„Garsą“ gali pakeisti S. Eidrigevičiaus menų centras

„Garsą“ gali pakeisti S. Eidrigevičiaus menų centras

Panevėžys ruošiasi steigti pasaulinio lygio menininko – garsaus dailininko ir fotografo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.

Jam numatytos Respublikos g. esančio kino centro „Garsas“ patalpos, o naująją meno erdvę planuojama įrengti per trejus metus.

Iš Panevėžio krašto kilęs S.Eidrigevičius pažadėjo įkūrus tokį centrą miestui padovanoti savo darbų kolekciją.

Jau kitą savaitę G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Menų skaitykloje startuoja kūrybinės dirbtuvės „Stasio Eidrigevičiaus menų centras“, kuriose architektai pateiks savo idėjas.

Į biblioteką susirinkę kūrybinių dirbtuvių dalyviai, atsižvelgdami į platesnę miesto teritoriją, ieškos urbanistinių meno centro jungčių su Dailės galerija Respublikos gatvėje ir buvusia J. Čerkeso-Besparnio sodyba Skaistakalnio parke, kurią planuojama atkurti kaip menininkų rezidenciją.

Tačiau architektai ir Savivaldybė  turėtų atsakyti į bene svarbiausią klausimą, kas laukia „Garso“: ar išplėsti esamą kino centrą, ar nugriovus pastatą statyti naują, ar surasti kitą toje zonoje esančią vietą. Iki šiol veikiančio kino centro „Garsas“ pradžia siekia dar 1928-uosius, kai savo namuose Respublikos g. Nina Fridmanienė atidarė kino teatrą „Sirena“. Pavadinimą „Garsas“ jis įgijo 1939-aisiais, kai pirmasis Lietuvoje ėmė rodyti įgarsintus kino filmus. Toje pačioje vietoje esantis dabartinis „Garso“ pastatas iškilo 1968-aisiais.

Įvertinus pateiktų idėjų aptarimo rezultatus, tikimasi parengti architektūrinio konkurso sąlygas.

Planuojama, kad S. Eidrigevičiaus menų centras turėtų tapti šiuolaikišku daugiafunkciu profesionalaus šiuolaikinio meno sklaidos ir edukacijos centru, pristatančiu visuomenei Lietuvos bei užsienio menininkų kūrybą. Jis veiktų ir kaip interaktyvi bendravimo multifunkcė erdvė, kur žiūrovai galėtų susipažinti su S. Eidrigevičiaus darbų ekspozicija, netradicinio pateikimo parodomis, dalyvauti seminaruose, paskaitose, kūrybinėse dirbtuvėse, meistriškumo pamokose, meninėse akcijose ir pan.

Centrą tikimasi statyti iš europinės paramos lėšų, taip pat Valstybės investicinės programos, savivaldybės lėšomis.

S. Eidrigevičius gimė 1949 m. Panevėžio apskrityje, Mediniškiuose. Menininkas pastaruosius kelis dešimtmečius gyvena Lenkijoje. Per savo karjerą jis surengęs daugiau nei 100 individualių parodų įvairiose šalyse, iliustravo per 40 knygų, daugiausia – vaikams. 2016-aisiais menininkas išleido savo iliustruotą ir paties parašytą poemą „Giedanti gaidžio galva“ pietų panevėžiškių tarme.

Komentarai

  • o Spirito fabriko teritoriją gal draugams laikote? Ką statysite parke,bažnyčios užgrobtoje teritorijoje? Griauti ,,Garsą“ – gal konservatorių išmislas?

  • Išnaudokit konservų fabriką,kas draudžia dabar Garse eksponuoti nuotraukas ir kt .Vasario 16 gatvėje nemažai tuščių, mažai ar visai nenaudojamų pastatų.

  • Panaikinsit „senąjį“ kino teatrą Lietuvoje. Ar verta?

  • Suprantu, kad gerai, jog į miestą ateina tokios investicijos kultūrai, tai iš tikrųjų sveikintina, bet, kas gali racionaliai paaiškinti, kas tiksliai bus daroma, kaip ir kada tai atsipirks, ar bus tušti rūmai, kokie stovi už tokius pat milijonus Palangoje ir Klaipėdoje? Ar savivaldybė bus pajėgi išlaikyti, prižiūrėti ir kaip pritrauks lankytojų, kurių reikės kiekvieną dieną, jog naujas centras normaliai funkcionuotų? Kitas svarbiausias klausimas, kas bus su Kino centru „Garsas“? Ar pamiršote, jog seniausias kino teatras Lietuvoje 2018 m. švęs 90 metų jubiliejų. 90 metų! Tai laiko patikrintas kino teatras, kuris ne tik kad sėkmingai gyvuoja, rengia susitikimus su Lietuvos ir užsienio kino kūrėjais, edukacines programas, festivalius, kiekvieną mėnesį pasiūlo po keliolika naujų premjerų ir kasmet garsina Panevėžį įvairiausiomis akcijomis ir nekomercinio kino meno sklaida. Taigi, ar bus skiriami pinigai Garso perkėlimui, ar iš vis verta istorinę vietą, mininčią kone šimtmetį, perkelti?

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų