G. Kartano nuotr.

Girtuoklių viražų kaina – atimtos gyvybės

Girtuoklių viražų kaina – atimtos gyvybės

Kraują stingdanti avarija Panevėžio rajone sukrėtė visą Lietuvą. Girto šešiasdešimtmečio automobiliui įsirėžus į priešais važiavusįjį, žuvo tėtis ir trimetis jo mažylis. Sukėlusiam mirtiną avariją gresia iki dešimties metų nelaisvės. Vis dėlto kito girto vairuotojo prieš pusantrų metų pražudyto jauno panevėžiečio tėvai negali atsigauti po šoko: jų sūnui gyvybę kainavusios avarijos kaltininkas išvengė laisvės atėmimo.

Girto šešiasdešimtmečio vairuotojo viražai intensyvaus eismo kelyje Vaivadai–Paliūniškis pražudė šeimą: žuvo tėtis ir trimetis jo mažylis.

Mirtinos avarijos kaltininkui gresia iki dešimties metų nelaisvės.

Prieš maždaug pusantrų metų kito girto vairuotojo pražudyto jauno panevėžiečio tėvai teigia beprarandantys viltį, kad teisingumas Lietuvoje yra. Jų sūnų pražudžiusiam nusitašiusiam vairuotojui teismas skyrė vos 2,6 metų nelaisvės lygtinai ir trejiems metams uždraudė vairuoti.

Tėvo ir mažylio neišgelbėjo

Avarija praėjusio penktadienio vakarą ilgam įsimins kaip viena baisiausių, nutikusių Panevėžio rajone.
Bendrasis pagalbos centras 19 val. 29 min. sulaukė pranešimo apie nelaimę kelyje Panevėžys–Kupiškis, atkarpoje tarp Vaivadų ir Paliūniškio, ties Tutiškių kaimu.

Į įvykio vietą atskubėję policijos, greitosios medicinos pagalbos ir ugniagesių ekipažai išvydo tikrą mėsmalę – susidūrusius automobilius „Honda Civic“, BMW ir „Fiat Punto“.

Atvykę medikai nebegalėjo padėti „Fiat Punto“ važiavusiam 39-erių vyrui – liko konstatuoti jo mirtį.

Tuo pačiu automobiliu važiavusį trejų metų berniuką medikai dar kurį laiką gaivino bandydami išplėšti iš mirties glėbio. Tačiau didelės medikų pastangos išsaugoti vaikelio gyvybę buvo bevaisės dėl jo patirtų sunkių sužalojimų. Galop teko konstatuoti ir jo mirtį.

„Fiat Punto“ vairavusi 25-erių moteris išvežta į Respublikinę Panevėžio ligoninę.

Pirminiais duomenimis, automobiliu važiavo šeima. Avarija įvyko likus netolimam keliui iki namų.
Iš įvykio vietos į ligoninę išgabenta ir sužeista „Honda Civic“ 50-metė vairuotoja.

Tragiška avarija penktadienio vakarą ilgam paralyžiavo eismą kelyje Panevėžys–Kupiškis.

Vairavo girtas

Netrukus paaiškėjo šios klaikios avarijos priežastys.

Pirminiais duomenimis, BMW automobilį girtas vairavęs 60-metis atsitrenkė į ta pačia kryptimi važiuojantį automobilį „Fiat Punto“.

Po smūgio automobilis „Fiat“ išvažiavo į priešingą eismo juostą ir tiesiog kaktomuša susidūrė su priešpriešiais važiuojančiu automobiliu „Honda Civic“.

Mirtiną avariją sukėlusiam BMW vairuotojui nustatytas 1,05 prom. girtumas.

Jis iš karto buvo sulaikytas policijos ir išvežtas į areštinę. Iš klaikios avarijos dalyvių jis vienintelis liko nesužalotas.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėjos Odetos Jukniūtės teigimu, į areštinę jam net neprireikė kviesti medikų.

Jau kitą dieną vairuotojas iš areštinės išleistas.

Jam paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Vyras iki šiol nebuvo teistas, tačiau pareigūnams yra įkliuvęs už greičio viršijimą ir dėl perėjoje nepraleisto pėsčiojo.
Pasak O. Jukniūtės, policija paėmė visus tris automobilius. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Baisią avariją, pražudžiusią dvi gyvybes, primena pakelėje aukoms atminti uždegtos žvakutės ir ašarą spaudžiantys vaiko daiktai: pliušinis kiškutis, knygelė, mėlynas batukas su superherojaus, pasaulio gelbėtojo Betmeno ženklu.

Teisingumu nebetiki

Baudžiamasis kodeksas už avariją, įvykdytą apsvaigus nuo narkotinių, psichotropinių ar kitokių psichiką veikiančių medžiagų, numato laisvės atėmimą nuo trejų iki dešimties metų.

Tačiau kito girto vairuotojo 2021-ųjų liepą pražudyto jaunuolio tėvai teigia nebegalintys tikėti teisingumu.
Prieš pusantrų metų, vieną liepos naktį kelyje Panevėžys–Šiauliai, Panevėžio rajono ribose, motociklu „Kawasaki“ važiavęs 29-erių vyras namo nebesugrįžo.

Motociklininkas žuvo, kai į jį trenkėsi į priešpriešinę eismo juostą staiga išvažiavęs mikroautobusas „Ford“.
Per avariją jaunuolis buvo sunkiai sužeistas. Sąmonę praradusį ir sunkius sužalojimus patyrusį vyrą medikai skubiai išvežė į ligoninę, tačiau dėl patirtų sužalojimų paryčiais jo gyvybė užgeso.

Mirtino susidūrimo kaltininkas mikroautobuso vairuotojas nenukentėjo.

Atvykus policijos pareigūnams paaiškėjo, kad jis girtutėlis.

Mikroautobuso vairuotojas aiškino į Panevėžį važiavęs iš Klaipėdos. Vėliau jis pripažino pakeliui gėręs alaus.

Patikėjo atgailos nuoširdumu

Jauno vyro gyvybę nusinešusios avarijos bylą nagrinėjęs Panevėžio apylinkės teismas nustatė mikroautobuso vairuotojo atsakomybę lengvinančią aplinkybę – jis prisipažino padaręs nusikaltimą ir esą nuoširdžiai gailėjosi.
Nors vairavo girtas, teismas sunkinančių atsakomybę aplinkybių nenustatė.

Bylos duomenimis, jis anksčiau neteistas, per penkerius metus du kartus baustas administracine tvarka, tačiau pažeidimai nelaikytini šiurkščiais, psichikos sveikatos centro ar priklausomybių ligų kabineto įskaitose neregistruotas, buvusio darbdavio charakterizuojamas teigiamai, dirba pagal verslo liudijimą, nevedęs, prižiūri senyvo amžiaus motiną, nukentėjusiųjų atsiprašė, moka draudimo bendrovei įmokas už nukentėjusiesiems atlygintą žalą.

Tiek užteko, kad gyvybę atėmęs vairuotojas atsipirktų lygtine 2,6 metų laisvės atėmimo bausme ir trejiems metams netektų vairuotojo pažymėjimo.

Draudimo bendrovė abiem tėvams už žuvusį sūnų išmokėjo maždaug po 19 tūkst. eurų moralinės žalos atlyginimą.

Žuvusiojo tėvai šokiruoti

Tokios bausmės už pražudytą gyvybę šokiruoti žuvusiojo tėvai pateikė apeliacinį skundą aukštesnės instancijos Panevėžio apygardos teismui.

Jie bandė įrodinėti, kad Panevėžio apylinkės teismas išdėstė nelogiškus teiginius, kurie neva švelnina mirtiną avariją sukėlusio girto vairuotojo atsakomybę.

„Teismo nuosprendyje išdėstyti kai kurie motyvai nepateisinami. Štai motyvuodamas bausmės nuteistajam švelninimą, teismas išdėstė tokius teiginius: „… vien tas faktas, jog kaltininkas vairavo transporto priemonę būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, savaime nereiškia, kad kaltininko būsena yra pagrindinė sunkių padarinių priežastis…“, „…kaltinamasis automobilį vairavo vėlų vakarą… tamsiu paros metu, nesant intensyvaus eismo – kelias buvo faktiškai tuščias, vos viena kita transporto priemonė, esant geroms oro sąlygoms (nelijo)…“. Iš tokių teismo nuosprendyje išdėstytų teiginių galima susidaryti nuomonę, kad teismas beveik pateisina girto asmens vairavimą ganėtinai sunkiomis sąlygomis – tamsiu paros metu, nes tuomet neva mažiau intensyvus eismas, arba jei ir nepateisina tokio kaltininko elgesio, tai vertina jį kaip mažiau pavojingą“, – apeliaciniame skunde dėstė žuvusiojo tėvas.

Jį šokiravo ir tai, kad teismas nuteistąjį įvertino išimtinai teigiama asmenybe, nors teismo apklausta liudytoja pasakojo, kad jai pirmajai atvykus į įvykio vietą, mikroautobuso vairuotojas nesirūpino suteikti pagalbą sunkiai sužalotam motociklininkui, neskambino pagalbos telefonu, bet skambino draugui, prašydamas greičiau jį išvežti iš įvykio vietos.

Medicinos pagalbą iškvietusi pati liudytoja prašė kiek galima greičiau į įvykio vietą atsiųsti policijos pareigūnus, kad kaltininkas nepasišalintų.

Avarijos kaltininkui skirti griežtesnę bausmę prašė ir apeliacinį skundą pateikusi, tragiškomis aplinkybėmis sūnaus netekusi Eugenija B. Po šios netekties 66-erių moteris liko vieniša. Anksčiau ji yra palaidojusi ir kitą savo sūnų.

Netekties skausmą išgyvenančiai motinai, kol vyko teismų maratonas, gydytojai dar ir diagnozavo onkologinę ligą.

Nerado priežasčių siųsti už grotų

Vis dėlto ir Panevėžio apygardos teismo sprendimas tėvams tikėjimo teisingumu nesugrąžino.

Tėvo ir mamos apeliaciniai skundai buvo atmesti – girtam vairavusiam avarijos kaltininkui nuosprendis liko nepakeistas.

Be kita ko, teismas konstatavo, jog tai, kad įvykus kraupiai avarijai pagalbą iškvietė visai atsitiktinai įvykio vietoje atsiradusi liudytoja, nėra priežastis pasiųsti vairuotoją į kalėjimą.

Bylos duomenimis, iš pateikto neblaivumo nustatymo akto matyti, kad avarijos kaltininkui pirmiausia buvo nustatytas 1,43 prom. girtumas, antruoju tikrinimu – 1,36 prom. Avarijos vietoje su juo bendravę pareigūnai teisme patvirtino, kad vairuotojas kalbėjo nerišliai, nesugebėjo eiti tiesia linija, svirduliavo, nesiorientavo aplinkoje.

„Taigi, akivaizdu, kad dėl tokios savo būsenos galėjo nesusiprasti, kokių veiksmų pirmiausia turi imtis kilusioje situacijoje. Ir pats nuteistasis nurodė, kad buvo apimtas streso, sutrikęs. (…) Negalima daryti išvados, kad jis siekė pasišalinti iš įvykio vietos, tačiau jam, kaip teigiama apeliaciniame skunde, tai nepavyko dėl to, jog nesulaukė pagalbos iš savo draugų ir buvo sulaikytas kitų eismo dalyvių, bei teigti, kad tai yra kliūtis taikyti bausmės vykdymo atidėjimą“, – konstatavo tėvų apeliacinius skundus išnagrinėjęs ir juos atmetęs Panevėžio apygardos teismas.

Skųsti nebeturi jėgų

„Vyras dar galvoja teikti skundą aukščiau, Apeliaciniam teismui, bet aš nebeturiu tam jėgų“, – sako sūnaus netekusi Eugenija B.

Ji neslepia teisme pasijutusi ne nukentėjusiąja, gedinčia motina, o atvirkščiai – turėjusi atlaikyti savotišką puolimą.

„Prisipažinsiu, teisme ne jis, pražudęs mūsų vaiką, o mes jautėmės kalčiausi. Aš tikėjau, kad bent prokurorė bus mūsų pusėje, bet ji vos nesišaipė iš mūsų. Todėl Apygardos teisme paskutiniame posėdyje pasakiau: jai ne prokurore dirbti, o advokate. Buvo beprotiškai sunku ištverti teismo posėdžius“, – pasakoja pragaro ratus einanti motina.

Ji sako nesuvokianti, kaip girto vairuotojo, dargi gėrusio pakeliui namo, sukelta avarija gali būti įvertinta kaip netyčinis nusikaltimas.

„Dabar pati įsitikinau: girtus paleidžia. Tokių nenuteisia realia laisvės atėmimo bausme. Sūnaus nebesugrąžinsiu, o teisybės nerasiu“, – sako 66-erių panevėžietė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų