Prokuroras D. Skrebiškis teigė, jog byloje buvo surinkta pakankamai įrodymų, kad ji pasiektų teismą. Visgi teismas konstatavo, jog nepakanka įrodymų policijos ir prokurorų įtariamą vaikiną pripažinti kaltu dėl nužudymo. P. Židonio nuotr.

Nužudymo bylai subliūškus, policija teigia nenuleisianti rankų

Nužudymo bylai subliūškus, policija teigia nenuleisianti rankų

Kone trejus metus trukęs septyniolikamečio panevėžiečio nužudymo tyrimas ir bylos nagrinėjimas baigėsi fiasko. Panevėžį 2017-aisiais sukrėtusia gimnazisto žmogžudyste įtartas vienintelis prieš teismą stojęs jaunuolis išteisintas

Bevaisės paieškos

Panevėžio apygardos teismui pritrūkus įkalčių, įrodančių, kad šis vaikinas yra tikrasis žudikas.

Po tokio teismo verdikto kraupių įtarimų naštos atsikratęs T. J. bendrauti su žiniasklaida nepanoro. Vaikino advokatė Kristina Rutkauskienė teigė, kad kitokio teismo sprendimo jie ir nesitikėjo.

„Kol kas nieko nekomentuosime, nes nuosprendis tik paskelbtas, bet neįsiteisėjęs. Esu tikra, kad prokurorė jį skųs. Mes tokio sprendimo tikėjomės nuo pat pirmos sulaikymo dienos“, – kalbėjo T. J. gynėja.

Kol kas ji negalėjo atsakyti, ar klientas pateiks ieškinį valstybei už tai, kad daugiau kaip dvejus metus buvo suvaržyta jo laisvė.

Priblokšti nužudytojo artimieji po tokio teismo sprendimo atsitvėrė tylos siena. Byloje nelikus kaltinamųjų, teismas atmetė ir jų civilinius ieškinius.

Teismo nuosprendį per 20 dienų dar galima skųsti apeliacine tvarka.

Sprendimo laukė laisvėje

Dar 2017-ųjų gruodžio 10-osios vakarą į policiją skambinę žmonės pranešė, kad daugiabučio kieme Dariaus ir Girėno gatvėje, netoli A. Lipniūno progimnazijos stadiono, rastas krauju paplūdęs jaunuolis. Į įvykio vietą atskubėję medikai konstatavo, kad 17-metis jau miręs. Vienintelis dūris į krūtinę buvo lemtingas.

„Rankų ir toliau nenuleisime.“

O. Butkus

Ant kojų buvo sukeltos visos specialiosios tarnybos. Tačiau tik po dvejų metų byla pasiekė teismą. Vienintelis įtariamasis buvo tuo metu taip pat dar nepilnametis T. J. Jį sudaryta tyrimo grupė sulaikė praėjus pusmečiui nuo Panevėžį sukrėtusios žmogžudystės. Iš pradžių įtarimų sulaukė ir dar vienas jaunuolis, tačiau jis nebuvo suimtas, vėliau įtarimai jam panaikinti.

Per ikiteisminį tyrimą buvo apklausta daugiau nei 120 liudytojų, iš jų didelė dalis – nepilnamečiai, skirtos ekspertizės, o jų atlikimas užtruko gana ilgai. Bylos medžiagą sudaro daugiau nei 22 tomai.

Kraupiu nusikaltimu įtartas T. J. nuo tyrėjų atsitvėrė tylos siena: pasinaudojo savo teise ir viso ikiteisminio tyrimo metu duoti parodymus atsisakė. Nuo pat pirmosios dienos jis savo kaltę neigė. Vaikinas teismo sprendimo laukė laisvėje, dėvėjo apykoję. Ši byla prokurorės prašymu buvo nagrinėjama už uždarų durų. Tam neprieštaravo ir kiti jos dalyviai.

Ar yra bent teorinė galimybė rasti tikrąjį septyniolikamečio žudiką, kai nuo nusikaltimo praėjo beveik treji metai, O. Butkus nekomentavo. P. Židonio nuotr.

Įrodymai – kaltinamojo pusėje

Teismas konstatavo, kad surinkta nepakankamai įrodymų, jog T. J. būtų galima pripažinti kaltu. Iki šiol nėra rastas nusikaltimo įrankis, taip pat nėra liudytojų, kurie patvirtintų, jog tą vakarą kaltinamasis būtų buvęs nužudymo vietoje. Liudininkai pasakojo, kad girdėjo kelių jaunuolių šūksnius, bėgimą ir baisų rėkimą. Viena iš liudytojų matė kelis vaikinus netoli nužudymo vietos, bet tarp jų nebuvo kaltinamojo. Be to, vienas iš liudytojų teisme pasakojo, kad kaltinamasis tą vakarą leido su juo, ką patvirtina ir jųdviejų susirašinėjimo žinutės.

Kaltė byloje buvo grindžiama tik vieno liudytojo parodymais, tačiau šis iš pradžių taip pat buvo įtariamas kartu su T. J. nužudęs septyniolikametį. Bet tokiais atvejais, kai liudytojas bylos pradžioje pats yra buvęs įtariamuoju, teismas parodymų patikimumui skiria ypatingą dėmesį. Teismas pripažino, kad šio liudytojo parodymų nepatvirtina jokie kiti bylos duomenys.

Nusikaltimai be motyvų

Teismo nurodymu, nuosprendžiui įsiteisėjus byla grįš atgal į prokuratūrą, kad būtų nustatytas tikrasis žudikas.

Po tokios šios rezonansinės bylos baigties Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Donatas Skrebiškis teigė, jog byloje buvo surinkta pakankamai įrodymų, kad ji pasiektų teismą, tačiau teismas nusprendė kitaip.

„Teismas konstatavo, jog nepakanka įrodymų vaikiną pripažinti kaltu padarius šį sunkų nusikaltimą. Dabar turime įvertinti teismo pateiktus argumentus ir apsispręsti, ar skųsime nuosprendį. Negaliu sakyti, kad tokie atvejai dažni ar reti, visais atvejais teisingumą skelbia teismas“, – komentavo D. Skrebiškis.

Jeigu taip atsitiktų, kad nuosprendis nebus apskųstas, ikiteisminis tyrimas ir toliau turės būti tęsiamas. Pasak Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos viršininko Orlando Butkaus, ši byla buvo gana sudėtinga, buvo mestos didžiulės pajėgos, tačiau kai tokie sunkūs nusikaltimai padaromi viešoje vietoje nežinant nusikaltimo motyvo, tai apsunkina tyrimą. Ar yra bent teorinė galimybė rasti tikrąjį septyniolikamečio žudiką, kai nuo nusikaltimo praėjo beveik treji metai, teisėsaugos atstovas nekomentavo.

„Rankų ir toliau nenuleisime“, – kalbėjo O. Butkus.

Ši didžiulį atgarsį visuomenėje sukėlusi byla – ne vienintelė Panevėžyje, kai žudikas vaikšto laisvėje. 2019 m. pavasarį toje pačioje Dariaus ir Girėno gatvėje, automobilių stovėjimo aikštelėje, rastas mįslingomis aplinkybėmis mirtinai subadyto 53-ejų vyro kūnas. Ši byla taip pat nepasiekė teismo, mat pareigūnams nepavyksta nustatyti įtariamojo ir nusikaltimo motyvų.

O šiemet rugpjūtį prie savo namų Statybininkų gatvėje, netoli ankstesnių užpuolimo vietų, peiliu sunkiai sužalotas dvidešimtmetis.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų