Ekspertai rekomenduoja įgyvendinti penkis valstybinių kolegijų jungimosi projektus, dalį kolegijų reorganizuoti steigiant naujus padalinius universitetų sudėtyje. Šie siūlymai dar bus teikiami svarstyti Vyriausybei.
Anot viceministro Gintautas Jakšto, komisija pritarė siūlymui Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklą prijungti prie Vilnius Tech universiteto. Taip pat buvo pritarta Marijampolės kolegijos prijungimui prie Mykolo Riomerio universiteto (MRU), steigiant atskirą akademiją.
Komisija pritarė ir pasiūlymui sujungti Kauno kolegiją ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegiją.
ŠMSM suburta komisija siūlo susijungti Vilniaus kolegijai ir Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijai, nors pastaroji teikė prašymą išlikti savarankiškai.
Taip pat komisija mato rizikas Klaipėdos valstybinei kolegijai išlikti ir stiprėti savarankiškai. Anot viceministro G. Jakšto, rizikos susijusios su per mažu studentų skaičiumi ir moksliniu potencialu.
Dėl Šiaulių, Panevėžio ir Utenos kolegijų savarankiškumo komisija dar siūlo diskutuoti.
ELTA primena, kad gegužės pradžioje kolegijos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) pateikė projektus, kaip ketina stiprinti savo veiklą. Dalis valstybinių kolegijų siūlė susijungti su kita kolegija ar universitetu, likusios išreiškė norą išlikti savarankiškomis aukštosiomis mokyklomis.
Dalyvauti valstybinių kolegijų tinklo reorganizavimo procese, prisijungiant ar susijungiant su kita kolegija arba integruojantis į kitos kolegijos ar universiteto sudėtį, siekia Alytaus, Kauno, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos, Kauno technikos, Marijampolės, Vilniaus kolegijos bei Lietuvos aukštosios jūreivystės mokykla. Dalis šių kolegijų pateikė abipusius sutarimus sutelkti išteklius su kita aukštąja mokykla.
Išlikti savarankiškomis aukštosiomis mokyklomis siekia Klaipėdos valstybinė, Panevėžio, Utenos, Šiaulių valstybinė, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos. Keletas jų neatmeta ir galimybės prisijungti kitą valstybinę kolegiją.
Pertvarkant valstybinių kolegijų tinklą siekiama sudaryti prielaidas kolegijų vykdomų studijų kokybei gerinti. Tai daryti numatoma sutelkiant studijoms ir taikomiesiems moksliniams tyrimams reikalingus žmogiškuosius išteklius ir infrastruktūrą, labiau atsižvelgiant į regiono ir įvairių sektorių poreikius.
Siekiama stiprinti aukštųjų mokyklų akademinių darbuotojų branduolį. Valstybinėse kolegijose numatoma plėtoti ir taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklą, kad jų vykdomos studijos ir teikiamos kvalifikacijos būtų labiau grįstos MTEP rezultatais, profesionalia praktika, rašoma ministerijos pranešime.