiau kai žiemą Miežiškių seniūnijoje dingo dvimetis berniukas, pareigūnų paskyrą užplūdo krūvos pranešimų.

„Mums labai naudinga tokia bendravimo forma. Gyventojams tikriausiai daug drąsiau ir patogiau apie matomas bėdas pranešti internetu“, – kalbėjo pašnekovė.

Siūlo užsidirbti

Pagauta tokių pilietiškumo tendencijų sujudo ir visa Lietuvos policija. Socialiniame tinkle „Facebook“ pareigūnai paskelbė apie naują iniciatyvą – „Pranešk apie nusikalstamą veiką – gauk atlygį!“

Užsidirbti galima tik pranešus apie korupcinius ir ekonominius nusikaltimus. Pinigų žadama už vertingą informaciją, kuria pasinaudojus bus pradėtas ikiteisminis tyrimas ir po jo nustatyta rimta turtinė žala valstybei ar net pagelbėta jos išvengiant. Be to, informatorius turėtų neatsisakyti bendradarbiauti vykdant tyrimą.

Panevėžio apskrities policijos komisariatui toks pasiūlymas dar naujiena – kol kas dėl to jokių nurodymų nėra gauta.

Tai ne pirmas toks policijos sumanymas mokėti pinigais už vertingą informaciją. Lietuvos Respublikos teisės aktai nustato, kad už svarbias žinias apie nusikalstamas veikas ekonomikai, verslo tvarkai ar finansų sistemai, korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas gali būti atlyginama. Asmenims, suteikusiems vertingos informacijos apie sunkų nusikaltimą, gali būti išmokėta vienkartinė iki 14 tūkst. eurų išmoka; iki 7 tūkst. eurų – apie apysunkį nusikaltimą; iki 2 tūkst. eurų – apie nesunkų nusikaltimą; iki 500 eurų – apie baudžiamąjį nusižengimą.

Komentarai

  • Ačiū Vilniaus miestui už šią dovaną 🙂 @vilnius @aciu

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų