Kai kurie keleiviai jau galėjo išbandyti du pačius naujausius, tik šįmet iš gamyklos išriedėjusius autobusus „MAN“. Jie išsiskiria ne tik gerokai komfortiškesnėmis važiavimo sąlygomis, bet ir pritaikyti turintiesiems judėjimo negalią.
Naujuose autobusuose įrengti specialūs keltuvai, kurie leidžia neįgaliojo vežimėlyje sėdintiems keleiviams daug patogiau, net ir be palydos keliauti tarpmiestiniais autobusais.
Kasmet įsigyti bent kelis naujus autobusus numatęs Panevėžio autobusų parkas tikisi, kad panevėžiečiai iš naujo atras kelionių tarpmiestiniais autobusais privalumus. Tuo labiau kad nuo balandžio 1-osios už keliones tarpmiestiniais maršrutais moksleiviai ir senjorai galės keliauti už pusę kainos, o savaitgaliais ir švenčių dienomis ši lengvata galios ir šeimoms.
Kaip teigė Panevėžio autobusų parko direktorius Arnoldas Gražys, iš Panevėžio į Vilnių, Kauną, Klaipėdą ar Šiaulius, o vasarą ir į Šventąją kelionės taps gerokai patogesnės, nes kursuos naujesni autobusai, tarp kurių – ir du visiškai naujutėlaičiai „MAN“.
Šie autobusai – naujausias Panevėžio autobusų parko pirkinys, kainavęs apie 600 tūkst. eurų. Šįmet pagaminti autobusai visiškai pritaikyti vežti ir negalią turinčius keleivius. Nors ir anksčiau tokia galimybė buvo, tačiau dabar sąlygos nepalyginamai geresnės.
„Iki šiol neturėjome tokių autobusų, kurie būtų pritaikyti keleiviams su negalia, sėdintiems vežimėliuose. Žinoma, net ir neturėdami specialių keltuvų sudarėme visas sąlygas jiems keliauti tarpmiestiniais autobusais. Prieš dieną informavus vežėją apie savo kelionę ir poreikius, būdavo suorganizuojama reikalinga pagalba. Vežimėlis būdavo sulankstomas ir vežamas bagažo skyriuje, o negalią turintis žmogus palydimas iki sėdėjimo vietos. Dabar bus galima autobuso salone keliauti su neįgaliojo vežimėliu. Tokių keleivių turime labai retai, bet viliamės, kad atsiradus tokiai galimybei, ir negalią turintys žmonės dažniau rinksis kelionę tarpmiestiniais autobusais“, – kalbėjo A. Gražys.
Panevėžio autobusų parkas įsigijo du naujutėlaičius autobusus, kurie ne tik modernūs, patogūs, bet ir pritaikyti negalią turintiems keleiviams. D. Augustinienės nuotr.
Panevėžio autobusų parko direktoriaus teigimu, naujieji autobusai turi ne tik specialų keltuvą, kuris gali į saloną įkelti judėjimo negalią turintį keleivį, bet ir kitų privalumų: klimato kontrolės sistemą, belaidį internetą, USB jungtis mobiliesiems įrenginiams krauti, švieslentes, kavos aparatą. Prireikus galima pasinaudoti net ir tualetu.
„Miesto viešojo transporto autobusai jau beveik visi pritaikyti keliauti ir neįgaliojo vežimėliais. Po truputį atnaujiname ir tarpmiestiniais reisais važinėjančių autobusų parką. Tikrai stengiamės, kad negalią turintys keleiviai taip pat galėtų keliauti patogiai“, – sako A. Gražys.
Pasak jo, Panevėžio autobusų parko pagrindinė veikla yra keleivių vežimas, tad įmonė rūpinasi kasmet įsigyti naujų autobusų, kitaip negalėtų tinkamai vykdyti savo veiklos.
Pagal reikalavimus į tarpmiestinius reisus negali išriedėti senesni nei 15 metų autobusai.
„Nuo 2026-ųjų tarp miestų turėtų važinėti ne senesni nei dešimties metų autobusai, tačiau tikimės, kad šis reikalavimas bus pakoreguotas ar bent atidėtas. Lietuva nėra tokia turtinga šalis, kad galėtume sau leisti važinėti visiškai naujais. Atsižvelgiant į kitų Europos šalių patirtį, siūloma autobusams ir toliau palikti penkiolikos metų ribą“, – kalbėjo A. Gražys.
Autobusų parko direktoriaus teigimu, įvedus amžiaus cenzą autobusams, nemaža dalis vežėjų pasitraukė iš rinkos, nes tiesiog negalėjo sau leisti tokių investicijų.
„Mūsų įmonei tai taip pat nemažas iššūkis, bet suprantame, kad kitaip prarastume savo konkurencingumą. Visos lėšos į naujus tarpmiestinius autobusus – mūsų pačių investicijos. Senesni nei penkiolikos metų autobusai nebegali vežioti keleivių tarpmiestiniais maršrutais, bet jie puikiai dar tarnauja užsakomiesiems reisams. Čia amžiaus cenzo nėra“, – sako A. Gražys.
Direktoriaus teigimu, Lietuvoje tarpmiestiniai maršrutai nėra dotuojami, tačiau kai kurios visuomenės grupės gali pasinaudoti lengvatomis.
Nuo šio balandžio gerokai išauga asmenų, kurie galės pasinaudoti lengvatomis, skaičius. Keliauti tarpmiestiniais autobusais už pusę kainos galės ir moksleiviai, o jeigu tai savaitgalis ar šventinė diena, 50 proc. nuolaida galės pasinaudoti ir su vaikais vykstantys tėvai ar globėjai. Taip pat už bilietus mokėti tik pusę kainos galės senjorai (anksčiau šia lengvata galėjo pasinaudoti tik sulaukusieji 70 metų). O vyresniems kaip 80 metų asmenims ir toliau lieka galioti 80 proc. lengvata.
„Tikimės, kad tai paskatins daugiau žmonių rinktis keliones tarpmiestiniais autobusais. Išloštų visi, nes kuo daugiau keleivių, tuo daugiau uždirbto pelno galime investuoti į autobusų parko atnaujinimą ir gerinti savo paslaugų kokybę“, – tikisi A. Gražys.