Gatvių šviestuvai plieskia kartu su saule

Gatvių šviestuvai plieskia kartu su saule

Ankstyvi vairuotojai stebisi, kad kai kur gatvėse dega šviestuvai net ir gerokai prašvitus.

„Ar taupu, kai tokiu metu vis dar šviečia gatvių lempos? Geriau pataupytų elektrą rudeniui, kai vėlai švinta“, – svarsto ankstyvą rytą važinėjanti panevėžietė.

Į Kauną iš Panevėžio anksti išsiruošianti moteris pasakoja, kad ties Uliūnų, Barklainių kaimais, Ramygala, šalia kelio „Via Baltica“ net ir 4.30 val. degė šviestuvai.

Apšvietimą šioje magistralinio kelio atkarpoje prižiūri VĮ „Panevėžio regiono keliai“. Pasak įmonės direktoriaus pavaduotojo Vydmanto Gendvilo, čia prieš pusantrų metų rekonstravus gatvę nuo Ramygalos iki Šilagalio buvo įrengtas išmanusis apšvietimas.

Sustatytuose moderniuose šviestuvuose įmontuotos LED lemtos yra penkis kartus taupesnės nei įprastos natrio. Tačiau naujųjų šviestuvų negalima reguliuoti – juose esančios fotorelės šviesas gesina pagal aplinkos šviesumą.

„Gali būti, kad ten, kur stovi šviestuvai su fotorelėmis, šviesa išsijungia vėliau nei kitur, ypač jei rytas apsiniaukęs“, – kodėl šviesiuoju paros metu plieskia lempos, aiškino pavaduotojas.

Panašių šviestuvų šiuo metu, pasak V. Gendvilo, jau yra ne viename Panevėžio regiono kelininkų prižiūrimame kelio ruože. Tokie statomi naujai pertiestose gatvėse, žiedinėse sankryžose.

Ties Ūtos kaimu įrengtoje itin modernioje turbožiedinėje sankryžoje taip pat šviečia LED lempos. Prie jų jau įrengti valdikliai ateityje visą apšvietimą sujungs į vieną kompiuterinę sistemą

Tačiau kol kas didžiojoje dalyje kelio šviestuvų vis dar tebedega senosios 150–250 W lempos. Jų apšvietimas reguliuojamas laikrodiniu principu ir vasarą tokius šveistuvus tenka perderinti.

„Būna, kad žmonės savo saugumui prašo įrengti apšvietimą prie stotelių ir kitų vietų. Bet mes įpareigoti šviestuvus statyti tik ten, kur tai reikalinga transporto eismui. Kitur turi rūpintis savivaldybės“, – aiškino V. Gendvilas.

Bendrovės „Panevėžio gatvės“ darbų vykdytojas Vitas Šukys „Sekundei“ sakė, kad mieste kol kas visi šviestuvai yra reguliuojami. Juos kiekvieną vakarą automatiškai įjungia ir ryte išjungia budėtojai.

Vasarą gatvės šviestuvai dega trumpiau: jie įjungiami 10.30 val. ir išjungiami apie 4 val.

„Kartais lempos įsijungia ir dieną. Žmonės sunerimsta, kad mes eikvojame elektrą. Bet to prireikia šalinant gedimus. Ir trečiadienio vidurdienį 10 minučių šviestuvai švietė Nemuno gatvėje“, – kalbėjo V. Šukys.

Išmanieji šviestuvai su šviesai jautriomis fotorelėmis įrengti tik Vaivadų ir Stetiškių kvartaluose.

Komentarai

  • Va tau ir taupieji LED…

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų