Andriaus Ufarto/ Fotobankas nuotr.

EP stoja ūkininkų pusėn – juos reikia apsaugoti nuo nesąžiningų supirkėjų

EP stoja ūkininkų pusėn – juos reikia apsaugoti nuo nesąžiningų supirkėjų

Europos Parlamento (EP) Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas spalio 1 d. patvirtino taisyklių projektą, kuriuo siekiama geriau apsaugoti visus ūkininkus nuo nesąžiningo supirkėjų elgesio.

Šiuo metu galiojančios taisyklės taikomos tik smulkiems ir vidutinio dydžio tiekėjams bei stambiems supirkėjams. Pasak europarlamentarų, šią praktiką derėtų išplėsti.

Naujas taisykles EP nariai siekia pritaikyti visiems be išimties maisto produkcijos grandinės dalyviams, nepriklausomai nuo jų dydžio. Be to, taisyklės galiotų ir prekybai ne vien maisto, bet ir kitais žemės ūkio produktais bei su tuo susijusioms paslaugoms.

Viena iš problemų, kurią išskiria europarlamentarai, yra atsiskaitymai. Norima įtvirtinti nuostatą, kad į nesąžiningos prekybos atvejų sąrašą būtų įtraukiami vėluojantys mokėjimai. Kitais žodžiais tariant, jei supirkėjai vėluotų atsiskaityti su ūkininkais, tai būtų laikoma nesąžininga veikla, dėl kurios grėstų sankcijos.

Be kita ko, europarlamentarai siūlo į neteisėtų veiksmų sąrašą įtraukti atvejus, kai supirkėjas atsisako su tiekėju pasirašyti oficialią sutartį, kai pastarasis to pageidauja. Taip pat pažeidimais būtų laikomi konfidencialios informacijos, esančios sutartyje, paviešinimas ar panaudojimas ne pagal paskirtį.

Europarlamentarų nuomone, tarp tiekėjo ir supirkėjo sudaromos sutartys negali būti paremtos ekonomine priklausomybe nuo pirkėjo. Siūloma, kad supirkėjas negalėtų parduoti produkcijos mažesne kaina, nei ji mokama tiekėjui, kartu reikalaujant kompensuoti susidariusį skirtumą.

„Šioje Dovydo ir Galijoto dvikovoje mes suteikiame ginklus pačiai silpniausiai maisto produktų tiekimo grandžiai, siekdami garantuoti sąžiningus principus, sveikesnį maistą ir socialines garantijas. Smulkieji gamintojai, darbuotojai, vartotojai ir mes visi turėtume būti apsaugoti nuo nesąžiningos prekybos sukeliamų pasekmių, kurias sukelia stambieji maisto tiekimo grandinės dalyviai“, – kalbėjo europarlamentaras Paolo De Castro (Socialistai ir demokratai, S&D).

Apie panašias taisykles pastaruoju metu pradėjo kalbėti ir Lietuvos politikai. Piktinantis dėl aukštų kainų prekybos tinklų parduotuvėse, Vyriausybė yra pasiryžusi uždėti apynasrį prekybininkų apetitui. Vienas iš siūlomų sprendimų – tipinių sutarčių tarp maisto produktų tiekėjų ir prekybininkų parengimas.

Viliamasi, kad tai užkirs kelią situacijoms, kai ūkininkai savo produkciją priversti parduoti gerokai žemesne kaina, nei ji paskui parduodama prekybos vietose, galimai uždėjus didesnį antkainį.

Parengtas taisyklių projektas dar bus svarstomas EP plenariniame posėdyje. Gavus mandatą tolimesnėms deryboms, bus tęsiamos diskusijos su ES valstybėmis narėmis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų