Infliacija neaplenkė darbo užmokesčio augimo

Infliacija neaplenkė darbo užmokesčio augimo

 Nors beveik visų būtiniausių prekių vidutinės metinės kainos šiuo metu rekordiškai aukštos, šių produktų dabar galime įsigyti pastebimai daugiau nei prieš dešimtmetį, sako Statistikos departamentas (SD).

„Atrodo, kad kainos yra aukštumose, tačiau, pasirodo, kad 2012 m. vidutinė kaina buvo netgi aukštesnė už 2021 m. vidutinę kainą. Degalų 2021-aisiais galėjome įsipilti žymiai daugiau nei prieš 10 metų“, – pirmadienį žurnalistams sakė SD Kainų statistikos skyriaus vedėja Virginija Jasionienė.

SD palygino, kiek kasdienių prekių vidutine kaina už vidutinį darbo užmokestį buvo galima įsigyti 2012 m. ir 2021 m. Lygintos tokių produktų, kaip grikių kruopos, sūris, vištų kiaušiniai, sviestas, aliejus, bananai, cigaretės, degalai ir kt., kainos. Tirtas ir maitinimo bei grožio paslaugų kainų pokytis.

Departamento duomenimis, beveik visų šių prekių už vidutinį darbo užmokestį 2021 m. buvo galima daugiau nei 2012 m. Pavyzdžiui, nors per 9 metus metinė vidutinė cigarečių kaina pakilo 78 proc., už vidutinę algą pernai jų buvo galima įpirkti 35 pakeliais daugiau. 5–9 proc. riebumo varškės kaina pakilo 4,2 proc., tačiau už vidutinį 2012 m. atlyginimą pavyktų nusipirkti 664 varškės pakelius po 200 g , o 2021 m. – dar 663 pakeliais daugiau.

A–95 benzino dabar galima įpirkti 439 litrais daugiau, dyzelino – 477 litrais. Suskystintų automobilio dujų įperkamumas daugiau nei dvigubėjo – nuo 683 iki 1580 litrų už vidutinį darbo užmokestį.

„Pavyzdžiui, kava kavinėje pabrango beveik 72 proc., tačiau mes jos išgerti galėjome 113 puodelių daugiau. Arba suvalgyti 58 porcijomis daugiau cepelinų kavinėse“, – daugiau pavyzdžių pateikia V. Jasionienė.

„Vadinasi, kainų kilimas nepralenkė mūsų vidutinio darbo užmokesčio kilimo“, – tęsė SD specialistė.

SD duomenimis, vidutinis darbo užmokestis per dešimt metų išaugo nuo 478,3 euro iki 995,3 euro, išankstiniais 2021 m. skaičiavimais.

„Tai yra vidutinės kainos, vidutinis darbo užmokestis. O kiekvienam gyventojui įperkamumas yra skirtingas, priklausomai nuo to, ką jis perka, kiek turi pajamų ir ką jis vartoja“, – sakė V. Jasionienė.

Kaip pirmadienį pristatė SD, 2022 m. sausį, palyginti su 2021 m. gruodžiu, vartojimo prekės ir paslaugos pabrango 2,2 proc. Daugiausia tam įtakos turėjo šilumos energijos, pieno ir jo produktų, sūrio, kietojo kuro, elektros energijos, gamtinių dujų, spirituotų gėrimų, alaus, duonos ir grūdų produktų kainų padidėjimas bei drabužių ir avalynės kainų sumažėjimas.

Sausio metinė infliacija sudarė 12,4 proc., vidutinė metinė infliacija siekė 5,7 proc.

Vartojimo prekių kainos per mėnesį padidėjo 2,4 proc., paslaugų – 1,6 proc.

2022 m. sausį, palyginti su 2021 m. gruodžiu, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainų pokytį (kainos padidėjo 8,1 proc.) lėmė gamtinių dujų (29,1 proc.), šilumos energijos (12,9 proc.), kietojo kuro (12,8 proc.), elektros energijos (8,8 proc.), gaminių ir medžiagų būsto priežiūrai ir remontui (4,8 proc.) kainų padidėjimas.

Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 2,6 proc. Labiausiai kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo gūžinių salotų, špinatų, vynuogių, kininių kopūstų, ilgavaisių agurkų kainos, bet sumažėjo citrinų, kivių, melionų, spanguolių kainos. Taip pat pabrango grikių kruopos, jogurtas, grietinė, mineraliniai arba šaltinio vandenys, bet atpigo kalakutiena, kiaušiniai, uogienės, marmeladai ir medus, saldumynai.
Alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai pabrango 4,9 proc. Pokytį lėmė spirituotų gėrimų (7,7 proc.), alaus (6,8 proc.), vyno ir vyno produkcijos (6,2 proc.) kainų padidėjimas. Alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kainų didėjimui įtakos turėjo nuo 2022 m. sausio 1 d. jiems taikomas didesnis akcizo tarifas.

Dėl nuolaidų drabužių ir avalynės kainos sumažėjo 7,9 proc. Drabužiai atpigo 9,5 proc., kiti aprangos gaminiai – 7,2 proc., avalynė – 5 proc.

2022 m. sausio metinė (2022 m. sausį, palyginti su 2021 m. sausiu) infliacija sudarė 12,4 proc. Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo degalų ir tepalų, šilumos energijos, kietojo kuro, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, dujų, daržovių, duonos ir grūdų produktų, elektros energijos, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų paslaugų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų kainų padidėjimas bei vandentiekos kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 13,8 proc., paslaugų – 9,1 proc.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų