Europos Parlamentas – prieš mirties bausmę (Europos Parlamento nuotr.)

ES prieš mirties bausmę: svarbiausi faktai

ES prieš mirties bausmę: svarbiausi faktai

Europos Parlamente (EP) Briuselyje šį trečiadienį oficialiai atidarytas 7-asis pasaulinis kongresas prieš mirties bausmę. ES aktyviai kovoja prieš egzekucijas visame pasaulyje, tačiau galutinės pergalės dar nematyti.

Mirties bausmė Europoje: faktai ir skaičiai

2017 m. mirties bausmę de jure ar de facto buvo panaikinusios 142 valstybės, o 56 valstybės ją vis dar taiko. Tais metais iš viso užregistruotos 993 egzekucijos 23 šalyse, išskyrus Kiniją, kur, kaip manoma, įvykdyta tūkstančiai mirties nuosprendžių. 2017-aisiais daugiau nei 20 tūkst. žmonių visame pasaulyje tebelaukė nuosprendžio vykdymo.

Remiantis „Amnesty International“ duomenimis, apie 84 proc. visų užfiksuotų egzekucijų 2017 m. įvykdyta keturiose šalyse – Irane, Saudo Arabijoje, Irake ir Pakistane. Duomenys apie egzekucijas Kinijoje neprieinami, nes šią informaciją Kinijos valdžia laiko valstybės paslaptimi.

Azijoje, arabų pasaulyje ir JAV tebėra stiprus pasipriešinimas mirties bausmės panaikinimui. O net keturi penktadaliai Afrikos valstybių yra panaikinusios mirties bausmę arba paskelbusios jos moratoriumą.

ES pastangos panaikinti mirties bausmę

Visos ES šalys yra panaikinusios mirties bausmę, kaip to reikalauja Europos žmogaus teisių konvencija. Jos taip pat prisideda prie kovos už mirties bausmės panaikinimą visame pasaulyje.

Pavyzdžiui, ES yra sugriežtinusi prekybą prekėmis, kurios gali būti naudojamos mirties bausmei arba kankinimui. Savo ruožtu Europos Parlamentas 2015 m. priimtoje rezoliucijoje dėl mirties bausmės pakartojo „smerkiąs mirties bausmės taikymą ir tvirtai remia mirties bausmės moratoriumo paskelbimą kaip žingsnį į jos panaikinimą“ bei dar kartą pabrėžė, jog „mirties bausmės panaikinimas padeda stiprinti žmogaus orumą ir kad ES pagrindinis tikslas yra visiškas jos panaikinimas“.

2019 m. vasario 26 d. – kovo 1 d. vyksiančiame 7-ajame Pasauliniame kongrese prieš mirties bausmę iš viso dalyvauja daugiau nei 1000 įvairių organizacijų atstovų iš 140 šalių. Šį kongresą organizuoja judėjimas „Kartu prieš mirties bausmę“ (ECPM, pranc. „Ensemble contre la peine de mort“).

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų