Geriausias festivalio „Com•media“ spektaklis svečiuosis Panevėžyje

Geriausias festivalio „Com•media“ spektaklis svečiuosis Panevėžyje

Vasario 7 d. 18 val. Panevėžio J. Miltinio dramos teatre bus parodytas Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis Michalo Valčako „Kasykla“.

Šis režisieriaus Artūro Areimos pastatymas praėjusiais metais Alytuje vykusiame 6-ajame Lietuvos teatrų komedijų festivalyje „Com•media“ buvo pripažintas ne tik geriausiu festivalio spektakliu, bet ir pačiu aktualiausiu ir europietiškiausiu pastatymu.

Pasak festivalio komisijos pirmininkės Linos Klusaitės, šiauliečių „Kasykla“ yra „neabejotinai drąsus, nebanalaus ir  skoningo lietuviško humoro spektaklis, labai gerai atliepiantis daugelio mažų miestelių gyventojų jausenas. Mane ypač džiugino ir puikūs aktorių vaidmenys, ypač – Juozo Bindoko, Jūratės Budriūnaitės ir daugelio jaunųjų, puikiai „pagavusių“ režisieriaus pasiūlytą stilistiką“.

Spektaklis „Kasykla“ yra sukurtas pagal to paties pavadinimo garsaus šiuolaikinio lenkų dramaturgo Michalo Valčako pjesę.

Lenkų Šekspyro vardą gavęs Michalas Valčakas (gim. 1979 m.) yra parašęs per dvidešimt pjesių, kurios statomos įvairiuose Europos ir JAV teatruose.

Už originalią draminę kūrybą dramaturgas pelnė ne vieną reikšmingą apdovanojimą. Tad Valstybiniam Šiaulių dramos teatrui buvo didelė garbė, kai garsusis dramaturgas maloniai priėmė kvietimą atvykti į spektaklio premjerą. Po premjeros M. Valčakas neslėpė susižavėjimo šiuo pastatymu: „Tai, ką su mano pjese padarė režisierius Artūras Areima, ir aktoriai mane tiesiog įkvėpė. Šiauliečių „Kasykla“ – realistiškas ir kartu susapnuotas pasakojimas, impresija, juodai baltas prisiminimas ir ateities paveikslas kartu sudėjus.

Spektaklis akivaizdžiai turi stiprų teigiamos energijos užtaisą ir sveiko humoro dozę. Aš laimingas, kad turėjau progą pajausti, kaip mano tekstas užsipildė nauja energija.“

„Kasykla“, kurią iš lenkų kalbos vertė Andrius Jevsejevas, pasakoja „keistą istoriją apie liūdną miestą, kuriame niekada nevykdavo nieko įdomaus, ypač nuo tada, kai uždarė kasyklą“.

Galerija

Miesto gyventojams netekus pagrindinio pragyvenimo šaltinio, atsiskleidžia jų neišsipildžiusios svajonės ir troškimai. „Kasykla“ naujai ir nenuobodžiai varijuoja absurdo teatro temomis – pasitelkus žaismingą ironiją ir juodąjį humorą, parodomas miesto gyventojų įstrigimas kasdienybės rutinoje.

Režisierius A. Areima įsitikinęs, kad spektaklyje „Kasykla“ atsispindės daugelio Lietuvos miestų ir miestelių dabartinė situacija. „Šį spektaklį statau žmonėms, kurie nemėgsta teatro, kuriems is atrodo beviltiškai nuobodus. Aš pats neretai nusiviliu vadinamuoju tradiciniu teatru, kuris linkęs viską mistifikuoti, „sudievinti“, bet nekalba apie tai, kas iš tikrųjų su žmonėmis vyksta šiandien. „Kasykla“ kalba apie tai, kas glūdi paviršiuje ir kas slypi giliau. Keista, kad žmonės šiandien tapo tokie paviršutiniški ir inertiški“.

Režisierius prisipažįsta, kad jam ypač artimas M. Valčako dramaturgijai būdingas tragikomiškas požiūris į žmonių santykius ir mus supantį pasaulį.

A. Areima yra vienas ryškiausių jaunosios kartos teatro kūrėjų Lietuvoje, kurio spektakliai išsiskiria drąsiais sceniniais sprendimais, konceptualumu ir bekompromisiškumu.

A. Areimos režisūra įvertinta aukščiausiais scenos meno apdovanojimais: 2013 m. už naujų sceninės išraiškos formų paieškas jis apdovanotas Boriso Dauguviečio auskaru, 2014 m. režisierius įvertintas Kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija, jo spektakliai ne kartą nominuoti Auksiniam scenos kryžiui, o 2016 m. Edinburgo Fringe festivalyje jo statytas spektaklis ,,Po ledu“ įvertintas specialiuoju prizu kaip įsimintiniausias festivalio spektaklis.

Spalvingi ir ryškūs „Kasyklos“ personažai laviruoja tarp realybės ir fantazijos, jų sceninė egzistencija persmelkta gilios melancholijos ir kartu lengvo žaismingumo. Beje, spektaklyje VŠDT vadovams – Aurimui Žviniui ir Pauliui Ignatavičiui – teko įkūnyti lengva parodija nuspalvintus Karaliaus ir Karalienės personažus.

Spektaklyje taip pat vaidina visas būrys skirtingų kartų Šiaulių dramos teatro aktorių: Jūratė Budriūnaitė, Mindaugas Jurevičius, Juozas Bindokas, Aurimas Pintulis, Aidas Matutis, Inga Jarkova, Anicetas Gendvilas, Vilija Paleckaitė bei du kviestiniai aktoriai – Valerijus Kazlauskas ir Giedrė Žaliauskaitė.

Spektaklio scenografiją sukūrė Artūras Areima, jam talkino asistentė Barbora Skaburskytė, kostiumų dailininkė Monika Gurskytė ir šviesų dailininkas Julius Kuršys, kompozitorius ir vaizdo projekcijų autorius – Dominykas Morkūnas.

Visa „Kasyklos“ kūrėjų komanda neslėpė ambicijos šiuo spektakliu „nelikti paviršiuje“, tad ir spektaklį jie skiria gerą humorą ir daugiaprasmišką žaismingumą scenoje mėgstančiam žiūrovui.

Spektaklis „Kasykla“ – vasario 7 d. 18 val. J. Miltinio dramos teatre.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų