Nors gydymo įstaigoje yra liftas, į jį netelpa nei vaikiški, nei neįgaliojo vežimėliai.

Į gydymo įstaigą – per vargus

Į gydymo įstaigą – per vargus

Neįgaliųjų integracija ir aplinkos pritaikymas jaunoms šeimoms – kol kas tik gražiai skambantys šūkiai. Didžiausioje Panevėžio poliklinikoje neįgaliesiems ar tėvams su kūdikiais vežimėliuose patekti pas medikus iki šiol nėra paprasta, mat sovietmečiu statyti liftai tam nėra pritaikyti.

Nors techninės galimybės ir leistų turėti modernų liftą, tačiau tokios investicijos gydymo įstaigai – neįkandamos. Vienintelis pasiūlymas, kaip neįgaliesiems patekti pas medikus, – pasinaudoti įstaigai priklausančiu nedideliu neįgaliųjų vežimėliu, o tėvams su mažyliais tiesiog siūloma savo transportą palikti pirmame aukšte, nesaugomoje vietoje po laiptais.

Kaip pasakojo mieste žinomas renginių vedėjas ir didžėjus Tadas Smetonis, tik šiemet gimusį savo pirmagimį sūnų jis užregistravo Panevėžio rajono poliklinikoje, kurioje gydosi visa šeima. Tačiau šeimos gydytoja pasikonsultuoti dėl mažojo paciento nusiuntė pas specialistą, dirbantį Panevėžio miesto poliklinikos patalpose. Tačiau vos atvykus į gydymo įstaigą vyras suprato, kad tai padaryti nebus taip paprasta – vežimėlis su vaiku netilpo į liftą.

„Su sūnumi daug vaikštau, bet čia buvo pirmoji mano tokia patirtis, kai su vežimėliu negalėjome laisvai patekti pas specialistą. Rajono poliklinika, nors kelis kartus mažesnė, bet turi liftą, kuriame telpa ir neįgalieji, ir tėvai su vežimėliais, taip pat visur padarytos patogios nuvažos. O čia tarsi sustojęs laikas“, – pasakojo jaunasis tėvelis.

Ne akmens amžius

T. Smetonio teigimu, supratęs, kad negalės pakilti pacientams skirtu liftu, pradėjo dairytis, kur yra kitas liftas. Jis vylėsi, kad tokia įstaiga tikrai tokį turi turėti, tačiau jo laukė dar didesnis nusivylimas – ant rasto tarnybinio lifto buvo užklijuotas lipdukas, draudžiantis juo kilti su vaikiškais vežimais.

„Galiausiai informacijoje paklausiau, kaip man pakilti į antrą aukštą su vaiku, ir man buvo pasiūlyta kūdikį guldyti į neįgaliojo vežimėlį. Nežinau, gal manęs tiesiog nesuprato, bet savo vaiko tikrai neguldyčiau į neįgaliojo vežimėlį“, – vis dar negali atsistebėti tokiu pasiūlymu T. Smetonis.

Taip ir nesulaukęs pagalbos, vyras vaikišką vežimėlį laiptais užnešė pats. Jis įsitikinęs, kad kūdikį nešti ant rankų nėra saugu. Kai aplinkui vien kosintys ir sloguojantys pacientai, mažyliui daug saugiau yra gulėti vežime. Be to, jame buvo nemažai kūdikio priežiūrai reikalingų daiktų, tad palikti nesaugomoje vietoje, kur nėra net vaizdo kamerų, negalėjo, o viską neštis kartu su kūdikiu buvo per daug sudėtinga.

Neįgaliesiems ar tėvams su kūdikiais patekti pas Panevėžio miesto poliklinikos gydytojus – vis dar iššūkis.

„Aš pajėgiau vežimą su visais daiktais ir vaiku užnešti laiptais, bet juk daug mamų ateina vienos. O kai kada ir ne su vienu vaiku. Taip, daugelis mamų yra stiprios ir randančios išeičių iš bet kokių situacijų, bet šiais laikais susidurti su tokiomis problemomis valdiškoje gydymo įstaigoje mažų mažiausia keista, o kartu pikta“, – sakė T. Smetonis.

Teko keisti gydytoją

Kad miesto poliklinika nėra draugiška ne tik jaunoms šeimoms, bet ir neįgaliesiems, tvirtino ir Panevėžio agentūros „SOS vaikai“ vadovė Irma Zabulionytė. Jauna moteris dėl šios priežasties buvo priversta ieškotis kitos gydymo įstaigos, kur bent šeimos gydytoją galėtų pasiekti be didelių vargų.

Kaip pasakojo I. Zabulionytė, prieš dvejus metus jai teko ištverti klubo sąnario operaciją. Dėl kilusių komplikacijų jos koja buvo paralyžiuota. Norint gauti siuntimą pas neurologą bei kitus specialistus konsultacijai, buvo būtina lankytis pas savo šeimos gydytoją. Bet tai padaryti savarankiškai, judant tik neįgaliojo vežimėliu, buvo didžiulis iššūkis. Tąkart jai padėti atskubėjo brolis.

„Jis mane nuvežė iki lifto, tada šiaip taip su ramentais pakilau į antrą aukštą, o brolis laiptais užnešė mano vežimą. Per didelius vargus, bet pasiekiau savo šeimos gydytoją. Dėl ligos apsilankymai pas gydytoją buvo dažni, tad teko ieškotis kitos gydymo įstaigos, nes be brolio pagalbos nebūčiau išsivertusi, mat tuo metu savarankiškai negalėjau žengti nė žingsnio, o dirbančiam žmogui ne visuomet yra galimybė išsiprašyti iš darbo“, – pasakojo I. Zabulionytė.

Jos teigimu, lygiai tokia pati situacija yra ne tik miesto, bet ir A. Jakšto gatvėje esančioje Konsultacijų poliklinikoje. Nepatogumų patiria ir neįgalieji, ir mažus vaikus auginantys tėvai.

„Kiek galiu, bandau eiti su ramentais, bet yra tokių žmonių, kurie iš neįgaliojo vežimėlio nepakyla. Tai labai didelė problema, kuri nesprendžiama daugybę metų, todėl tiems žmonėms, kuriems medikų pagalbos labiausiai reikia, ji yra sunkiai prieinama. Šis klausimas jau buvo iškeltas prieš kelerius metus, bet situacija nesikeičia“, – tenka tik apgailestauti I. Zabulionytei.

Riboja finansai

Panevėžio poliklinikos direktoriaus pavaduotoja Ramunė Vedlugienė pripažįsta, kad problema išties opi – dar sovietmečiu statyti liftai yra per maži, kad į juos tilptų didesni vaikiški ar neįgaliojo vežimėliai. Tačiau tiek neįgalieji, tiek tėvai su kūdikiais nepaliekami likimo valioje.

Poliklinikoje yra paskirta speciali vieta, kur tėvai gali palikti savo atžalų vežimus. Tiesa, už jų saugumą įstaiga neatsako, bet yra galimybė juos prirakinti, tik visu tuo turi pasirūpinti patys pacientai.

„Jeigu vaikiškas vežimas telpa į liftą, niekas nedraudžia juo naudotis, bet jeigu netelpa, pagelbėti jau niekuo negalime. Taip, ant vieno lifto yra ženklas, draudžiantis juo važiuoti su vežimais, bet tik todėl, kad šis liftas skirtas išimtinai personalui“, – aiškino R. Vedlugienė.

O dėl neįgaliųjų yra kiek kitaip – jeigu neįgaliojo vežimėlis netelpa pro lifto duris, registratūroje yra pasiūlomas kitas. Pasak pavaduotojos, pasinaudoti įstaigos mažesniu neįgaliojo vežimėliu gali visi pacientai, net ir tie, kurie lankosi kitose poliklinikos patalpose įsikūrusiose įstaigose – Fizinės medicinos ir reabilitacijos centre, kraujo tyrimų laboratorijoje bei kitose.

„Registratūros darbuotojai tikrai geranoriškai pagelbėja. Visur iškabinti skelbimai, kad galima pasinaudoti įstaigos neįgaliojo vežimėliu. Net turime specialiai neįgaliesiems įrengtą telefonspynę, kad būtų galima be sunkumų bendrauti su informaciją teikiančiu darbuotoju. Galimybių pasiekti medikus tikrai yra“, – tvirtino pavaduotoja.

Jos teigimu, kai buvo statoma įstaiga, buvo numatyta ir šachta krovininiam liftui, bet iki šiol jo nėra, nes tai pareikalautų nemažų investicijų, kurių gydymo įstaiga neturi.

„Žinoma, norėtume, kad būtų įrengtas krovininis liftas, tuo labiau kad jam ir vieta palikta, bet kol kas tam nėra skirta pinigų. Mes, kaip gydymo įstaiga, nesame pajėgi įgyvendinti tokių darbų. Čia dideli pinigai, tad tai būtų ne mūsų sprendimas“, – sakė R. Vedlugienė.

Komentarai

 • Ar normalu jei norint pasinaudoti invalido vezimeliu reikalaujama palikti uzstata tapatybes kortele.Tai juk nusikaltimas.Kai pasakiau tai tarnautoja nustebo-juk visi palieka.Na kartais ir paskola su jusu kortele paims,nieko tokio.Tiesa tai buvo konsultaciju poliklinikoje.

 • Viešpatie, kokios čia pievos iš poliklinikos atstovės lūpų?! Palikti vežimėlį prirakintą – išeitis?!

 • 4 metus karsčiausi laiptais su sužalota koja, daugybinėmis komplikacijomis, kęsdama stiprų skausmą, skaičiuodama kievieną metrą . Niekas niekada nėra pasakęs ar pataręs , kad galiu pasiimti vežimėlį ir nusigauti į kitą aukštą, sugrįžti į pirmą. Patardavo tik nueiti iki lifto, o jeigu iki jo nueiti tokia pati kančia, tada žinokis. Dabar paskaičius, kad kažkur yra mistinis vežimėlis nosisi paklausti, tai kas jį ir kur slepia, kodėl nėra niekur informacijos.Panašu, kad dirbama sau, o ne ligoniui. Kol nebus pradedama bausti už aplaidų darbą, niekas nesikeis.

  • Atsakyti
 • Tiek pinigų jum garbaus amžiaus žmones neša, kyšius duoda atiduodami paskutinisu pinigus o Jūs dėl žmonių gerovės dar taip atsakot? ‘Nes tai pareikalautų nemažų investicijų, kurių gydymo įstaiga neturi“ tai kam reikalingas vadovas? Kokias jis funcijas atlieka? Apie ateitį nemastot. Nepraeis 20 metų ir nebeturėsit ir tų pačių pacientų ir reikės etatus mažintis ir dar daugiau dejuosit.

  • Atsakyti
  • Kysiu nesimas yra ju nesanciuju problema.Kuo daugiau duosite-tuo daugiau ju bus laukiama,juk nemokate kysio autobuso vairuotojui ar pardavejai parduotuveje?

   • aš pats neduodu nei cento, bet vyresnio amžiaus tikrai duoda, bent jau įstaigai kaip juridiniams asmeniui galėtų likti, o ne kažkam kišenėn.

    • Atsakyti
 • Iseitis: siulome savo neigaliojo vezimeli kuris telpa i lifta. Ta prasme kiek zmoniu jame sedejo ir kiek sutiko i ji persesti? Pirmas dalykas antras yra tai kad jau vien tas persedimas gana sunkus paciam neigaliam zmogui. Ir trecia nemanau kad tam zmogui malonu det uzpakali ten kur nezinia kas pries tai jame sedejo. Taip kad darykit isvadas.

 • ir skurdas visur,kur bepasisuksi.Gal galetu poliklinikos vadovai prasyti pagalbos is turtingu verslininku ir politiku,kad irengtu lifta.O mamos ir teciai galetu buti pakantesni mediku skurdui,juk i daugiabucio 5-ta auksta kazkaip uzsinesa ir vaika ir vezima.Labai pripratom dejuoti,nebemokam ieskoti iseities is padeties.

 • O jei žmogus dėl ligos yra stambus ir netelpa fiziškai į tą valdiška siaurią vežimą (kuris telpa į liftą), ką jam daryti?

Rodyti visus komentarus (9)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų