ES parama – smulkiųjų ūkininkų verslumo skatinimui

ES parama – smulkiųjų ūkininkų verslumo skatinimui

Lietuvoje yra apie 100 tūkstančių smulkiųjų ūkininkų. Sėkmingai vykdydami veiklą jie pagyvina vietinę rinką ir stiprina regiono ekonomiką. Visgi norėdami konkuruoti su didesniais ūkiais, mažieji  turi imtis papildomų priemonių ir tam gali panaudoti Europos Sąjungos (ES) paramą.

Viena iš galimybių – Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) priemonės ,,Bendradarbiavimas“ veiklos sritys „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ ir „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.  Apie šią paramą Utenos rajono ūkininkai bei savivaldybės specialistai galėjo daugiau sužinoti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) organizuotame seminare.

Sėkmės garantas – bendradarbiavimas

Pasak KPP priemones pristačiusios ŽŪM Kaimo plėtros departamento Tautinio paveldo ir mokymo skyriaus vyriausiosios specialistės Nomedos Padvaiskaitės, smulkiųjų ūkių stiprėjimui didelę reikšmę turi galimybė bendradarbiauti. Kartu dirbdami ūkininkai gali lengviau įsigyti reikiamą įrangą, dalytis bendrais ištekliais, kartu prekiauti ir užsiimti aplinkos apsaugos veiklomis.

KPP priemonės ,,Bendradarbiavimas“ veiklos sritis „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ suteikia patiems mažiausiems ir smulkiausiems ūkininkams galimybę dalinai finansuoti investicijas, skirtas bendriems darbo procesams organizuoti.

Numatyta ES parama bendradarbiaujantiems smulkiesiems ūkininkams – reikšminga. Vienas paramos gavėjas 2014-2020 metų laikotarpiu gali teikti ne vieną paraišką ir gauti iki 200 000 Eur. Vieno projekto maksimali suma negali viršyti 90 000 Eur.

Utenos rajono savivaldybėje susirinkusiems dalyviams ŽŪM specialistė N. Padvaiskaitė patarė nesnausti – kaimo vietovėje esantys mažųjų ūkių savininkai, smulkieji miško valdytojai, labai mažos įmonės turėtojai ir tiesiog fiziniai asmenys dar gali suspėti kreiptis dėl paramos.

„Utenos krašto smulkiausius ūkininkus domina visos galimybės, kaip savo ūkius padaryti gyvybingesnius ir našesnius. Dabartinės konkurencijos sąlygomis bendradarbiavimas yra vienas geriausių sprendimų ne tik išlikti, bet ir plėstis. Džiugu, kad ŽŪM organizuoja seminarus, kuriuose aiškiai ir suprantamai pateikia informaciją, kaip galima pasinaudoti ES lėšomis“, – džiaugėsi renginiu Utenos rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Raimonda Jankauskienė.

Arčiau vartotojų

Vartotojai vis dažniau renkasi pirkti žemės ūkio produkciją tiesiai iš gamintojų. Smulkieji ir vidutiniai ūkininkai gali užtikrinti kokybišką ir ekologišką derlių, o tai vienas svarbiausių šiuolaikinio pirkėjo pasirinkimo aspektų. ES priemonės  „Bendradarbiavimas“ veiklos sritis „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ suteikia galimybę smulkiesiems ir vidutiniams ūkininkams, juridiniams asmenimis, užsiimantiems žemės ūkio ir maisto produktų gamyba ir ( ar) perdirbimu bei kaimo vietovėse veikiančioms labai mažoms , mažoms ir  vidutinėms įmonėms  greičiau ir paprasčiau pateikti produktą galutiniam vartotojui.

„Smulkieji ūkininkai dažniausiai savo užaugintą produkciją parduoda didmeniniams supirkėjams. Taip paprasčiau, tačiau finansiškai daug labiau apsimoka patiems prekiauti savo gaminiais. Darbo gal ir daugiau, bet finansinė nepriklausomybė atperka pastangas“, – komentavo ŽŪM specialistė N. Padvaiskaitė.

Šia parama skirta skatinti bendradarbiavimą, todėl ja pasinaudoti gali susikooperavę tiek produktų augintojai, tiek gamintojai, tiek perdirbėjai. Parama teikiama ir kaime veikiančioms labai mažoms, mažoms ar vidutinėms įmonėms bei ūkininkams. Svarbiausia, kad paraišką pateiktų ne mažiau kaip du subjektai.

Bendradarbiaujantys ūkininkai, siekiantys sukurti vadinamąsias trumpąsias tiekimo grandines, gali tikėtis paramos  toms išlaidoms, kuriomis paramos gavėjai palengvintų produktų pardavimą tiesiogiai žmonėms – nuo prekyvietės įrengimo iki automobilio produktams vežti ir parduoti.

„Ši priemonė viena geriausių, kuria gali pasinaudoti smulkieji ūkininkai, kad sustiprintų savo ūkius. Didiesiems ji neaktuali, o mažiukai turi galimybę plėstis ir prisiimti atsakomybę už savo finansinę nepriklausomybę. Nebepakanka tik užauginti produkciją. Reikia mąstyti versliau ir pateikti ją tiesiai vartotojui ant stalo“, – džiaugėsi pristatyta priemone Utenos rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Egidijus Gudonis.

 

E. Gudonio nuomone, ES parama skatina smulkiųjų ūkininkų verslumą ir įgalina juos prisiimti atsakomybę už savo finansinę nepriklausomybę.

ES paramos savarankiškai ūkininkų veiklai 2017 metų paraiškų priėmimui pagal veiklos sritį „ Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“  numatyta 1 222 000 Eur. Vieno projekto finansuojama suma negali viršyti 90 000 Eur.

Paraiškos dar priimamos

Paraiškos pagal abi veiklos sritis priimamos iki birželio 30 d., tad norintys dar gali suspėti. ŽŪM specialistė atkreipia dėmesį, kad paraišką turi patekti pats pareiškėjas asmeniškai arba jo įgaliotas asmuo. Kitais būdais (pavyzdžiui, paštu, per kurjerį, faksu, elektroniniu paštu) arba kitais adresais pateiktos paraiškos nebus priimamos. Susiruošus teikti paraišką, reikia nepamiršti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento.

Pasitikslinti dėl programos tvarkos, jos sąlygų ar paraiškos pildymo galima Nacionalinėje mokėjimo agentūroje. Kreiptis galima skambinant telefonu Vilniuje: (8 5) 252 6999, taip pat trumpuoju numeriu: 1841. Rašyti galima elektroniniu paštu: info@nma.lt bei tradiciniu paštu: Blindžių g. 17, 08111 Vilnius.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų