Elektros vagis užsidirbo teistumą

Elektros vagis užsidirbo teistumą

 

Vogdamas elektrą sutaupyti tikėjęsis panevėžietis ne tik turės atlyginti nuostolius, bet dar ir užsidirbo teistumą.

Aukštesnės instancijos teismas patenkino Panevėžio apylinkės prokuratūros apeliacinį skundą ir Panevėžio rajono gyventoją K. V. pripažino kaltu dėl neteisėto naudojimosi elektros energija. Panevėžietis žmonos vadovaujamai bendrovei priklausančioje lentpjūvėje buvo įrengęs savadarbę įrangą, „apgaunančią“ elektros skaitiklį. Paskaičiuota, kad energijos tiekimo bendrovei tokiu būdu buvo padaryta daugiau nei 265 tūkstančių eurų žala.

Elektros energiją tiekiančios įmonės darbuotojai dar 2014-ųjų liepą pastebėjo, kad į vieną Panevėžio rajone įsikūrusią lentpjūvę pateikiama daugiau energijos, nei užfiksuoja joje įrengtas skaitiklis. Įrengus kontrolinius įrenginius nustatyta, jog lentpjūvės skaitiklis rodė 6-7 kartus mažesnį už realų elektros energijos suvartojimą.

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad lentpjūvėje įrengtame įvadiniame elektros energijos apskaitos skyde savadarbe įranga buvo užtrumpinami antrinės elektros grandinės laidai, nueinantys į elektros skaitiklį, todėl skaitiklis ir rodydavo mažesnį suvartojamos energijos kiekį. Atvažiavus tikrintojams, savadarbė įranga būdavo pašalinama panaudojus per sieną išvestą valą, o vėliau skaitiklio antrinė grandinė vėl užtrumpinama.

Išaiškėjo gudrybė

Dėl neteisėto naudojimosi elektros energija buvo atliktas ikiteisminis tyrimas.

Jo metu nustatyta, kad įranga, kurią pasitelkus buvo vagiama energija, galėjo būti įrengta prieš keletą metų, bendrovės elektros tinklų rekonstrukcijos metu, kai elektros skydinė kurį laiką nebuvo užplombuota. Pats K. V. prisipažino įrengęs nelegalią įrangą, kad lentpjūvei reikėtų mažiau mokėti už elektros energiją. Vyras nesutiko tik su tyrimo išvadomis, kiek laiko tokiu būdu buvo vagiama energija. Jis tvirtino, kad savadarbę įrangą buvo įrengęs 2014 metų balandį, t. y. neteisėtai elektros energija buvo naudojamasi tik 4 mėnesius, o ne nuo 2011 metų, kaip teigė elektros suvartojimo analizę atlikę energijos tiekėjai.

2017 metų gegužę Panevėžio apygardos teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą, visiškai patenkino akcinės bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (buv. AB „Lesto“) ieškinį ir priteisė iš lentpjūvę valdančios uždarosios akcinės bendrovės nuostoliams atlyginti 265 tūkst. 378 eurus.

Tačiau pernai lapkritį išnagrinėjęs baudžiamąją bylą Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmai K. V. dėl neteisėto naudojimosi elektros energija išteisino motyvuodamas, kad jis nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Metams apribojo laisvę

Elektros grobstytojui palankų nuosprendį Panevėžio apylinkės prokuroras Evaldas Šidlauskas apskundė aukštesnės instancijos teismui. Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, išnagrinėjusi prokuratūros apeliacinį skundą, nusprendė panaikinti išteisinamąjį nuosprendį ir pripažinti K. V. kaltu dėl neteisėto naudojimosi elektros energija padarant didelę turtinę žalą bei skirti jam 1 metų laisvės apribojimo bausmę.

Teisėjų kolegijos nuomone, K. V. kaltę patvirtina ne tik eksperimento metu nustatytos aplinkybės, bet ir liudytojų parodymų visuma bei pirmosios instancijos teismo posėdžio metu bei bylą nagrinėjant apeliacinės instancijos teisme ištirta rašytinė nagrinėjamos baudžiamosios bylos medžiaga.

„Pirmosios instancijos teismas padarė neteisingas ir nepagrįstas išvadas dėl K. V. kaltės jam inkriminuotos nusikalstamos veikos, dėl ko nepagrįstai pripažino jį nekaltu ir jo atžvilgiu priėmė išteisinamąjį nuosprendį“, – rašoma jau įsiteisėjusiame Kauno apygardos teismo nuosprendyje.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų