Holivudo padangė – su lietuvišku prieskoniu

Holivudo padangė – su lietuvišku prieskoniu

Nors sakoma, jog svetimuose šlovės spinduliuose neverta maudytis, prisipažinkite, jog visada malonu žinoti, kad vienas ar kitas garsus žmogus yra susijęs su Lietuva. Jų, turinčių lietuviškų šaknų, Holivude tikrai netrūksta.

Turbūt vienas garsiausių lietuviškų pavyzdžių Holivude yra žavioji lietuvių kilmės aktorė Rūta Kilmonytė-Li. Vien išvardinti 84-erių aktorės indėlį į kino pramonę prireiktų nemažai laiko. Juk ši lietuviškoji Holivudo ikona yra sukūrusi per šimtą vaidmenų, o 2006 metais Rūtai suteikta ir žvaigždė Holivudo šlovės alėjoje.

Rūta Li pirmąjį vaidmenį suvaidino filme „Septynios nuotakos septyniems broliams“. Ir nuo tada jos karjera spurtavo beprotišku greičiu. Jai teko vesti televizijos žaidimus, vaidinti teatro miuzikluose, įkūnyti daugybę didesnių bei mažesnių vaidmenų vesternuose, dramose, komedijose, kriminaliniuose ir kitokiuose filmuose bei serialuose.

Aktorė atliko vaidmenį ir lietuviškame seriale „Giminės“. Ne kartą Lietuvoje apsilankiusios R. Li tėvų gimtinėje laukė ypač daug jaudinančių akimirkų. Vaizdingo Daugų miestelio, netoli Alytaus, apylinkėse esančiame Bukaučiškių kaime aktorė rado dar išlikusius savo senelių Kilmonių namus, kuriuose užaugo jos tėvas Juozas Kilmonis. Aplankė ji ir motinos Marijos Kamandulytės-Kilmonienės gimtąjį Bukaučiškių kaimą kitoje Daugų pusėje, netoli Kančėnų miestelio. Pasimeldė ir motinos pamėgtoje bažnyčioje, į kurią jos mama pasimelsti eidavo pėsčiomis apie septynis kilometrus.

Mama mišiosna aidavo basa ir tik prieg bažnyčios apsiaudavo batus, ba juos labai šienavodavo, nes reikėjo ir kitom seserim“, – dzūkuodama tuometinio vizito Lietuvoje metu pasakojo garsioji aktorė ir pridūrė, kad kitaip kalbėti ir nemoka, nes, kol tėvai buvo gyvi, su jais kalbėdavo tik dzūkiškai.

R. Li ne tik puikiai moka lietuvių kalbą, bet ir visada didžiavosi savo kilme. Ji aktyviai rėmė lietuvių kovą už nepriklausomybę. Jai okupacijos metu tuometinis Sovietų Sąjungos prezidentas Nikita Chruščiovas išskirtinėmis teisėmis leido atvykti į Lietuvą aplankyti močiutės, o galiausiai – ir parsivežti ją į Ameriką.

Neišsižadėjo lietuviškų šaknų

Talentingasis režisierius, prodiuseris Robertas Zemeckis sėkmingai įsitvirtino Holivude. Jaudinama drama „Forestas Gampas“ pelnė R. Zemeckiui ir išsvajotąją „Oskaro“ statulėlę, kaip geriausiam režisieriui. Kino klasika tapęs filmas tuomet susišlavė šešis „Oskarus“ ir dar septyniems buvo nominuotas. Tad Robertas – vienas žymiausių pasaulyje lietuvių kilmės žmonių.

Čikagoje gimęs Robertas augo išeivių iš Lietuvos ir Italijos šeimoje. Kino genijus niekada neišsižadėjo lietuviškų šaknų, tačiau savęs nevadina lietuviu. Mat tėvas Alfonsas Zemeckis nuolat dirbdavo, tad nebūdavo namie, neužsiimdavo auklėjimu ir tautiškumo skatinimu. Vis dėlto 2013 metais Robertas buvo pastebėtas vaikštinėjantis Vilniuje. Tąsyk režisierių lydėjo kelių moterų ir vaikų kompanija, jie aplankė Žaislų muziejų, kelias vaizdingiausias sostinės vietas. Viešnagė buvo itin privati, apie ją pasklido gandas tik kai R. Zemeckis paliko Lietuvą.

Katalikiškoje šeimoje užaugęs režisierius sakė, kad jo vaikystėje nebuvo jokio meno.

Tai skamba šiurkščiai, bet tiesa tokia, kad mano šeimoje nebuvo jokio meno. Turiu minty, jog nebuvo jokios muzikos, jokių knygų ar teatro. Aš užaugau darbininkų klasės šeimoje, gyvenome prasčiau nei vidutinės klasės šeimos. Vienintelis įkvepiantis dalykas, kurį turėjau – tai televizija“, – viename interviu yra sakęs R. Zemeckis.

Lietuvių kilmės menininkas sako, kad būtent televizija jį išgelbėjo nuo likimo, koks dažniausiai ištinka neturtingų ir prastai gyvenančių šeimų vaikus. Čia pat jis sužinojo ir apie galimybę mokytis kino meno. Režisierius pasakojo, kad jo pažintis su kino menu prasidėjo nuo namų vaizdo kameros, kurias turėjo jo tėtis ir dėdės. Ja R. Zemeckis filmuodavo šeimos šventes.

Stiprus noras pažinti

Dar vienas lietuviškas Holivudo perlas – Džeisonas Sudeikis. 44-erių Dž. Sudeikis karjerą pradėjo kaip komikas, o prieš pasukdamas į televiziją ir kiną, kelerius metus dirbo populiarios laidos „Saturday Night Live“ scenaristu. Pirmąjį pagrindinį vaidmenį Sudeikis suvaidino tik 2010-aisiais pasirodžiusiame filme „Savaitė be žmonų“. Holivudo aktorius gal dar ir neįsitaisė vadinamajame VIP žvaigždžių sąraše, bet turi gero ir patikimo komiko reputaciją.

Jo senelis Stenlis Sudeikis mirė sulaukęs vos 32-ejų, tad Džeisonas ilgai nežinojo apie savo tikrąją kilmę. Tik 2011 metais aktorius leidosi į klaidžius istorijos labirintus, tikrindamas visus įmanomus archyvus, – toks stiprus buvo noras pažinti savo senelį. Štai tada Džeisonas ir sužinojo, kad jo pavardė yra lietuviška, o tikrasis senelio vardas visai ne Stenlis, o Stanislovas Pilypas Sudeikis.

Džeisono senelis, kuris XIX a. pabaigoje emigravo į JAV, kaip ir nemažai kitų to meto emigrantų iš Lietuvos, įsidarbino Pensilvanijos anglių šachtose. Deja, aktoriui su juo susipažinti neteko, mat senelis mirė, kai Džeisono tėvui tebuvo dveji. Vis dėlto, nors aktorių su Lietuva sieja tik pavardė, jis kartu su gyvenimo partnere, taip pat garsia aktore Olivija Vaild, planuoja apsilankyti Lietuvoje. Tiesa, išvyką į Lietuvą Sudeikiams teko atidėti dėl šeimos pagausėjimo – Džeisonas su Olivija nesiryžo tokiai tolimai kelionei su mažamečiais vaikais 5-erių Otisu ir trejų Deizi.

Specifiniai vaidmenys

Garsaus aktoriaus Šono Peno specializacija – emociškai sudėtingi ir dažnai kontroversiški vaidmenys. Jam yra tekę vaidinti žudiką prievartautoją, gėjų aktyvistą, protinę negalią turintį tėvą ar buvusį specialiųjų pareigų karį. Tačiau 59-erių Šonas Penas laikomas vienu produktyviausių ir gabiausių žmonių Holivude, sėkmingai išbandęs jėgas ir kaip scenaristas bei režisierius. Iš viso jo kolekcijoje yra per 70 apdovanojimų, iš kurių du – „Oskarai“. Su Lietuva Š. Peną sieja senelis Moišė iš tėvo pusės. Jis buvo Lietuvos žydas, į JAV emigravęs iš Merkinės. Tuo metu jo mama Eilen turi itališkų ir airiškų šaknų.

Š. Peno senelis vadinosi ne Penu, o Pinonu. Pasaulį Š. Peno senelis išvydo 1897 metų spalio 12 dieną, ir ne kur kitur, o Merkinėje. Kur stovėjo Pinonų namas, šiandien nėra žinoma, tačiau viena aišku – mažas Š. Peno senelis tikrai turėjo bėgioti pagrindine Merkinės gatve ir aikšte.

Beje, pats aktorius buvo vedęs legendinę popkaralienę Madoną. Tačiau pora išsiskyrė dėl temperamentingo ir ūmaus Š. Peno būdo – teismas pripažino vyrą kaltu dėl smurto prieš žmoną.

Karolis, tapęs Čarlzu

Karolis Dionyzas Bučinskis gimė Ehrenfelde, Pensilvanijoje. Jis buvo garsus lietuvių kilmės JAV aktorius, žinomas Čarlzo Bronsono pseudonimu. Čarlzas gimė neturtingoje lietuvių emigrantų šeimoje. Jo tėvas kilęs iš Dzūkijos, Druskininkų. Šeimoje aktorius buvo vienas iš penkiolikos vaikų.

Lietuvių kilmės aktorius ypač išpopuliarėjo 7-ajame dešimtmetyje. Vaidino „meksikietiško“ veido šaltakraujus banditus. Kai kurie filmai buvo kuriami specialiai jam. Jo filmai buvo ypač populiarūs Europoje. Jis – vienas iš dviejų lietuvių, kurių įspaudai yra palikti Holivudo aktorių šlovės alėjoje.

Aktorius mirė 2003 metais rugpjūčio 30 d. Los Andžele, palikęs žmoną Kim, keturis vaikus, du įvaikius bei du vaikaičius.

Gražuolės genai – lietuviški

Nors modelis Šanina Šaik nė iš tolo nepanaši į tradicinę lietuvaitę, tačiau jos gyslomis teka ir lietuvių kraujas. Manekenės motina yra Australijos lietuvė, o tėvas – pakistanietis. Būtent jo genai ir ima viršų merginos išvaizdoje. Šanina Šaik gimė ir užaugo Australijoje, o tarptautinę modelio karjerą pradėjo 2009-aisiais, kai jai buvo 18 metų.

Iš Lietuvos kildinama australų gražuolė ne kartą žingsniavo ir seksualiojo „Victoria’s Secret“ šou podiumu.

Lietuvos žydų vaikaitė

Lietuviškų šaknų turi ir visame pasaulyje žinoma dainininkė Pink, kurios tikras vardas yra Alesija Bet Mur Hart. Išskirtinio įvaizdžio ir balso savininkė, sėkminga pasaulinio pramogų verslo atstovė pelnė milijonų jos unikalaus talento gerbėjų visame pasaulyje meilę ir pripažinimą.

Pink mama yra išeivių iš Lietuvos vaikas. Atlikėja viešai kalbėjo apie lietuviškas savo šaknis ir papasakojo ilgą laiką net nežinojusi, kad turi lietuviško kraujo.

Pink užsiminė, kad apie savo lietuviškas šaknis ji pirmą kartą sužinojo besilankydama vienoje radijo stotyje ir stebėjosi, kad senelis niekada nepasakojo apie savo kilmę. Dainininkės mama Džudi Mur yra kilusi iš Lietuvos žydų šeimos, kuri emigravo į JAV. Pink tėvas Džeimsas Muras turi airių ir vokiečių kraujo. Dainininkė pasakojo, kad jos vaikystė buvo laiminga. Nuo mažumės jai patiko dainuoti ir šokti. Vakarais tėvas, pritardamas sau gitara, dainuodavo populiarius to meto hitus. Mergaitei tai labai patikdavo, ji dainuodavo kartu. Alesijos mėgstamiausi dainininkai buvo Madona, Džanis Džoplin, Vitni Hjuston, Bobas Dylanas, Bilis Aidolas ir kelios kitos žvaigždės. Bet didžiausias idealas jai buvo Madona. Mergaitė net įsivaizdavo, kad yra Madonos dukra. Maždaug metus ji nesikalbėjo su mama, nes manė, kad yra įvaikinta. Net pirmąjį talentų konkursą Alesija laimėjo su popkaralienės daina „Oh Father“.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų