Medžius perkeliantys verslininkai teigia, kad šiuo metu didelių medžių paklausa netgi didesnė už pasiūlą. P. KALUNDOS ARCHYVO nuotr.

Greitas gyvenimo tempas atsiliepė ir medžiams

Greitas gyvenimo tempas atsiliepė ir medžiams

Sekant turtingų šalių pavyzdžiu, Lietuvoje populiarėja nebemažų, po dešimt ir netgi daugiau metų vienoje vietoje augusių medžių perkėlimas į kitą vietą.

Tokią madą medžių žinovai arboristai vertina atsargiai, o ja besižavintiesiems pataria jausti saiką.

Ir dėl sentimentų, ir dėl jaukumo

„Nebemažų medžių perkėlimas – turtingųjų privilegija. Kita vertus, tai patvirtina teiginį, kad dabar toks metas, kai žmonės nori visko čia ir dabar“, – sako Lietuvos arboristikos (arboristika – mokslas apie medžius) centro vadovas Sigitas Algis Davenis.

Jo manymu, jau gerokai ūgtelėjusių medžių persodinimas į dažniausiai naujai pasistatytų namų ar sodybų kiemus yra greito gyvenimo rezultatas, kai visko norima iškart. Arboristas ironizuoja, kad žmonės norėtų, jog sodybose dendrologiniai parkai jiems būtų sukurti vienu ypu.

„Atsiradus tokiai paklausai, radosi ir pasiūla. O perkantiems nebemažus medžius aš patariu bent jau jausti saiką ir pirkti ne pačius didžiausius ir seniausius iš siūlomų“, – teigė šalies arboristų vadovas.

„Nebemažų medžių perkėlimas – turtingųjų privilegija.“

S. A. Davenis

Imsis ąžuolo

Specialia, paties suprojektuota technika jau gerokai paaugusius medžius perkeliantis panevėžietis Paulius Kalunda pasakoja, kad neretai, vedami sentimentų, žmonės medžius atsikelia iš senų sodybų. Didelius medžius perka naujakuriai, norintys kieme jaukumo ir privatumo.

Panevėžiečiui P. Kalundai – 27-eri, perkeliamų medžių versle jis sukasi vienerius metus. Iki tol dirbęs su biokurui augintais medžiais, patirties įgijęs vyras sukūrė brėžinius, pagal kuriuos Lietuvoje buvo pagaminta speciali didelių medžių iškasimo, po to – ir jų persodinimo technika. Pasak verslininko, Lietuvoje tėra dvi įmonės, turinčios didelių medžių kasimo techniką, antroji – parsivežta iš Amerikos. Amerikiečiai ir yra patys pirmieji pasaulyje, ėmęsi persodinti senus medžius.

Dideliais vadinami medžiai yra tokie, kurių kamieno skersmuo iki 20 centimetrų, užaugę jie siekia po 4–5 metrus ir aukštesni, tokių medžių amžius gali būti iki 10 metų. P. Kalunda pasakoja šią savaitę buvo nuvykęs apžiūrėti dvidešimtmečio ąžuolo, augančiame pačiame Vilniaus centre, prie pat Katedros aikštės, Vilniaus arkivyskupijos rūmų teritorijoje. Ąžuolo šaknys pradėjo ardyti pastatą, tad bus bandoma medį perkelti į kitą vietą.

Galerija

Siūlymas Savivaldybei

Medžių perkėlėjas patikino, kad šiuo metu didelių medžių paklausa netgi didesnė už pasiūlą, o iš norimų sodyboje, kieme, prie daugiabučių pasisodinti medžių populiariausios yra pušys.

Šiuo metu jis yra pateikęs siūlymą ir Panevėžio savivaldybei tvarkomas viešas vietas apsodinti ne kokiais nors dekoratyviniais, o apleistose Savivaldybės teritorijose augančiais medžiais.

Dar tik metus šioje srityje dirbantis verslininkas tvirtina, kad per tą laiką nepasitaikė, jog medis neprigytų. Su tais, kurie sutinka mokėti papildomą mokestį, P. Kalunda dvejiems metams sudaro garantinę sutartį ir apsiima tiek laiko prižiūrėti persodintus medžius.

„Visų svarbiausia perkeltus medžius laistyti“, – teigia P. Kalunda.

Didelių medžių persodintojas neslėpė, kad perkeliami tokie medžiai kiek nukenčia, tačiau gerai prižiūrimi atsigauna. Anot jo, tinkamiausi perkelti 4 metų medžiai.

Pirmi metai – dar ne viskas

Arboristas S. A. Davenis neslėpė, kad pats nors ir kiek skeptiškai žiūri į didelių medžių perkėlimą, iš esmės tam pritaria. Anot jo, tokių medžių perkėlimas – turtingųjų privilegija. Arboristas pasakojo pats dalyvavęs Vokietijoje, Miunchene, persodinant du nebemažus platanus, užstojusius pastatytą paminklą. Iškasti ir vėl pasodinti tuos platanus kainavo, pasak arboristo, nei daug, nei mažai – 600 tūkstančių eurų. Tiesa, šių medžių liemens skersmuo buvo apie 70 centimetrų.

Visgi S. A. Davenis pataria persodinti kuo jaunesnius medžius. Anot jo, pirmus metus žaliavę perkelti dideli medžiai po metų gali pradėti džiūti ir vysti. Be to, kad persodintas senas medis įsikurtų naujoje vietoje, jį reikia tinkamai prižiūrėti, tręšti ir gausiai laistyti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų