Apleisto daugiabučio Kniaudiškių gatvėje patalpos pasitinka įprasta benamių būstui aplinka – krūvomis šiukšlių, skudurais, įvairiausiais rakandais. T. Šiaudinio nuotr.

Geriau šalti nei įsipareigoti

Geriau šalti nei įsipareigoti

Į klausimą, kiek Panevėžyje yra benamių, neatsakys niekas. Tik žinoma, kad jų, kaip ir kiekviename didesniame mieste, ir čia gana gausus būrys. Apleistuose pastatuose besiglaudžiantys, konteineriuose besikapstantys, prie parduotuvių išmaldos prašantys nelaimėliai kai kam kelia gailestį, o kai kam pasipiktinimą.

Ieškojo benamių

Bene dažniausiai su šiais gyvenimo dugne atsidūrusiais žmonėmis tenka susidurti medikams, socialiniams darbuotojams, policijos pareigūnams.

Pastarieji kartais net specialius reidus rengia, benamių po apleistus pastatus ir kitas vietas ieško. Bet ne tam, kad juos nubaustų, sudrausmintų ar paauklėtų.

Kaip sako Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė, vyriausioji specialistė Renata Gustaitienė, šiems žmonėms tiesiog norima padėti. Patarti, kur jie galėtų gauti pagalbos, kaip jiems geriau bandyti ištrūkti iš užburto rato ir sugrįžti į normalų gyvenimą. Ar bent jau rasti šiltesnį prieglobstį, sotesnį kąsnį.

Kaip žinoma, benamiai pas policininkus neina ir jų patarimo neklausia, tad pareigūnai patys pradėjo šių žmonių ieškoti apleistuose sandėliuose, garažuose, griūvančiuose pastatuose, lindynėse.

Per sausio ir vasario mėnesiais rengiamą akciją „Padėk kitam“ bus kreipiamas dėmesys ir į benamius, ir į kitus silpnus, pažeidžiamus visuomenės atstovus.

Ne visiems įdomu

Prieš pradėdamos benamių paieškas Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnės Laima Keblienė, Sandra Paškevičiūtė ir R. Gustaitienė užsuko į Panevėžio socialinių paslaugų centro nakvynės namus.

Šiuose namuose dirbantiems socialiniams darbuotojams gerai žinoma benamių kasdienybė, jų įpročiai. Juk dažnas šių namų gyventojas prieš čia patekdamas pats vaikščiojo benamių keliais, nakvodavo kur papuolė ir gerai žino mieste tam tinkamas vietas. Apie tai, kur glausdavosi, neretai papasakoja ir socialiniams darbuotojams. Galimas nakvynės vietas paklausti atskleidžia ir pareigūnams.

Sužinojusios, kur lankosi, apsistoja ar ilgesniam laikui gali apsigyventi benamiai, pareigūnės pirmiausia leidosi į žygį po apleistus garažus ir surado tris benamius.

Deja, du numoję ranka patraukė savais keliais, pabendrauti sutiko tik vienas. Žmogus pasakojo apie nelengvą gyvenimą, nepalankiai susiklosčiusias aplinkybes ir pasiskundė, kad garaže jis apsigyveno tada, kai žmona išvarė iš namų.

„Nenorėjau gydytis tuberkuliozės, todėl man buvo liepta išeiti“, – prisipažino vyras. Vyras tikino niekur iš apšnerkšto garažo eiti nepageidaujantis.

„Negali padėti tam, kuris jokios pagalbos nenori. Dažnas gyvena pasirinktą gyvenimo būdą ir nesileidžia į kalbas apie jo pakeitimą“, – „Sekundei“ teigė R. Gustaitienė.

Tolyn nuo policininkių spruko arba tylos siena nuo jų atsitvėrė ir prie prekybos centrų sutikti, ir po konteinerius besikapstantys vargetos.

Vis dėlto keletas sutiktų benamių susidomėjo pareigūnių patarimais, kaip galima apsigyventi nakvynės namuose, kaip surasti „Betliejaus“ valgyklėlę, kurioje galima pavalgyti.

„Tačiau į Nakvynės namus, nors prieglobstis šiltas ir jaukus, dažnas nė nenori. Juk ten gyvenant reikia laikytis taisyklių, elgtis kaip reikalaujama“, – kalbėjo R. Gustaitienė.

 Vyriausioji specialistė R. Gustaitienė sako, kad per akciją „Padėk kitam“ bus lankomi ir benamiai, ir vieniši seneliai.

Vyriausioji specialistė R. Gustaitienė sako, kad per akciją „Padėk kitam“ bus lankomi ir benamiai, ir vieniši seneliai. T. Šiaudinio nuotr.

Mokė saugumo

Pareigūnės ieškojo benamių ir iš anksčiau žinotais adresais, vedamos nuojautos dairėsi įvairiuose užkaboriuose, vietose, kur jie galėtų glaustis.

Pamėgtoje benamių vietoje, buvusio konservų fabriko teritorijoje, šį kartą žmonių surasti nepavyko. Apie tai, kad pareigūnės su apleistų kampelių gyventojais tiesiog prasilenkė, bylojo rasti lentų, dėžių, senų čiužinių guoliai, maisto atliekos, kiti daiktai.

Apleisto daugiabučio namo Kniaudiškių gatvėje patalpos pasitiko įprasta benamių būstui aplinka – krūvomis šiukšlių, skudurais, įvairiausiais rakandais.

Sutiktiesiems, pasak vyriausiosios specialistės, ne tik buvo aiškinta, kur jie galėtų kreiptis pagalbos, bet ir priminta, kaip svarbu laikytis atsargumo taisyklių šildantis, kad jokiu būdu negalima palikti rusenančių laužų, nesudegintų šiukšlių.

Juk dažnas kamuojamas šalčio ugnelę čia pat ir susikuria. O su ja laužus kūrenant ar neatsargiai rūkant galima pridaryti daug bėdų.

Panevėžio policijos pareigūnai mieste įsikūrusius benamius lanko jau ne pirmą kartą. Panašios, tik kitaip pavadintos akcijos rengiamos kiekvienais metais.

Štai pernai vasario pabaigoje Panevėžyje buvo rengta prevencinė akcija „Benamis“. Bendruomenės pareigūnės lankė apleistus pastatus, negyvenamas patalpas, pakrūmes ir kitas užuovėjas, kur dažnai glaudžiasi benamiai.

Skelbdami apie akciją pareigūnai prašė žmonių nelikti abejingų ir stengtis suteikti socialinę ar kitokią pagalbą likimo nuskriaustiesiems.

„Būtų gerai, kad žmonės nepraeitų pro sukniubusį benamį, iškviestų jam pagalbą“, – sako pareigūnė.

Aplankys senelius

Šių metų akcija „Padėk kitam“ skirta ne tik benamiams. R. Gustaitienė teigia, kad siekiama padėti ir vienišiems, silpniems žmonėms.

Vasario mėnesį pareigūnės važinės po rajoną, lankys nuošaliose sodybose gyvenančius ligotus, vienišus senukus.

Mieste, kur kaimynai greta vienas kito, dažniau atsiranda kas gali padėti ar bent pastebėjus į bėdą patekusį žmogų pranešti atsakingiems asmenims.

Kaimuose toli nuo kitų gyvenantieji lankomi rečiau, dažnai nė nežinoma, kaip tie žmonės laikosi. Seniūnijose gavę tokių žmonių adresus pareigūnai juos lankys ir pagal galimybes padės, patars.

Pirmiausia, kaip sako R. Gustaitienė, dar kartą primins apie saugumą – kad neįleistų nepažįstamų asmenų, netikėtų abejotinais pasiūlymais, taip pat aiškins, kam ir kaip pirmiausia reikėtų skambinti bėdai ištikus.

R. Gustaitienė mano, jog aplinkiniai neturėtų būti abejingi nei benamio, nei seno visų užmiršto žmogaus likimui.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų