Panevėžio savivaldybė parengė programą, kuri turėtų palengvinti jaunimui įsidarbinti vasarą. Visgi ne kiekvienas darbdavys nori nepilnamečio darbuotojo. ASOCIATYVI „SEKUNDĖS“ nuotr.

Įdarbinti jaunuolius skatins pinigais

Įdarbinti jaunuolius skatins pinigais

„Parduotos vasaros“ kitais metais Panevėžyje gali įgauti naują prasmę.

Savivaldybė svarsto miesto darbdaviams pasiūlyti po 300 eurų už liepos–rugpjūčio mėnesiais įdarbintą panevėžietį nuo 14 iki 29 metų.

Tarp mokyklos ir darbo

Panevėžio „Minties“ gimnazijoje besimokančiam Lukui Simanavičiui neseniai sukako aštuoniolika. Abiturientas nuo trylikos metų žino, ką reiškia dirbti už atlyginimą.

Vos perlipęs paauglystės slenkstį berniukas liko tik su promočiute – tėvas šeimą paliko anksčiau, o mama išvyko dirbti į Šiaurės Airiją. Emigrantės uždarbio vaikui išlaikyti užteko, bet į savarankišką gyvenimą įžengęs Lukas norėjo turėti ir savų pinigų.

„Pradėjau nuo aptarnaujančio darbuotojo kavinėje, įsidarbinau nesunkiai – kas turi motyvacijos dirbti, tam pavyksta. Aš dirbau puse etato visus metus, prie kolegų prisijungdavau penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį. Šiais metais planavau atsiduoti tik mokslams, nes paskutinė klasė, reikia susikaupti egzaminams. Bet susilažinom su draugu ir vėl abu dirbam kitoje kavinėje“, – pasakoja L. Simanavičius.

Spalį vėl įsidarbinusio dvyliktoko planus sugriovė karantinas. Viešojo maitinimo įmonės nuo praeitos savaitės uždarytos, tad Lukas dabar mokosi būdamas prastovose.

Užsidirba savo išlaidoms

Kavinėje dirbančio gimnazisto atlyginimas siekia apie 250 eurų per mėnesį. Iki 50 eurų per tą patį laikotarpį padavėjas susirinkdavo iš arbatpinigių.

Tokio uždarbio abiturientui užteko naujam telefonui, kompiuteriui ir vairuotojo pažymėjimui įgyti. Lukas juokiasi, kad su stažu ir motyvacijos dirbti mažėja.

„Anksčiau labiau norėjau dirbti. Su kolegomis daugybę pokštų krėsdavau, nuotaika visiems pakildavo. Dabar jau vis sunkiau į darbą eiti“, – pripažįsta aštuoniolikmetis ir priduria, kad darbdavys jam nuolaidų tikrai nedaro.

Padavėjui iki karantino teko plušėti ne mažiau nei kitiems. Ar dirbs iki pat egzaminų, L. Simanavičius dar nežino.

Darbui skirto laisvalaikio gimnazistas negaili. Jam patinka aktyvus gyvenimo būdas.

Paklaustas, ar daug bendraamžių mokslus derina su darbu, Lukas pripažįsta: taip, kaip jis, ištisus metus dirba retas. Bet vasarą padirbėti nori labai daug jaunimo. Jo draugai renkasi papildomą uždarbį medelyne, kebabinėse, gamyklose.

Panevėžio „Minties“ gimnazijoje besimokančiam Lukui Simanavičiui neseniai sukako aštuoniolika. Abiturientas nuo trylikos metų žino, ką reiškia dirbti už atlyginimą. P. ŽIDONIO nuotr.

Panevėžio „Minties“ gimnazijoje besimokančiam Lukui Simanavičiui neseniai sukako aštuoniolika. Abiturientas nuo trylikos metų žino, ką reiškia dirbti už atlyginimą. P. ŽIDONIO nuotr.

Rems iki trijų

Visgi ne kiekvienas darbdavys nori nepilnamečio darbuotojo. Panevėžio savivaldybė parengė programą, kuri turėtų palengvinti jaunimui įsidarbinti vasarą. Siūloma piniginė parama Panevėžio darbdaviams, kurie kitų metų liepos–rugpjūčio mėnesiais įdarbintų savo miesto 14–29 metų jaunuolius, besimokančius mokykloje ar studijuojančius Panevėžio aukštojo mokslo įstaigoje.

Iš Savivaldybės biudžeto lėšų už vieną jaunuolį, vasarą įdarbintą visu darbo krūviu, darbdaviui numatoma skirti iki 300 eurų mėnesinę kompensaciją. Tačiau įdarbinti daugiau nei trijų darbuotojų pagal naują programą nebus leidžiama, nebent liktų nepanaudotų programos lėšų.

Įdarbinimo paramą galėtų gauti ne tik skolų neturinčios stambesnės ar smulkesnės įmonės, bet ir organizacijos, individualia veikla besiverčiantys asmenys iš Panevėžio. Savo šeimos narius pagal programą darbinti bus draudžiama.

Jei įdarbintas jaunuolis neištvers 10 dienų, kompensacija taip pat nebus skirta.

„Jau 15 Lietuvos savivaldybių, remiantis Jaunimo reikalų departamento dėl jaunimo vasaros užimtumo ir verslumo skatinimo, jaunų specialistų darbo vietų kompensavimo programų rekomendacijomis, vykdo jaunimo užimtumo per vasaros atostogas įdarbinimo ir kitas programas. Mūsų programa dar rengiama ir bus svarstoma Panevėžio tarybos artimiausiame posėdyje“, – teigė Savivaldybės Vyriausioji jaunimo reikalų administravimo specialistė Goda Voveriūnaitė-Kaminskienė.

Kiek pinigų kitąmet bus atseikėta programai, dar nežinia.

„Net ir aštuoniolikmečiai nėra patys geriausi darbuotojai. Mums svarbiausia darbo rezultatas, todėl samdome kiek vyresnius.“

J. Dalinda

Svarbiausia – motyvacija

Darbo per vasarą ieškantys nepilnamečiai dažnai beldžiasi į kavinių duris. Panevėžyje veikiančios kavinės „Kavalierius“ savininkas ir direktorius Justinas Dalinda teigia niekada nesamdantis tokių jaunų žmonių. Jiems, verslininko nuomone, dažnai trūksta tiek socialinių, tiek darbinių įgūdžių, o kiekviena klaida versle brangiai kainuoja.

„Net ir aštuoniolikmečiai nėra patys geriausi darbuotojai. Tokių žmonių požiūris į viską dar tik formuojasi. Mums svarbiausia darbo rezultatas, todėl samdome kiek vyresnius“, – pripažįsta J. Dalinda.

Šio verslininko nuomone, Savivaldybės 300 eurų parama už jauną darbuotoją jo požiūrio nepakeistų. Vyras tvirtina pats verčiau daugiau sumokėtų, kad jo kavinei netektų raudonuoti dėl aptarnavimo.

Būriai panevėžiečių jaunuolių vasarą triūsia miesto pašonėje esančiuose braškynuose.

Velžyje braškių plantaciją auginanti ūkininkė Jolita Zaborskienė vasarą įdarbina iki 50-ies tokių darbininkų.

„Samdome ir paauglius nuo 14 metų. Metai iš metų jaunimas yra didelė pagalba mūsų ūkyje. Tačiau darbininkų būna visokių: vieni dirba visą derliaus ėmimo laiką, kiti vos dieną ištveria“, – pasakoja J. Zaborskienė.

Anot jos, braškyne dirba ne tik sunkiau besiverčiančių, bet ir turtingesnių tėvų atžalos.

„Tenka matyti, kaip tėvai patys atveža iki braškyno vaikus. Tikrai matau, kad pinigų šeimai neturėtų trūkti. Gal taip vaikai nori įrodyti savarankiškumą“, – svarsto ūkininkė.

Visgi daliai jaunimo, anot jos, trūksta atsakomybės: jų norai dideli, kol nenuskina pirmo kibiro uogų.

O darbdavio reikalavimai braškyne, pasak pašnekovės, vienodi visokio amžiaus talkininkams.

„Mes atsakingi savo klientams, tad negali būti jokių nuolaidų ir mūsų darbuotojams“, – sako J. Zaborskienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų