I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Grėsmingo viruso šešėlis ir Panevėžyje

Grėsmingo viruso šešėlis ir Panevėžyje

Iš kelionių po svečias šalis grįžusių dviejų panevėžiečių tyrimai, kaip medikai ir tikėjosi, neparodė koronaviruso, tačiau atremti galimą pavojų, sukrėtusį visą pasaulį, jau rengiasi ir Aukštaitijos sostinės gydymo įstaigos.

Respublikinė Panevėžio ligoninė numačiusi, kokių veiksmų tektų imtis sulaukus tokių ligonių, o panevėžiečiai iš vaistinių šluote iššlavė medicinines kaukes.

Į Panevėžio medikus kreipėsi du aukštos temperatūros purtomi žmonės. Vienas neseniai lankėsi Tailande, kitas – parodoje Vokietijoje, kur dalyvavo ir kinų.

Įtarus galimus pavojingojo koronaviruso atvejus Lietuvoje, buvo ištirti abiejų panevėžiečių ir tokius pačius negalavimus pajutusio Kauno klinikinės ligoninės paciento mėginiai. Tyrimų rezultatai leido lengviau atsikvėpti ir pacientams bei jų artimiesiems, ir patiems medikams – susirgusiųjų mėginiuose koronaviruso nenustatyta.

Požymiai kaip gripo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Dovilės Brajinskienės teigimu, abu panevėžiečiai nesilankė vietose, kur fiksuojami šio itin grėsmingo viruso protrūkiai. Užsikrėsti šia liga kažkur prasilenkiant rizika nėra didelė. Visgi, anot jos, kadangi tiek gripo, tiek koronaviruso požymiai panašūs – iki 38 laipsnių ir daugiau pakilusi kūno temperatūra, galvos skausmas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, kaulų laužymo pojūtis – nuspręsta abiem pacientams atlikti tyrimus.

Dėl koronaviruso, D. Brajinskienės teigimu, Panevėžyje kol kas gyventojų nerimo nejaučiama. Labiau sujudę patys medikai, kurie, daugėjant gripo atvejų, teiraujasi, kaip vertinti situaciją, kaip atmesti ne naujojo viruso atvejus.

Tyrė dėl viso pikto

Pasak Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos vedėjo Eugenijaus Preidžio, dėl koronaviruso tirti panevėžiečiai nebuvo paguldyti į ligoninę. Grįžusysis iš Tailando, gydytojo žiniomis, su kinais nebendravo. Grįžęs iš šilto krašto į lietuviškąjį klimatą, po kelių dienų sukarščiavo, o plaučių uždegimo ir kitų pavojingam virusui būdingų požymių nebuvo. Kitam asmeniui nustatytas gripas. E. Preidžio teigimu, abiem pacientams tyrimai dėl koronaviruso atlikti dėl viso pikto, siekiant įsitikinti, ar vietos medikai buvo teisūs nenustatę piktosios ligos. E. Preidžio žiniomis, Klaipėdoje taip pat būta panašaus atvejo, tačiau klaipėdiškiai medikai net nesiuntė kraujo ištirti dėl pavojingojo viruso.

Panevėžyje veikiančios „Juro vaistinės“ savininkas Juras Kirkus patvirtino, kad kaukių ne tik trūksta, bet netgi nebėra, kur jų užsakyti. „Sekundės“ nuotr.

Medikai pasiruošę

Nors Europoje kol kas fiksuojami vienetiniai susirgimo atvejai, o mirtys už Kinijos ribų fiksuotos Azijos valstybėse, pasak E. Preidžio, Panevėžio ligoninė pasirengusi galimų tokių pacientų gydymui. Tam sukurti planai, kaip elgtis esant mažai, vidutinei ar didelei rizikai. Medikams netgi surengti mokymai, kaip elgtis įtarus koronavirusą, supirktos ir visos reikiamos priemonės.

„Gydymui esame pasiruošę. Kol kas pas mus viskas gerai, tačiau budrumo neturime prarasti“, – mano medikas.

Anot jo, įtarus galimą koronavirusą, paciento mėginiai ištirti būtų siunčiami į nacionalinę laboratoriją, o prireikus pakartojami laboratorijoje Roterdame – Nyderlanduose. E. Preidžio teigimu, šeimos gydytojai taip pat informuoti, kaip elgtis susidūrus su įtariamu koronaviruso atveju. Pagal tvarką, prieš siunčiant pacientą į ligoninę, būtina pasiskambinti ir pranešti, kad medikai būtų tinkamai pasirengę. Be to, ligoninės Infekcinių ligų klinika ant durų yra iškabinusi skelbimus, kad žmonės, grįžę iš tam tikrų kraštų, neitų į vidų, o prieš tai pasiskambintų nurodytu telefonu. Jiems apžiūrėti skirtas atskiras izoliatorius.

Iššlavė medicinines kaukes

Šiuo metu iš vaistinių šluote šluojamos medicininės kaukės – jų įsigyti jau tampa problema. Specialistai teigia, kad kaukės nuo pačių virusų neapsaugo. Jos saugo asmenį, kuris jau kosėja, čiaudo ir tuomet tikslas nešioti kaukę – sulaikyti viruso paplitimą aplinkoje. Visgi, jei kitas, sveikas, asmuo yra per arti, kaukė viruso nesulaiko ir šalia esančiųjų neapsaugo. Be to, ją reikia tinkamai dėvėti ir nustatytu laiku keisti.

Panevėžyje veikiančios „Juro vaistinės“ savininkas Juras Kirkus patvirtino, kad kaukių ne tik trūksta, bet ir nebėra, kur jų užsakyti. Pastaruoju metu kaukės buvo perkamos netgi dėžutėmis, kuriose supakuota po 50 vienetų. Pasak vaistininko, penktadienį vienas didmenininkas dar siūlė kaukių, tačiau pirmadienį jų nebeliko nė pas vieną. J. Kirkus sakė kalbėjęsis su didmenininkais ir išgirdęs, kad kaukių Lietuvoje tikrai yra, tačiau jų pardavimas sustabdytas, nes šios medicininės priemonės iškeliauja į Kiniją.

„Lietuvoje kaukes supirkinėja ir siunčia į Kiniją, kur jų labai trūksta. Sako, kinai kaukes superka iš viso pasaulio“, – pasakojo J. Kirkus.

Farmacininkas svarsto, kad medicininių kaukių pardavimas gali būti pristabdytas taip siekiant jų daugiau išlaikyti mūsų šalyje, jei jų prireiktų labai daug.

Pasak J. Kirkaus, vienas pirkėjas pasakojo pasiskambinęs draugui į Australiją – ir ten gauti medicininių kaukių jau problema.

„Australijoje tokių kaukių dėžutė anksčiau kainuodavo 5 eurus, dabar – 200 eurų“, – apstulbęs vaistininkas.

Tiesa, anot jo, iki tokių neįtikėtinų aukštumų kaina šoktelėjo greičiausiai ne vaistinėse, o pas perpardavinėtojus. Dar vienai panevėžietei įsigyti kaukių patarė Australijoje gyvenantis sūnus – perspėjo, kad virusas atkeliaus ir iki Lietuvos.

„Žmonės ruošiasi, seka informaciją, nes koronavirusas – ganėtinai rimtas dalykas“, – sako J. Kirkus.

O išaugusio dezinfekcijos priemonių poreikio vaistinės kol kas nejaučia. Pasak vaistininko, jų pirko tik pora pirkėjų, tačiau nežinia, ar dėl viruso baimės, ar dėl kitų priežasčių.

Įspėja dėl kontaktų su Kinija

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad nekeliavus į Kiniją ir neturėjus kontakto su keliavusiais į šią šalį bei nejaučiant susirgimui būdingų, gripą primenančių simptomų, atlikti jokių tyrimų ar imtis specialių priemonių nėra reikalo. Jei pasireiškė simptomai keliaujant po Kiniją, grįžus iš jos ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.

Faktai

Kinijos mokslininkų teigimu, 2019-nCoV yra hibridinis virusas, atsiradęs susiliejus šikšnosparnių koronavirusui su nežinomos kilmės koronavirusu. Sausio 22-ąją buvo skelbiama, kad šis virusas pirmą kartą į žmogaus organizmą pateko Uhano (Kinija) maisto turguje. Manoma, kad jo šaltinis buvo gyvatės (kiniškieji bungarai arba kiniškos kobros). Šios infekcijos lokalizuoti nepavyko, nes Uhanas – aktyvus tranzitinis miestas ir ten užsikrėtę žmonės greitai pasklido po Kiniją bei visą pasaulį. Nors pirminis viruso šaltinis buvo gyvūnai, įrodyta, kad juo užsikrėtę žmonės ligą gali perduoti ir kitiems žmonėms – daugėja atvejų, kai suserga neturėjusieji jokio kontakto su Uhano turgumi. Aiškaus atsakymo, kiek smarkiai užkrečiamas šis virusas, kol kas nėra. Tai, kad 2019-nCoV šiuo metu atrodo santykinai nesmarkiai pavojingas, nereiškia, kad padėtis ateityje nepasikeis – virusai itin lengvai mutuoja ir dėl natūralios evoliucijos jie gali įgyti naujų, plisti padedančių savybių – kai kurios jų gali padidinti gyvybei keliamą infekcijos pavojų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų