Ieško gerų atlyginimų, bet ne darbo

Ieško gerų atlyginimų, bet ne darbo

Darbo rinkoje jau kurį laiką stebimas paradoksas: darbdaviai guodžiasi gerų darbuotojų ieškantys su žiburiu, o darbuotojai skundžiasi, jog geriau visai nedirbti, nei lenkti nugarą už minimalų atlyginimą. Užimtumo tarnybos kasmet rengiamas įsidarbinimo galimybių barometras rodo, kad Panevėžyje šiemet renkasi ne darbdavys, o darbuotojas.

 

Nepaisant, kad kai kuriems specialistams siūlomas gerokai solidesnis atlygis nei vidutinė alga, norinčiųjų dirbti vis tiek neatsiranda, tad su iššūkiais susidūręs Panevėžio verslas priverstas ieškoti netradicinių sprendimų, kaip užpildyti tuščią nišą.

Užimtumo tarnybos kasmet rengiamas įsidarbinimo galimybių barometras rodo, kad Panevėžyje šiemet renkasi ne darbdavys, o darbuotojas, ypač įgijęs inžinerinių mokslų specialybę. Automatikos, elektros, mechanikos bei statybos inžinieriams siūlomas atlyginimas perkopęs tūkstančio eurų ribą. Aukštaitijos sostinėje geras įsidarbinimo galimybes turi ir bendrosios praktikos gydytojai. Užimtumo tarnybos duomenimis, jų vidutinis užmokestis siekia per 1500 eurų. Panevėžyje ilgai darbo netektų ieškoti ir techninių specialybių darbuotojams, apskaitininkams ir buhalteriams, įvairių sričių gydytojams, darželių auklėtojams. Pramonės mieste didelės įsidarbinimo galimybės ir kvalifikuotiems darbuotojams – nuo elektromechanikų, įvairių staklių operatorių iki statybininkų bei pardavėjų. Tiesa, šiems darbuotojams siūlomas kur kas kuklesnis atlyginimas, pavyzdžiui, elektromechanikų vidutinis atlyginimas siekia 818 eurų, o pardavėjo – 477 eurus.

Pasak Užimtumo tarnybos Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Tomos Lipskytės, įsidarbinimo galimybių barometre nurodomi visos Lietuvos vidutiniai atlyginimai, tad tikėtina, kad vienuose regionuose jie mažesni, o kituose ir didesni – darbo užmokestį diktuoja pasiūla ir paklausa darbo rinkoje.

Iškėlė veiklą

Veiklą plečianti Panevėžio bendrovė „Automatikos sistemos“ šiuo metu ieško net kelių darbuotojų: tiekimo vadybininko, elektromontuotojo ir inžinieriaus. Bendrovės direktorius Gytis Preidis teigė, kad darbininkiškų profesijų darbuotojų dar galima rasti, o su specialistais – itin sudėtinga. Iki šiol inžinierių paieškos buvo bevaisės, tad teko imtis ryžtingų sprendimų – praėjusiais metais „Automatikos sistemos“ biurą įkūrė Vilniuje, kur šiuo metu jau dirba keturi inžinieriai, o artimiausiu metu pajėgas dar žadama stiprinti.

„Čia, Panevėžyje, ir toliau liks mūsų gamybinės patalpos, nes pigesnė nekilnojamojo turto nuoma, patogesnis susisiekimas, taip pat dar galima rasti darbininkiškų profesijų darbuotojų. Bet intelektiniam darbui čia nematome perspektyvos, todėl subūrę inžinierių specialistų komandą biurą atidarėme Vilniuje“, – pasakojo G. Preidis.

Paradoksalu, tačiau, pasak direktoriaus, Vilniuje inžinieriai gauna mažesnį atlyginimą nei tokį pat darbą dirbantieji Panevėžyje. Taip yra todėl, kad sostinėje didesnė šių specialistų pasiūla. Aukštaitijos sostinėje inžinierių labai mažai, tad naudodamiesi situacija šie specialistai ne visada pagrįstai reikalaudavo didesnių atlyginimų.

„Latviai, kurie užsiima tokia pačia veikla kaip mes, savo biurą perkėlė į Varšuvą. Latvijoje per metus aukštosios mokyklos parengia šešis inžinierius, Lietuvos – apie dvidešimt, o Lenkijos – apie tris tūkstančius. Viskas priklauso nuo švietimo sistemos: kiek specialistų parengia, tiek verslas ir turi. Tiesa, ir patys jaunuoliai nesirenka sunkių inžinerinių specialybių, nes čia reikia dirbti, pinigai nėra lengvi“, – kalbėjo G. Preidis.

Nemoka net kasti sniego

„Automatikos sistemų“ direktoriaus teigimu, kiek kitaip yra su gamyboje dirbančiais darbuotojais. Bent jau šioms didesnių sunkumų ieškant kvalifikuotų darbuotojų nekyla. Anot G. Preidžio, jų įmonėje mažiausias atlyginimas – 600 eurų. Mokėdami mažiau, tikėtina, taip pat susidurtų su darbo jėgos trūkumu.

„Darbo jėgos dar tikrai yra, tik priklauso, kiek darbdavys pasiruošęs žmogui mokėti. Jeigu gerą darbuotoją nori turėti mokėdamas minimalų darbo užmokestį, natūralu, kad tokio nerasi“, – tvirtino G. Preidis.

Tiesa, jis pripažįsta esant ir kitą medalio pusę – yra gana daug žmonių, reikalaujančių gero atlyginimo, bet ne darbo. Pasak verslininko, kai kurie Užimtumo tarnybos atsiųsti darbuotojai negali ar nenori imtis net pačių paprasčiausių, kvalifikacijos nereikalaujančių darbų. Atlyginimą nori gauti tik už darbo imitavimą, kaip būdavo sovietmečiu – tiesiog atstovėti darbo valandas su kastuvu ir kibiru.

„Didžiausia bėda, kad žmonės net nenori dirbti. Jeigu sniegą kasti atsiųstasis net nemoka naudotis kastuvu, atrodo, lyg pirmą kartą jį laikytų, koks jis gali būti darbuotojas? Tokia situacija visoje Lietuvoje. Nesakau, kad visi ieškantieji darbo tokie, bet tikrai nemažai tų, kurie nenori dirbti“, – teigė G. Preidis.

Aria tik svetur

Jau nuo sausio pradžios autošaltkalvio, melžėjos, inžinieriaus mechaniko bei veterinarijos gydytojo ieškančios žemės ūkio bendrovės „Berčiūnai“ vadovas Vadimas Kovalevskis taip pat pripažįsta, kad pastangos sulaukti darbo rankų kol kas bevaisės.

„Gerą darbuotoją rasti sunku, gal negražiai pasakysiu, bet daugiausia ateina tinginiai ir nenorintys dirbti. Dažnai žmonės išvyksta į užsienį suprasdami, kad ten reikės arti, o gyvena išties baisiomis sąlygomis, mažuose kambariukuose susikišę po kelis. Aria tiesiogine žodžio prasme, nors pas mus reikia tik gerai dirbti. Bet čia dirbti nenori, o atlyginimo tikisi kaip užsienyje“, – kalbėjo V. Kovalevskis.

Vadovas tikina, kad nesikratantieji darbo gali užsidirbti ir Lietuvoje. Žemės ūkio bendrovėje tenka padirbėti ir viršvalandžių, kurie apskaitomi, mokami ir priedai už darbą lauke. Bendrovėje dirba nemažai jaunų žmonių. Anot V. Kovalevskio, jeigu būtų blogos darbo sąlygos ir atlygis, jie ilgai neužsilaikytų.

Vadovo teigimu, didelė bėda, kad kai kurių profesijų specialistų išvis nerengiama arba jų rengiama per mažai, tad darbdaviams tenka patiems užsiimti mokymais.

„Šiuo metu ieškome suvirintojo – metalo apdirbėjo, kuris mokėtų dirbti su plazminiu metalo pjaustymo įrenginiu. Tik tokių jaunų specialistų dar neteko sulaukti, tikriausiai jų net nerengia. O gal jaunimui tokios specialybės nepatrauklios, nors žemės ūkyje darbų spektras labai platus: nuo paprasčiausių darbų iki tam tikrų įrenginių konstravimo. Darbas įdomus, nemonotoniškas ir ne prie konvejerio, kaip būna gamybos įmonėse. Kodėl jaunimui tokia specialybė nepatraukli, sunku pasakyti“, – svarsto V. Kovalevskis.

Nelygios konkurencinės sąlygos

Paslaugas, kurių negali suteikti turimi specialistai, žemės ūkio bendrovė „Berčiūnai“ priversta pirkti iš kitų įmonių. Anot V. Kovalevskio, tai gana brangus malonumas. Prošvaisčių, kad padėtis keistųsi, kol kas nematyti. Ir šiuo atveju didesnis siūlomas atlyginimas – ne sprendimas. Žemės ūkis – ne paslaugų sektorius, čia už pagamintą produktą mokama fiksuota kaina, kuri yra tokia pat visose Europos biržose. Todėl, vadovo teigimu, nėra galimybių darbuotojams drastiškai kelti atlyginimų.

„Negalime pasivyti kitų Vakarų Europos valstybių, nes mums skiriamos subsidijos net 30 proc. mažesnės, nei gauna likusi Europa. Jeigu gautume vienodas išmokas kaip prancūzai ar vokiečiai, būtume stipresni ir tikrai galėtume daugiau mokėti žmonėms. Nors ir diegiame įvairias inovacijas, mūsų derlius didžiąja dalimi priklauso nuo oro. Darbščių ir neturinčių žalingų įpročių specialistų reikia visur, bet kaip darbdaviai mes ne visada galime pasiūlyti atlyginimų kaip svetur“, – sakė V. Kovalevskis.

Įsidarbinimo galimybės Panevėžyje 2019 metais pagal specialybes

Specialistai

Didelės

Automatikos inžinieriai – 1005 €

Bendrosios praktikos gydytojai – 1562 €

Elektros inžinieriai – 1086 €

Mechanikos inžinieriai – 1169 €

Sandėliavimo tarnybos tarnautojai – 770 €

Statybos inžinieriai – 1034 €
Vidutinės

Aplinkos, profesinės sveikatos ir higienos specialistai – 635 €

Apskaitos ir buhalterijos tarnautojai – 641 €

Auklėtojai ir socialiniai pedagogai – 619 €

Aukštųjų mokyklų dėstytojai – 767 €

Bankų kasininkai – 769 €

Buhalteriai – 741 €

Chemijos inžinieriai – 1148 €

Draudimo agentai – 1019 €

Elektronikos inžinieriai – 1209 €

Elektros inžinerijos technikai – 785 €

Finansų analitikai – 1185 €

Finansų ir investicijų konsultantai – 1088 €

Fizioterapeutai – 598 €

Fizioterapijos technikai ir fizioterapeutų padėjėjai – 556 €

Gamybos darbų meistrai ir brigadininkai – 1093 €

Geologai ir geofizikai – 700 €

Gydytojai odontologai – 1014 €

Gydytojai specialistai – 1546 €

Gydytojo odontologo padėjėjai ir burnos higienistai – 599 €

Grafikos ir multimedijos dizaineriai – 830 €

Ikimokyklinio ugdymo mokytojai – 686 €

Įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovai – 1096 €

Jaunesnieji apskaitos specialistai – 820 €

Jaunesnieji socialiniai darbuotojai – 518 €

Jaunesnieji teisės specialistai – 800 €

Kompiuterijos inžinieriai – 1053 €

Kompiuterių tinklų specialistai – 879 €

Lažybų tarpininkai ir lošimo namų tarnautojai – 550 €

Matematikai ir aktuarai – 1274 €

Mechanikos inžinerijos technikai – 1128 €

Pagalbos informacinių technologijų

ir ryšių sistemų naudotojams technikai – 1050 €

Pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojai – 876 €

Pardavimo atstovai – 809 €

Pirkimo specialistai – 806 €

Politikos ir administravimo specialistai – 907 €

Pradinio ugdymo mokytojai – 863 €

Produktų ir drabužių dizaineriai – 726 €

Profesijos mokytojai – 759 €

Programinės įrangos kūrėjai – 1771 €

Psichologai – 846 €

Reklamos ir rinkodaros specialistai – 827 €

Sekretoriai – 655 €

Sistemų administratoriai – 1293 €

Sistemų analitikai – 1438 €

Slaugos specialistai – 856 €

Socialiniai darbuotojai ir konsultantai – 749 €

Specialiųjų poreikių mokinių mokytojai – 781 €

Statybos architektai – 824 €

Taikomųjų programų kūrėjai – 1547 €

Technikos ir medicinos sričių pardavimo specialistai – 1032 €

Technologijų ir gamybos inžinieriai – 1194 €

Technologijų technikai – 882 €

Teisininkai – 1401 €

Transporto tarnautojai – 757 €

Vaistininkai – 1185 €

Verslo paslaugų vadybininkai – 662 €

Vertėjai ir kalbininkai – 658 €

Žurnalistai – 751 €

Mažos

Administravimo ir vykdomieji sekretoriai – 665 €

Archyvų ir muziejų specialistai – 644 €

Bibliotekininkai – 623 €

Biologai, botanikai ir zoologai – 951 €

Duomenų įvesties operatoriai – 678 €

Ekonomistai – 1076 €

Gyvosios gamtos mokslų technikai – 659 €

Informacinių technologijų

ir ryšių paslaugų pardavimo specialistai – 967 €

Interjero dizaineriai ir dekoratoriai – 676 €

Miestų ir kelių eismo planuotojai – 919 €

Muitinės dokumentų tvarkymo ir prekių vežimo agentai – 1001 €

Personalo ir profesinio orientavimo specialistai – 781 €

Sporto treneriai, instruktoriai ir teisėjai – 726 €

Statistikai ir matematikai – 982 €

Vadybos ir organizavimo analitikai – 737 €

Žemės ir miškų ūkio bei žuvininkystės specialistai – 1002 €


Kvalifikuoti darbininkai ir paslaugų sektoriaus darbuotojai

Didelės

Elektromechanikai ir elektromonteriai – 818 €

Medienos apdirbimo įrenginių operatoriai – 683 €

Medienos apdirbimo staklių derintojai ir operatoriai – 670 €

Medinių ir plastikinių gaminių surinkėjai – 629 €

Mėsininkai ir žuvų darinėtojai – 653 €

Metalo apdirbimo staklių derintojai ir operatoriai – 816 €

Parduotuvių pardavėjai – 477 €

Pramonės ir žemės ūkio mašinų mechanikai ir taisytojai – 875 €

Siuvėjai, kailininkai ir kepurininkai – 501 €

Siuvinėtojai – 565 €

Statybininkai – 579 €

Sunkiasvorių sunkvežimių

ir krovinių transporto priemonių vairuotojai – 574 €

Suvirintojai – 832 €

Virėjai – 490 €

Vidutinės

Amatininkai, gaminantys dirbinius iš tekstilės ir odos – 551 €

Apsaugos darbuotojai – 515 €

Asmens sveikatos priežiūros padėjėjai – 535 €

Autobusų ir troleibusų vairuotojai – 632 €

Baldų apmušėjai – 635 €

Baldžiai – 607 €

Barmenai – 400 €

Betonuotojai ir betono apdailininkai – 720 €

Cheminių gaminių gamybos įrenginių

ir mašinų operatoriai – 832 €

Dailidės ir staliai – 637 €

Darbininkai izoliuotojai – 588 €

Dažytojai – 606 €

Degalinių operatoriai – 573 €

Drabužių sukirpėjai – 611 €

Elektrinės ir elektroninės įrangos surinkėjai – 634 €

Elektroninės įrangos mechanikai ir taisytojai – 805 €

Floristai – 485 €

Garo variklių ir katilų operatoriai – 673 €

Geležinkelio ratstabdininkai, signalizuotojai ir iešmininkai – 903 €

Gyvulių augintojai – 543 €

Grindų ir plytelių klojėjai – 560 €

Įrankininkai – 788 €

Judamųjų žemės ir miškų ūkio įrenginių operatoriai – 713 €

Kasininkai ir bilietų pardavėjai – 508 €

Kelių ir pastatų statybos darbininkai – 629 €

Kepėjai ir konditeriai – 531 €

Kirpėjai – 400 €

Kranų ir kėlimo įrenginių mašinų operatoriai – 920 €

Krovininių platformų ir krautuvų operatoriai – 794 €

Maisto produktų gamybos mašinų operatoriai – 916 €

Maisto produktų ir gėrimų degustatoriai bei rūšiuotojai – 584 €

Medienos meistrai – 582 €

Metalinių konstrukcijų ruošėjai ir montuotojai – 863 €

Metalo poliruotojai, šlifuotojai ir įrankių galąstojai – 754 €

Miškų ūkio darbuotojai – 552 €

Padavėjai – 400 €

Pakavimo įrangos operatoriai – 702 €

Pastatų elektrikai – 620 €

Pieno produktų gamintojai – 547 €

Plastikinių gaminių gamybos mašinų operatoriai – 799 €

Plytų mūrininkai – 578 €

Pluošto ruošimo, verpimo ir vijimo mašinų operatoriai – 706 €

Popierinių gaminių gamybos mašinų operatoriai – 867 €

Siuvimo ir siuvinėjimo mašinų operatoriai – 512 €

Skardininkai – 694 €

Sodininkai, daržininkai, medelynų ir daigynų darbuotojai – 476 €

Spaustuvininkai – 870 €

Stogdengiai – 537 €

Tinkuotojai – 531 €

Ugniagesiai – 552 €

Vaikų priežiūros darbuotojai – 462 €

Vandentiekininkai ir vamzdynų montuotojai – 666 €

Variklinių transporto priemonių mechanikai ir taisytojai – 648 €

Vyresnieji biurų, viešbučių ir kitų įstaigų valymo

bei bendrosios priežiūros darbuotojai – 608 €

Žemės darbų mašinų operatoriai – 732 €

Mažos

Informacinių technologijų

ir ryšių sistemų įrengėjai ir taisytojai – 836 €

Kosmetikai – 400 €

Lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojai – 597 €

Popieriaus plaušienos paruošimo

ir popieriaus gamybos įrenginių operatoriai – 906 €

Įsidarbinimo galimybių barometras parengtas vadovaujantis darbdavių apklausų

duomenimis ir Užimtumo tarnybos specialistų ekspertine nuomone apie

prognozuojamas atskirų profesijų grupių įsidarbinimo galimybes 2019 metais.

Profesijų grupių pavadinimai atitinka Lietuvos profesijų klasifikatoriaus versiją

LPK 2012, parengtą pagal Tarptautinį standartinį klasifikatorių ISCO-08. Kai kurių

profesijų grupių situacija dėl nenumatytų aplinkybių gali keistis.

Vidutinis darbo užmokestis – „Sodros“ pateikiami duomenys apie 2018 m. lapkričio

profesijų grupių vidutines mėnesio pajamas Lietuvoje, nuo kurių skaičiuojamos

socialinio draudimo įmokos.

Komentarai

  • Ponai negerbiami darbdaviai,pakol jus zmoguje matysit tik DARBO jega,nieko nebus.Zmogui reikia pagarbos,demesio ,o Lietuvoje sito nera.

  • Tai negi eisi dirbti uz minimalu, jei is jo neisgyveni? Cia verslininku sugalvotas darbo jegos isnaudojimas. Inzinieriu trukumas tai jau cia lenda svietimo sistemos spragos, daugeliui prastai sekasi tikslieji mokslai. Beje, sis sarasas nezinau kuo remiasi, bet mano atlyginimas apie 140 euru mazesnis nei cia raso.

  • Nesiskaito darbdaviai su darbuotojais,pasiima supsidijas ir veja lauk.Nors ir labai buvai motivuotas dirbti,bet spjauni i buoziu krasta ir eini i darbo birza.Laksi kol vel kokiam verslininkui varkseliui prireiks supsidiju tada gausi darbo,o jei nusibos laukti mausi i uzsieni laimes ieskoti nes mes cia nereikalingi jeigu nenorim dirbti uz mini….alga.

  • Dirbkite UAB ,, nermista,,. Superinis darbdavys.

  • Jo nepaminėjo kad dar už tą atlyginimą 500 nori kad butum ir suvirintojas ir malkų krovejas ir langų montuotojas bei dar 9 darbai atliekami tai koks žmogus norės dirbti.

  • Elektroninės įrangos mechanikai ir taisytojai-darbas labai atsakingas,o į rankas tik 645.

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų